ایالات متحده در حال آماده شدن برای آغاز جنگ در شرق آسیا است

بر اساس این سرمقاله، تحلیلگران بر این باورند که استراتژی جدید ایالات متحده برای تسلیح ژاپن در برابر چین می تواند منجر به جنگ در شرق آسیا شود. گزارش های رسانه ای نشان می دهد در حالی که هیچ متحدی در منطقه شرق آسیا نمی خواهد موشک های آمریکایی را بپذیرد، واشنگتن در تلاش است دوباره ژاپن را مسلح کند.

گزارش جدیدی از موسسه تحقیقاتی رند که وظیفه بررسی استراتژی های نظامی پنتاگون را بر عهده دارد، می گوید که هیچ یک از متحدان آمریکا در اقیانوس آرام در حال حاضر نمی خواهند موشک های میان برد واشنگتن را بپذیرند. به همین دلیل است که واشنگتن باید ژاپن را تشویق کند تا زرادخانه موشکی خود را برای تهدید کشتی های چینی بسازد.

در آگوست 2019، تنها چند روز پس از خروج ایالات متحده از معاهده موقت منع گسترش سلاح های هسته ای (INF)، پنتاگون فاش کرد که روی موشک هایی که قبلاً ممنوع شده بودند کار می کرد و می خواست آنها را در جایی در سواحل اقیانوس آرام مستقر کند.

در گزارشی که چند روز پیش توسط اندیشکده آمریکا منتشر شد، آمده است که در حالی که وضعیت سیاسی داخلی فعلی و روندهای امنیتی منطقه ای وجود دارد، استقبال بالقوه از میزبانی چنین سیستم هایی به ویژه در تایلند، استرالیا، کره جنوبی، فیلیپین و حتی ژاپن بسیار کم است. آنها علاقه ای به آن ندارند.

جفری دبلیو هورنانگ، تحلیلگر رند، معتقد است که در حالی که تایلند دارای یک دولت نظامی است که خواهان روابط نزدیکتر با چین است، ایالات متحده خواهان موشک در آنجا نیست. بعید است تایلندی ها درخواست آمریکا را بپذیرند.

  آیا واکسن کرونا با سایر داروها تداخل دارد؟

استراتژی جدید ایالات متحده با هدف مسلح کردن ژاپن در برابر چین - RT World News

بر اساس این تحلیل، اگرچه مردم و نخبگان فیلیپین از ایالات متحده و اتحادیه آن حمایت می کنند، رئیس جمهور رودریگو دوترته سیاست هایی را دنبال می کند که بر روابط دوجانبه تأثیر منفی می گذارد. فیلیپین نیز بعید است که موشک های آمریکایی را بپذیرد.

بر اساس این گزارش، دولت کره جنوبی نیز روابط خود را با چین حفظ کرده و همچنین تحت فشار چین قرار دارد. به نظر نمی رسد سئول با پذیرش موشک های آمریکایی در بحبوحه وخامت عمومی روابط آمریکا و کره موافقت کند.

توافق با AUKUS در سال 2021 و تحولات دیگر، به ویژه موضوع فروش زیردریایی، استرالیا را به کاندیدای مناسبی برای این سیاست ایالات متحده تبدیل می کند، اما به نظر می رسد کانبرا به بی میلی تاریخی خود برای میزبانی از پایگاه های نظامی خارجی دائمی ادامه می دهد. از سوی دیگر استرالیا به عنوان گزینه ای برای استقرار سامانه های موشکی زمین به هوای آمریکا (GBIRMs) مناسب نیست زیرا از چین بسیار دور است.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که حتی ژاپن، که می‌خواهد توانایی‌های دفاعی خود در برابر چین را افزایش دهد، تمایلی به پذیرش هرگونه افزایش حضور نظامی ایالات متحده یا استقرار سلاح‌هایی که صراحتاً ماهیت تهاجمی دارند، ندارد.

راه اندازی مجدد اتحاد ژاپن و ایالات متحده - The Diplomat

با این حال، کرملین هشدار داده است که اگر ایالات متحده موشک های کوتاه بردی که قبلا ممنوع شده بود در ژاپن نزدیک مرز روسیه مستقر کند، مسکو تلافی خواهد کرد.

در هر صورت، استراتژی ایالات متحده برای یافتن متحد برای میزبان دائمی GBIRM با خطرات جدی روبرو است زیرا یافتن یک شریک بی حوصله دشوار شده است. به گفته رند، در مقابل، ایالات متحده باید “به ژاپن در تلاش هایش برای توسعه زرادخانه قابلیت های زمین به هوا و موشک های ضد کشتی کمک کند.” این حرکت در نهایت می تواند به تمایل توکیو برای استقرار موشک های کروز ضد کشتی با برد بیشتر منجر شود.

  حداقل دستمزد کارمندان در سال آینده 4.5 میلیون تن است

اگرچه این موشک ها در صورت استقرار در جزایر جنوب غربی ژاپن یا حتی کیوشو هنوز قادر به حمله به عمق چین نیستند، اما می توانند کشتی ها در تنگه تایوان، دریای چین شرقی و بخش هایی از شرق چین را پوشش دهند. در نتیجه، آنها دارایی هایی را تهدید می کنند که چین می تواند برای جنگ و گسترش احتمالی بازدارندگی دریایی در تنگه تایوان روی آنها حساب کند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید