ایران برجام را تعلیق نکرده است. از شانگهای تا بریکس

14026 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، سید ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبداللهیان به عنوان کارمندان مستقیم دولت و وزارت امور خارجه دوستی، همکاری و تعامل با دنیا به ویژه با همسایگان را در دستور کار خود داشتند که در ادامه می بینیم. کمتر از یک سال سفر دو طرفه مقامات ایران و کشورهای همسایه و آسیایی و عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای را می توان اولین دستاورد دولت جدید دانست.

پس از عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای، دعوت و پذیرش عضویت ایران در بریکس نشان می دهد که این دولت زبان دنیا را به خوبی می شناسد و هر روز بر راه ها و راه های ارتباطی متنوع و متفاوت با دنیا افزوده می شود. نفوذ در منطقه و عرض بدنه اقتصادی مستقل از نفت انجام می شود.

مرکز برجام پیش از گسترش پیوندهای منطقه ای و فرامنطقه ای است

در شرایطی که احیای برجام در کوچه‌های سوء تفاهم و بن‌بست لغو تحریم‌ها به هم ریخته است، رئیس‌جمهور ایران در چهاردهمین اجلاس پنج قدرت اقتصادی نوظهور «بریکس» با تأکید بر تقویت همکاری‌های تجاری و اقتصادی بین کشورهای عضو سخنرانی خواهد کرد. اعضا و شرکای این گروه که شعار «تقویت مشارکت باکیفیت بریکس، آغاز عصر جدید برای توسعه جهانی» را داشت، دعوت شد و جمهوری اسلامی ایران یکی از مهمترین مراکز توجه در در این نشست به شکل یک دیپلماسی پویا و به دلیل فرصت های فراوان در حوزه انرژی، ترانزیت، تجارت و اقتصاد بود.

رئیسی در نشست ویدئو کنفرانس سران کشورهای بریکس پلاس، توانمندی ها و ظرفیت های ایران را برجسته کرد و تاکید کرد که این موقعیت منحصر به فرد جغرافیای سیاسی و اقتصادی می تواند ایران را به شریکی با ثبات و قابل اعتماد برای اتصال بریکس با تنگناهای انرژی و بازارهای بزرگ جهانی تبدیل کند.

  فوری راه اندازی اولین فروش بدون قرعه کشی خودرو شاهین

اما اهمیت برجام در این است که کارشناسان می گویند این اتحادیه مخالف اقتصاد غرب است و می تواند اقتصاد را بدون غرب ثابت کند. با این حال، اتحادیه بریکس اتحادیه بین قاره ای بود که صدای مخالفت آمریکا را بلند کرد. به گفته کارشناسان، اقتصاد جهانی در حال تغییر پارادایم خود از پارامترهای تحت سلطه غرب به یک الگوی چندقطبی است. اقتصادهای نوظهور قاره های مختلف به ویژه در این مسیر حرکت می کنند که گروه BRICS یکی از نمونه های آن است.

تهران طرف قوی بریکس است

شرایط جغرافیایی انرژی ایران می تواند نقطه قوتی برای بریکس باشد، از این رو در صورت عضویت تهران در برجام، جایگاه های سیاسی کشور در نظام روابط بین الملل به میزان قابل توجهی تقویت می شود، چرا که این باشگاه نقش فزاینده ای را ایفا می کند. اتخاذ تصمیمات استراتژیک از سوی دیگر، ایران مسیر طلایی پیوند ترانزیتی شرق به غرب است که می تواند قدرت های بریکس را به یکدیگر متصل کند. اولین قطار باری بین‌المللی «عبور از دریای خزر» روز دوشنبه (30 ژوئن) از یین چوان در منطقه خودمختار هوی نینگ شیا واقع در شمال غربی چین به سمت بندر انزلی در ایران حرکت کرد تا اولین مسیر باری دریای خزر از نینگ شیا باشد. به کشورهای غرب آسیا در این شرایط حرکت اولین قطار باری بین المللی به ایران نوید جذب اقتصاد منطقه و کشورهای مستقل غرب به ایران را می دهد.

عضویت ایران در بریکس مزایای دو طرفه دارد

فداحسین مالکی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه رویکرد دولت سیزدهم به دیپلماسی اقتصادی با دولت های گذشته متفاوت است و توجه ویژه ای به کشورهای همسایه و منطقه دارد، اظهار کرد: دولت سیزدهم در حوزه دیپلماسی اقتصادی، رویکردی متفاوت دارد. توانست شرایط بهتری را برای کشور در شرایط تحریم ایجاد کند و راه های جدیدی را برای برقراری روابط اقتصادی و تجاری باز کند.

  آیت‌الله رئیسی: تشکر از اعتماد و تلاش‌های وزارت نفت/ اوجی: بیش از 3200 جایگاه در کشور در حال بارگیری است.

وی همچنین با بیان اینکه این گروه ها می توانند با کشورهایی که مانع افزایش قدرت اقتصادی می شوند مخالفت کنند، گفت: برجام با عضویت کشورهایی مانند برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی می تواند منشأ تحول اقتصادی باشد. آرژانتین که همزمان با ایران متقاضی عضویت است و جایگاه خوبی دارد و حضورشان در این گروه می تواند موثر باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: جمهوری اسلامی ایران استعدادهای بسیاری در حوزه‌های فناوری، صنعت، اقتصاد، کشاورزی و… دارد. و امروز عضویت ایران در گروه بریکس به دلیل ظرفیت های آن حائز اهمیت است.

ایران می تواند موتور حرکت اقتصادی باشد

همچنین جواد کریمی قدوسی، یکی دیگر از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر اینکه کشورهای آسیایی از جمله قدرت های نوظهوری هستند که توانسته اند تعدیل در نظام داشته باشند، گفت: تسلط و اظهار داشت: ایران با ذخایر استراتژیک که در آن قرار دارد دارای حوزه معدن، علم و فناوری و قدرت های “هایتک” و مخفی دنیا مانند هسته ای، دیجیتال، فضایی، نانو و غیره است. و موفق شده است به یک نیروی علمی نوظهور تبدیل شود، حتی موتور محرکه نهضت اقتصادی، به ویژه که این گروه علاوه بر جنبه اقتصادی، جنبه سیاسی نیز دارد.

در نهایت می توان گفت سخنان رئیس جمهور کشورمان در نشست بریکس در واکنش عزت الله اکبری تالارپشتی در توییتر خلاصه شد که نوشت: جمهوری اسلامی ایران سرعت بازی را کم نکرد و به طور موثری نقش کلیدی ایران در آینده جهان با ابزار او. دست آمریکا و مهره هایش خالی خواهد بود.

  لاوروف: موضع ایران در مذاکرات هسته ای کاملاً مشروع است، آمریکا باید به تعهدات خود عمل کند

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید