ایران آمریکا را 4 میلیارد دلار جریمه کرد

11789 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، در چارچوب انتقام جویی قانونی از دولت آمریکا، با توجه به پرونده برخی از خانواده های شهدای هسته ای کشورمان از دولت آمریکا، نهادها و مسئولان در شعبه 55 قوه قضاییه تهران به منظور مقابله و پیشگیری نقض تعهدات بین المللی و نقض. با حمایت و کمک رژیم صهیونیستی در ارتکاب اقدامات تروریستی که منجر به شهادت دانشمندان هسته‌ای و وارد شدن خسارات جسمی، روحی و مالی به خانواده‌های آنان شد، یک میلیون دلار خسارت مادی، معنوی و جنایی محکوم شد.

بر اساس رای دادگاه مبلغ 2 میلیارد و 150 میلیون دلار به دلیل خسارات مادی و معنوی وارده به شاکیان در نظر گرفته شد و به همین میزان به عنوان غرامت جزایی محکوم شد.

شاکیان این پرونده خانواده سه دانشمند هسته ای و یک جانباز هسته ای که در بلغارستان جان باختند و سه همسر شهدای هسته ای که در حوادث تروریستی مجروح شدند، هستند.

متهمان این پرونده 37 فرد و نهاد آمریکایی از جمله دولت آمریکا، باراک اوباما، دونالد ترامپ، وزارت خارجه آمریکا، برایان هوک، مایک پمپئو، اشتون کارتر، وزارت دفاع آمریکا، آژانس امنیت ملی آمریکا و … هستند. به زودی.

مبنای قانونی صلاحیت این دادگاه، قانون صلاحیت قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت های خارجی و مقررات اجرایی آن است.

نیاز به توضیح دارد؛ دادگاه بدوی پس از دریافت و ثبت درخواست، درخواست و ضمائم را با ترجمه رسمی برای متهمان ارسال کرد.

دلایل انتساب این جنایات به آمریکا نیز از سوی شعبه بازپرسی اعلام شد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  دیپلماسی انرژی آمریکا در حیاط خلوت / امضای هشت توافقنامه و تفاهم نامه در ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه

1- بر اساس شکایات و انگیزه های مندرج در پرونده های جنایی و اظهارات مقامات رژیم صهیونیستی، جنایات ارتکابی علیه قربانیان و قربانیان تروریسم توسط رژیم صهیونیستی ثابت می شود.

2. آمریکا نقش موثری در استقرار، تقویت و حمایت از رژیم صهیونیستی به عنوان یک رژیم تروریستی داشته است.

3- آمریکا سالانه صدها میلیون دلار کمک مستقیم مالی، اقتصادی، پشتیبانی، آمادگی و نظامی به رژیم صهیونیستی ارائه می کند.

4. کنگره آمریکا قوانین متعددی در حمایت از این رژیم تصویب کرده است.

5. به طور کلی رژیم صهیونیستی تحت حمایت مستقیم و غیرمستقیم آمریکا قرار دارد و آمریکا مسئولیت کلیه اقدامات اعم از کمک، مشارکت و ارتکاب اقدامات تروریستی علیه علمای ایرانی را با رعایت اصول کلی حقوق بین الملل بر عهده دارد.

6- با توجه به اینکه کشته شدن دانشمندان هسته‌ای و خانواده‌های آنها نتیجه حمایت همه‌جانبه و فوری خوانندگان اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی علیه دانشمندان ایرانی بود، دادگاه تشخیص داد که خسارت وارده به قربانیان وارد شده است.

باید بگویم؛ دادگاه‌های آمریکا به بهانه‌های مختلف احکامی علیه ایران صادر کرده و دولت ایران و تعدادی از سازمان‌ها و سازمان‌های دولتی را به پرداخت غرامت یا خسارات جزایی محکوم کرده‌اند. از این رو، به دلیل نقض مصونیت دولت ایران، دادگاه های ایران نیز به پرونده های مختلفی علیه دولت و مقامات آمریکا رسیدگی و تصمیمات قانونی صادر کرده اند.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه بیان کرد؛ رسیدگی قضایی در این پرونده ها جدا از دادرسی کیفری و اقدامات متقابلی است که ایران به آن متوسل شده یا در مواجهه با این جرایم به آن متوسل شده است.

  امکان ثبت نام مجدد وام بازنشستگی / ده ها هزار در صف جدید وام

منبع: تسنیم

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید