ایران بدتر از یک کشور جنگ زده اداره می شود

به نوشته سرمقاله، ایران در چند سال گذشته با تورم سرسام آور دست و پنجه نرم می کند و به نظر می رسد در سال های آینده نیز وضعیت تغییری نخواهد کرد. بر اساس برخی نظرات در 5 سال گذشته ارزش پول ملی کشورمان 500 درصد کاهش یافته است. وجود تورم در سال گذشته نیز باعث شده است که ریال بیش از 50 درصد از ارزش خود را نسبت به سال قبل از دست بدهد.

قسمت ناخوشایند و حتی نگران کننده این معضل این است که مدیران خودشیفته و غیرانتقادی که چندین دهه بر کرسی های بزرگ مدیریتی کشور نشسته اند، نادرستی سیاست های خود را نمی پذیرند و هیچ اقدامی برای اصلاح امور انجام نمی دهند.

این غرور و در برخی موارد بی سوادی وضعیت پولی و اقتصادی کشور ما را از اوکراین هم بدتر کرد. به دلیل جنگ، پول ملی اوکراین تنها 30 درصد از ارزش خود را از دست داد. سال گذشته، زمانی که افغانستان همزمان با خروج آمریکا از برجام درگیر یک بحران سیاسی گسترده بود، ارزش پول ملی آن کشور به اندازه کشور غیرنظامی ایران کاهش پیدا نکرد.

بر اساس گزارش رسانه ها، با وجود جنگ، تورم در اوکراین حدود 22 درصد است.

ایران بدتر از یک کشور جنگ زده اداره می شود

چند روز پیش «راشا تودی» در گزارشی نوشت که به دلیل جنگ، پول ملی اوکراین 30 درصد از ارزش خود را از دست داده است. دلیل این امر این است که بانک مرکزی اوکراین با کمبود بودجه می‌گوید چاره‌ای جز چاپ پول بیشتر ندارد تا به دولت اجازه دهد به سربازان پول پرداخت کند و برای ادامه جنگ سلاح و مهمات بخرد.

  خبر خوش دولت برای متولدین 1400 و 1401

این رویکرد منجر به تضعیف واحد پول ملی اوکراین، گریونا شده است که از زمان شروع عملیات نظامی روسیه در اوکراین، 30 درصد ارزش خود را از دست داده و همچنین باعث افزایش تورم در این کشور شده است.

“سرگئی مارچنکو” وزیر دارایی اوکراین با بیان مشکلات خود در زمینه تامین مالی نیازهای دولت و حتی پرداخت حقوق سربازان اوکراینی می گوید که مردم و سربازان اوکراین در برابر روس ها فداکاری کرده اند و آماده مقاومت در برابر روس ها هستند. به منظور به کشورهای اتحادیه اروپا احساس جنگ.

وی با انتقاد از عمل نکردن اروپا به وعده های کمک مالی به کیف، گفت: سربازان ما به این کمبود راضی هستند اما دولت های غربی به وعده های پولی و مالی خود عمل نمی کنند.

مارچنکو اظهار داشت: ما باید نگران پیروزی در جنگ باشیم. ریسک تورم بالا بهتر از پرداخت نکردن سربازان است.

وی همچنین گفت: احتمال درگیری طولانی است و باید به آن توجه شود. این یک جنگ فرسایشی است. شما باید با این شرایط فکر کنید، به 2022 و 2023 فکر کنید. این یک ماراتن است.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید