ایران امتیازات بیشتری در مذاکرات دریافت کرد/ عصبانیت لاپید از محتوای توافق جدید

گروه سیاسی رجانیوز: پاسخ ایران به پیشنهادهای هماهنگ کننده اروپایی هفته گذشته ارسال شد. در این پاسخ آمده است که تنها سه خواسته از ایران باید در متن موجود گنجانده شود تا به توافق تبدیل شود. به گفته وزیر امور خارجه، دو مورد از این سه خواسته در مذاکرات غیرمستقیم توسط آمریکا به صورت شفاهی پذیرفته شد. همه این موارد نشان داده که آنچه ایران مطرح کرده منطقی و معقول است و آمریکایی ها باید همین الان تصمیم سیاسی نهایی خود را بگیرند. اخبار ضد و نقیضی نیز حاکی از آن است که بررسی پیشنهادهای ایران از سوی آمریکا نیز در روزهای پایانی و حتی ساعات پایانی خود است.

من گزارش میدم رجانیوز; همزمان با نزدیک شدن به توافق، تحرکات رژیم صهیونیستی نیز رو به افزایش است. یایر لاپید، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه در نامه‌ای اعتراضی به دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا نوشت که پیش‌نویس توافقی که اتحادیه اروپا به ایران تحویل داده است، ناقض خطوط قرمز دولت بایدن است. به گزارش پایگاه خبری «آی24»، لاپید در نامه خود آورده است: پیش نویس توافقنامه اتحادیه اروپا که گفته می شود پیشنهاد نهایی آنهاست، با اصولی که آمریکایی ها به آن پایبند هستند، مطابقت ندارد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر به تلاش های تل آویو برای تأثیرگذاری بر روند مذاکرات هسته ای ایران اذعان کرد و گفت: «اسرائیل با رساندن پیامی به آمریکایی ها از مجاری پنهان و آشکار خود در تلاش است تا بر بحث های حساسی که در ایران در جریان است تأثیر بگذارد. کاخ سفید این روزها درباره احتمال اینکه «بازگشت به توافق هسته‌ای در حال انجام است، تأثیر بگذارد».

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

ایرانی ها امتیاز بیشتری می خواستند

پیش از این رسانه های یهودی به نقل از نمایندگان رژیم صهیونیستی مدعی شده بودند که پیام اعتراضی لاپید در شرایطی به اطلاع بایدن رسیده است که تل آویو می داند رئیس جمهور آمریکا و مقامات کاخ سفید از تمامی امتیازات مندرج در پیش نویس توافق نامه ارائه شده توسط اروپایی ها آگاه هستند. اتحاد به ایران کامل نیستند. باراک راوید، روزنامه نگار رسانه صهیونیستی «والا نیوشام» در توئیتر خود جزئیات بیشتری از نامه نخست وزیر رژیم صهیونیستی به آمریکا را فاش کرد. وی گفت: لاپید در این نامه از پروژه موجود به دلیل داشتن پارامترهای خارج از برجام انتقاد کرده است. این گزارشگر صهیونیست همچنین پس از اشاره به امتیازات به دست آمده از ایران می نویسد: زمانی که پیش نویس اتحادیه اروپا به ایران ارسال شد، پیشنهاد «همه را بگیر یا بگذار» بود، اما وقتی ایرانی ها پاسخ خود را ارسال کردند، آن را نپذیرفتند. اما خواستار امتیازات بیشتر شد. وی همچنین اعلام کرد که نخست وزیر رژیم صهیونیستی از روند بسته شدن پرونده مربوط به ادعای این رژیم علیه فعالیت های هسته ای ایران در آژانس راضی نیست. در پی واکنش مقامات رژیم صهیونیستی، لیبرمن، وزیر دارایی کنونی و وزیر دفاع سابق این رژیم نوشت: جزئیات توافق تکان دهنده ای که بین ابرقدرت ها و ایران در حال شکل گیری است در رسانه های پولیتیکو، العربیه و ایران از جمله رژیم و ایران منتشر شده است. مخالفان . این فقط یک چیز است، در پنج سال آینده ایران به یک کشور دارای سلاح هسته‌ای تبدیل می‌شود، یعنی کشوری با زرادخانه موشک‌های هسته‌ای که می‌تواند به هر نقطه از کشور اسرائیل ضربه بزند.

  ماجرای عجیب بازگشت کیوی های ایرانی

تفاوت ما تاکتیکی است!

در همین حال، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شب قبل گفت که واشنگتن و تل آویو تنها بر سر برنامه هسته ای ایران اختلافات تاکتیکی دارند. پرایس در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: موضع رسمی اسرائیل در مورد ایران تغییر نکرده است. وی افزود: شکی نیست که ما و اسرائیلی‌ها اختلافات تاکتیکی داریم، اما شکی نیست که ما در یک هدف استراتژیک یعنی جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای مشترک هستیم. وی درباره واکنش آمریکا به اظهارات تهران درباره متن پیشنهادی اتحادیه اروپا در مذاکرات وین، گفت: بررسی پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا همچنان ادامه دارد. ما پاسخ خود را به طور مستقیم و خصوصی به اتحادیه اروپا ارائه خواهیم کرد.

با این حال، مواضع رسانه‌های فارسی زبان خارجی مانند ایران اینترنشنال که از سیاست‌های رژیم صهیونیستی و همچنین عربستان سعودی پیروی می‌کنند، نشان می‌دهد که امتیازاتی که مذاکره‌کنندگان ایران به دست آورده‌اند، آنها را به دیوار کشی و فشار بر ضعیفان و ضعیفان کشانده است. یک دولت بی میل بایدن حال باید دید آمریکایی ها که همچنان در حال بررسی پیشنهادات تهران هستند چه موضعی اتخاذ خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید