اکران «هرومان» در سرزمین های تحت اشغال «جنایتکاران»/ بی احترامی آشکار کارگردان به کودکان فلسطینی

گروه فرهنگی رجانیوز: در حالی که رژیم صهیونیستی هر بار مدعی حمله به ایران است، یکی از فیلمسازان ایرانی ترجیح می دهد خنجری را در دل مردمش فرو کند و اجازه دهد فیلمش در سرزمین های اشغالی اکران شود.

فیلم قهرمان ساخته اصغر فرهادی این روزها در جشنواره بیت المقدس توسط یک تهیه کننده خارجی در حال نمایش است. فرهادی اما بدون هیچ واکنشی به اعتراض کاربران ایرانی با سیاست سکوت خود پس از تکرار تجربه قبلی نمایش فیلم هایش.فلسطین اشغالی مثل «جدایی نادر با سیمین» و «فروشنده».

نافرمانی آشکار اصغر فرهادی از قوانین جمهوری اسلامی ایران در حالی است که وی پیشتر در پاسخ به داود مرادیان بیانیه ای صادر کرده بود. مدیر گروه مستند بنیاد روایت فتح در بخشی از گفت و گوی خود گفت:آقای اصغر فرهادی فیلمساز با استعدادی است که هم در دولت است و هم خارج از آن. اصغر فرهادی با هر که دوست دارد فالوده می خورد و می خورد. وی با فاصله گرفتن از جمهوری اسلامی ایران نوشت: «فکر می‌کردم جواب بسیاری از حاشیه‌سازی‌ها، تهمت‌ها و تخریب‌ها در نتیجه کار من داده می‌شود و نیازی به توضیح نیست. اما آن سکوت عده‌ای را بر آن داشت تا با اطمینان از اینکه فرهادی وارد نمی‌شود و پاسخی نمی‌دهد، هر چه در ذهنشان می‌بافند، آشکار کنند. دلیل این مقاله اظهار نظر شخصی است که من نمی شناسم که من را هم به دولت و هم به خارج نسبت می دهد. بگذارید خیلی واضح بگویم: از شما متنفرم!»

اصغر فرهادی در حالی انزجار خود را از جمهوری اسلامی اعلام کرده است که مهمترین افتخارات در کارنامه هنری او با حمایت مستقیم دولت به دست آمده است و در اظهارات خود دلایل عدم انتساب وی به جمهوری اسلامی را به صراحت برشمرده است.

  تغییر جهت دیپلماسی به نفع مردم/دولت چگونه سیاست خارجی را متعادل می کند؟

اما به نظر می رسد اکنون برای اصغر فرهادی، نسبت دادن رژیم اسرائیل به کشتار کودکان خط قرمز نیست و بی باکانه در قبال آزادی قهرمان در فلسطین اشغالی سکوت کرده است.

اعتراض به سیاست های توهین آمیز رژیم صهیونیستی دیگر موضعی ایرانی و حتی اسلامی نیست و این موضوع به یک موضوع جهانی و بشردوستانه تبدیل شده و جنبش های مختلفی برای مقابله با رژیم صهیونیستی شکل گرفته است که از جمله می توان به کمپین: انزوا، سلب سرمایه و بایکوت اسرائیل (BDS)، که هنرمندان مشهور جهان به آن پیوستند. آزادگانی که بدون ترس از فشار لابی های صهیونیستی و خشم شرکت های مرتبط، برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین تلاش می کنند.

حالا اکران گستاخانه این شخصیت در روزهای قبل از سالگرد شهادت سیدالشهدا و دفاع از آرمان های مبارزه با ظلم عاشورا در حالی است که چندی پیش نیکی کریمی در شرایطی مشابه با اصغر فرهادی فیلم خود را داشت. خروج از جشنواره بیت المقدس مستلزم اقدام جدی و قاطع مسئولین است میراث فرهنگی و سینمایی کشور درس عبرت سازش با رژیم صهیونیستی است چرا که مردم ایران هیچ گونه سازش با فروشندگان را نمی پذیرند. به غرب و کسانی که رژیم کودک کشی اسرائیل را همراهی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید