ایالات متحده برگی را در عراق پنهان کرد تا با نفوذ ایران مخالفت کند

به گزارش سرمقاله، تحولات و نتایج انتخابات عراق نشان از توطئه برخی چینی ها در آن کشور دارد. به نظر می رسد اگرچه گروه شیعه بیشترین کرسی ها را در این انتخابات به دست آورد، اما به نظر می رسد که انگیزه های منطقه ای مهمی در پشت تغییرات برنامه ریزی شده در پارلمان وجود داشته باشد که نماینده ویژه سازمان ملل نقش ویژه ای را ایفا می کند.

رسانه ها از ابعاد مختلف مداخله خارجی از سازمان ملل و آمریکا و کشورهای اروپایی گرفته تا برخی دولت های عربی منطقه در انتخابات عراق خبر دادند. کشورهای عربی به ویژه امارات نیز در این رویدادها شرکت دارند. امارات خود یکی از متهمان این پرونده است، زیرا محل سرور اصلی انتخابات عراق است، جایی که رای الکترونیکی همه به طور مستقیم برای جمع بندی و برنامه ریزی و زیر نظر کارشناسان و تحلیلگران غربی به آن کشور ارسال می شود.

8853 خبر اولیه

گزارش های متعدد حاکی از مداخله غیرموجه و مغرضانه در ممانعت غیر ضروری جنین پلشارت هلندی در روند انتخابات است. همه این اقدامات به وضوح راه را برای پیروزی ضعیف یک گروه دیگر شیعی هموار کرد.

با جمع آوری پیام ها و حقایق رسانه ها و اقدامات گروه های مختلف می توان نشانه هایی از آنچه در عراق برنامه ریزی شده است را مشاهده کرد.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص چند روز پیش در یادداشتی نوشت که آمریکا برای توقف ایران به یک روحانی شیعه عراقی برای جنگ با تهران نیاز دارد.

این گزارش می گوید مقتدی صدر رهبر حزبی است که بیشترین کرسی ها را در انتخابات پارلمانی اخیر عراق به دست آورده است. صدر مردی است که نه با ایران و نه با آمریکا روابط خوبی ندارد، اما این ویژگی ها نمی تواند جایگاه برتر او را در سیاست عراق تضمین کند و شیعیان عراق را متحد کند.

  لغو یارانه پردرآمدها در حال حاضر منتفی است

در همین حال، نیویورک تایمز گزارش داد که پس از انتخابات در عراق، یکی از رهبران شیعه که هرگز متحد ایالات متحده نبوده است، پیروز شد. آمریکا پیش از این مقتدی صدر را تهدید به کشتن کرده بود اما اکنون او به آمریکا علیه ایران کمک می کند.

به نوشته این روزنامه، صدر زمانی به همراه ارتش مهدی علیه نیروهای آمریکایی در عراق می جنگید، اما اکنون به عنوان یک ملی گرا و متحد تمام عیار واشنگتن ظاهر می شود تا به بایدن کمک کند از روی آوردن به ایران جلوگیری کند.

در این انتخابات، صدر حدود 20 درصد کرسی ها را به دست آورد که معادل 73 کرسی در پارلمان 329 عضوی است. صدر به عنوان رهبر فراکسیون صدر و ائتلاف سائرون، اکنون بزرگترین بلوک سیاسی را در قدرت در پارلمان دارد و نقش کلیدی در انتخاب نخست وزیر خواهد داشت.

صدر در نشانه ای برای نیویورک تایمز در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که همه سلاح ها باید در دست دولت باشد. در این صورت گروه های بسیج مردمی عراق نیز باید تحت کنترل دولت قرار گیرند. یک منبع نزدیک به صدر می گوید خلع سلاح گروه های غیر دولتی در دستور کار اوست.

حتی گفته می شود که او ممنوعیت ملاقات با مقامات آمریکایی و بریتانیایی اعضای گروهش را لغو کرده است. از آنجایی که ایالات متحده آماده خروج نیروهای خود از عراق در 31 دسامبر است، صدر می تواند در آینده به کاخ سفید کمک کند.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، با وجود تحصیلات حقوقی در ایران، روابط وی با تهران مساعد نیست. بنابراین، تحلیلگران آمریکایی معتقدند که او رویکردی ملی گرایانه دارد و کمتر فرقه گرا است.

  آیت الله رئیسی: دولت متعهد به رونق کشت و صنعت مغان است/ بخشی از درآمد شرکت صرف بهبود وضعیت مردم منطقه می شود/ بانک ها: واحد تولیدی وجود ندارد. نباید بسته شود

جالب اینجاست که مقتدی صدر نیز در روزهای اخیر در پیامی توئیتری با ابراز خرسندی از حمایت غرب نوشت: مهر تایید شورای امنیت سازمان ملل برای انتخابات عراق نشان داد که دموکراسی به خوبی بر کشور حاکم است. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که گروه های معترض نتایج انتخابات گذشته را بپذیرند.

صدر در بخشی از پیام خود به گروه های معترض هشدار داد که هرج و مرج و ناامنی ایجاد نکنند و عرصه سیاسی عراق را پیچیده نکنند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید