ایالات متحده به دنبال تحریک صادرکنندگان نفت است

در تحولی جدید که منعکس کننده تنش بین ایالات متحده و کشورهای عمده صادرکننده نفت است، سنای آمریکا چند روز پیش لایحه ای را تصویب کرد که همکاری و مقابله با آن را ممنوع می کند. او کارتل هایی را برای تولید یا صادرات نفت تحت نام نوپک تایید کرد که به واشنگتن اجازه می دهد تا اعضای صادرکننده نفت اوپک و شرکای آنها را زیر سوال برده و تحریم کند.

به گزارش وب سایت گلف آنلاین، اگرچه این لایحه چیز جدیدی نیست و تلاش های قبلی نیز صورت گرفته است، اما اختلاف نظرهای زیادی در مورد تصمیمات اوپک پلاس عربستان و روسیه و تاثیر آن وجود دارد. قیمت نفت در بازارهای جهانی وجود داشت. این شرایط و تقویت جایگاه اوپک پلاس، احتمال قانون شدن این لایحه را تقویت کرده است.

برای تبدیل شدن به قانون، این لایحه باید به تصویب سنا و مجلس نمایندگان برسد و سپس به امضای جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برسد. در صورت تصویب، دادستان کل می تواند از اوپک یا اعضای آن در دادگاه فدرال شکایت کند.

لایحه NOPEC چیست؟

علاوه بر این، سایر تولیدکنندگان مانند روسیه که با اوپک در گروه گسترده‌تری به نام اوپک پلاس برای کاهش تولید و افزایش قیمت نفت همکاری می‌کند، نیز می‌توانند مورد شکایت قرار گیرند.

به گزارش وب سایت گلف آنلاین، برخی از تحلیلگران بر این باورند که اجرای قانون نوپک عواقب خطرناکی برای بخش نفت آمریکا خواهد داشت، زیرا اعضای اوپک ممکن است واکنش متفاوتی نشان دهند. به عنوان مثال، عربستان سعودی قبلاً تهدید کرده بود که نفت خود را به ارزهایی غیر از دلار خواهد فروخت. این کشور اخیرا اعلام کرده است که در حال بررسی فروش نفت به چین به یوآن است.

  خبر مهم قانون رتبه بندی معلمان

چنین تصمیماتی می تواند به دلار به عنوان ارز اصلی جهان آسیب وارد کند و از نفوذ آمریکا در تجارت جهانی بکاهد و سایر کشورها را تحریم کند.

علاوه بر این، کشورهای عربی، از جمله عربستان سعودی، ممکن است در تصمیم خود برای خرید تسلیحات از ایالات متحده تجدید نظر کنند، که به طور قابل توجهی به تجارت تسلیحات شرکت های تسلیحاتی آمریکایی آسیب می رساند. راه حل دیگر برای ریاض و سایر کشورهای عربی صادرکننده انرژی می تواند کاهش سرمایه گذاری در ایالات متحده باشد.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید