ایجاد پول توسط بانک ها با یک سوم / چشم انداز امیدوارکننده کاهش تورم افزایش یافت

گروه اقتصادی رجانیوز: بانک مرکزی در راستای سیاست کنترل رشد نقدینگی، سیاست کنترل ترازنامه بانکی را اتخاذ کرده است که بر اساس ضوابط ابلاغی از سوی بانک مرکزی در اسفندماه ۱۳۹۷، رشد ترازنامه بانک‌های تجاری برای تجارت ۲ درصد در نظر گرفته شده است. بانک ها و 2.5 درصد برای بانک های تخصصی.

این مقررات در آبان ماه سال گذشته وضع شده و به تدریج رعایت این مقررات در سیستم بانکی افزایش یافته است. بانک مرکزی اخیرا در برخی از قوانین کنترل ترازنامه بانک ها تجدید نظر کرده است. بر اساس ضوابط اعلام شده از سوی بانک مرکزی، رشد ترازنامه هر بانک بر اساس امتیاز رتبه بندی CAMELS بانک/موسسه اعتباری، نسبت کفایت سرمایه، وضعیت بازار بین بانکی، وضعیت اضافه برداشت، وضعیت مطالبات غیرجاری ریالی، رعایت بخشنامه ها و تصمیمات. مبارزه با پولشویی وضعیت حرفه ای بانک/موسسه اعتباری در چارچوب ضوابط و مقررات مربوط (رعایت نرخ سود سپرده ها و تسهیلات، کلان، مرتبط، سرمایه گذاری و شفافیت) توسط گروه بازرسی تعیین می شود.

همچنین بر اساس اعلام علی اکبر میرعمادی، مدیرکل ارزیابی سلامت نظام بانکی بانک مرکزی، حداقل افزایش موجودی ماهانه برای بانک های ضعیف 1.33 درصد و حداکثر افزایش 2.5 درصد است. علاوه بر این، بانک مرکزی تنها به دو بانک تخصصی اجازه رشد 2.5 درصدی در ماه داده است. دو بانک قرض‌الحسنه در شبکه بانکی مجاز به افزایش 4.5 درصدی موجودی خود در ماه خواهند بود.

به گفته میرعمادی، سال گذشته 9 بانک به دلیل رعایت نکردن حدود تعیین شده برای رشد ترازنامه مشمول افزایش نرخ سود سپرده قانونی تا سقف 13 درصد شدند و امسال نیز نرخ سود سپرده قانونی. از 6 بانک دیگر نیز مشمول این افزایش شد. اما به دلیل عدم بازدارندگی و پایین بودن نرخ سود، بانک مرکزی مجوز افزایش نرخ سود سپرده قانونی بانک های ورشکسته را به ۱۵ درصد از هیات پول و اعتبار دریافت کرد.

  صادرات لوازم خانگی تا سال 1404 دو برابر می شود / وظیفه ما تنظیم ، مدیریت و ساخت است

البته پیش بینی بهینه در این زمینه افزایش نرخ سپرده متناسب با حدود عدم تطابق بود به طوری که اگر رشد ترازنامه بانکی 5 درصد بیشتر از ضریب تعیین شده بود مشمول افزایش نرخ قانونی شود. نرخ سپرده به همان میزان. نرخ سپرده قانونی درصدی از سپرده ها یا منابع یک بانک است که باید نزد بانک مرکزی سپرده شود. افزایش این نرخ باعث کاهش توانایی ارائه تسهیلات و افزایش هزینه های تامین مالی برای بانک می شود.

لازم به ذکر است رشد ترازنامه، مانده نقدی، سپرده بانک مرکزی، سپرده قانونی، خرید اوراق قرضه دولتی، فروش اوراق و تجدید ارزیابی دارایی ها از شمول دارایی ها خارج است.

بنابراین یکی از مهم ترین عوامل موثر بر رشد ترازنامه بانکی و رشد نقدینگی در کل اقتصاد، مانده وجوه ارائه شده است. در این راستا آمار بانک مرکزی با رشد سپرده ها و مانده تسهیلات ارائه شده ارزیابی می شود.

بر اساس داده ها، در 4 ماهه امسال رشد سپرده ها 8.3 درصد، رشد سپرده ها پس از کسر سپرده های قانونی 8.3 درصد و رشد مانده تسهیلات ارائه شده 5.3 درصد بوده است. در حالی که در 4 ماهه اول سال گذشته رشد سپرده ها 14.2 درصد بوده است، رشد سپرده ها پس از کسر سپرده تکلیفی 14.7 درصد و رشد مانده تسهیلات ارائه شده 16.5 درصد بوده است.

با توجه به اینکه رشد سپرده ها نشان دهنده رشد نقدینگی است، این ارقام نشان می دهد که در 4 ماهه امسال رشد نقدینگی نسبت به سال گذشته 41.5 درصد کاهش داشته است. میزان رشد موجودی وجوه ارائه شده که بخشی از خلق پول توسط بانک ها است، با کاهش 67.8 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به یک سوم رسید.

  پست های جدید مرد تاثیرگذار در صنعت خودرو ایران و 400 هزار اشتباه!

البته تداوم سیاست کنترل رشد ترازنامه بانکی در کنار سایر سیاست های دولت در زمینه افزایش تولید و عرضه و کنترل کسری بودجه، تورم را در اقتصاد ایران محدود خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید