ایران جایی نیست که کسی بتواند کودتا یا انقلاب کند / خبر مهمی در ایران نیست

گروه سیاسی رجانیوز: حسین امیرعبدلاخیان وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه «ایران جایی نیست که کسی بتواند کودتا یا انقلاب را ترسیم کند»، خطاب به دولتمردان آمریکایی گفت: «در ایران هیچ خبر مهمی وجود ندارد و تغییر رژیم صورت نخواهد گرفت».

به گزارش رجانیوز، وزیر امور خارجه کشورمان در گفت وگو با رادیو ملی آمریکا (NPR) در پاسخ به سوالی مبنی بر مرگ دختر جوان ایرانی به نام مهسا امینی گفت: همه ما از اتفاقی که برای خانم مهسا امینی افتاد متاسفیم.

امیرعبداللهیان یادآور شد: این اتفاق در همه جای دنیا از جمله ده ها مورد در سال در آمریکا، انگلیس و سایر کشورها رخ می دهد.

وزیر امور خارجه ایران گفت: پس از این اتفاق، رئیس جمهور کشورم از نزدیک موضوع را زیر نظر دارد و با خانواده خانم امینی گفتگو می کند. دستگاه قضایی به طور جدی با این مشکل برخورد می کند.

وی تصریح کرد: با توجه به احساسات پاک مردم ایران در ساعات اولیه این حادثه، مردم به صورت مسالمت آمیز اعتراضات خود را اعلام کردند اما موضوع بسته است و همه منتظر نظر دستگاه قضایی هستند.

امیر عبداللهیان تصریح کرد: اما برخی در خارج از کشور با سوء استفاده از احساسات پاک مردم، از طریق ماهواره، فضای مجازی، مردم را در ایران تحریک می کنند به گونه ای که اعتراضات مسالمت آمیز را به خشونت تبدیل کرده اند.

وی گفت: البته ما تعجب می کنیم که چرا برخی مقامات آمریکایی در این موضوع دخالت می کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی مبنی بر فوت مهسا امینی افزود: بر اساس تحقیقاتی که تاکنون انجام شده، اولاً اسنادی وجود دارد که خانم امینی دچار مشکل مغزی بوده و تحت عمل جراحی قرار گرفته است و ثانیا شاهدانی که آنها به دادگاه احضار شدند و شهادت دادند که پلیس او را کتک نزده است، اما هنوز نمی توانیم قضاوت کنیم و باید منتظر بررسی دقیق نهایی و نظر دستگاه قضایی باشیم.

نقش شبکه های ماهواره ای لندن در ناآرامی های ایران

امیر عبدالخیان تاکید کرد: اما الان سوال من این است، اتفاقی افتاده، چرا باید شبکه های ماهواره ای که تحت مدیریت لندن یا برخی مقامات آمریکایی هستند، حرف های تحریک آمیز بزنند و دخالت کنند؟

وی گفت: برخی از این شبکه ها که از لندن اداره می شوند، علناً مردم را به شورش، آتش زدن و کشتار تشویق می کنند. اجازه دهید دستگاه قضایی نظر خود را بیان کند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران افزود: در ایران معترضانی به این حادثه وجود دارند که مطالبات خود را به صورت مسالمت آمیز بیان می کنند اما اکنون شبکه های سازمان یافته در زمینه ایجاد ناامنی و نظارت بر اخلال در نظم عمومی فعالیت می کنند.

وی افزود: گروهک تروریستی منافقین که 17 هزار ایرانی را به خاک و خون کشید توسط آمریکا و برخی کشورهای اروپایی تحریک شده و عوامل خود را به ایران می فرستند.

  ارتودنسی نامرئی بهتر است یا ارتودنسی فلزی؟

بین اعتراض، شورش و شورش فرق است

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: ایران جایی نیست که کسی بتواند کودتا یا انقلاب کند. مردم ایران فهمیده اند. بین اعتراض، شورش و شورش فرق است. در ایران ما به خواسته های مردم توجه می کنیم، اما با کسانی که می خواهند قیام کنند و در خارج از کشور تحت نفوذ هستند، طبق قوانین خود عمل می کنیم.

ما دموکراسی کامل داریم

وی در پاسخ به سوال دیگر این خبرنگار آمریکایی درباره برخی درخواست ها برای تغییر قوانین پوشش زنان گفت: کشورها چارچوب، قوانین، مقررات و ارزش هایی دارند. ما دموکراسی کامل داریم. همین وضعیتی که در ایران می بینید نشان دهنده وجود دموکراسی در ایران است. منتظر نتیجه سیستم قضایی باشیم.

پلیس با فردی که آمبولانس را آتش زد و بانک را سرقت کرد برخورد خواهد کرد

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره برخی فیلم های منتشر شده از برخورد پلیس خشن با معترضان، افزود: در جایی که مطالبات و درخواست ها به صورت مسالمت آمیز مطرح می شود، می توانند آزادانه در چارچوب مقررات کشور عمل کنند. اما پلیس با فردی برخورد می کند که می خواهد آمبولانسی را آتش بزند و بانکی را سرقت کند. وقتی مردم سرازیر شدند و کنگره را اشغال کردند، در کشورتان چه کردید؟

وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: حتی دستگاه امنیتی شما توئیتر رئیس جمهور (دونالد ترامپ) را مسدود کرد. دموکراسی بود یا حفظ امنیت؟ شما تصمیم گرفتید برای حفظ امنیت اولین حساب توییتر کشورتان را مسدود کنید زیرا نماد دموکراسی شما توسط مردم اشغال شده بود.

مردم در چارچوب آزادی بیان و تجمع در ایران آزادند

امیر عبدالخیان در پاسخ به سوال خبرنگار رادیو ملی آمریکا مبنی بر علت محدودیت اینترنت در روزهای اخیر گفت: ما موظف به حفظ امنیت و آرامش عمومی مردم در سراسر کشور و همه چیز هستیم. به امنیت کشور کمک می کند، پلیس باید در چارچوب قانون انجام دهد. هرکس دخالت کند طبق مقررات با او برخورد می شود، اما در چارچوب آزادی بیان و تجمع، مردم در ایران آزاد هستند. ببینید چه اتفاقی افتاد، همان اتفاقی که پلیس ایالات متحده به طور عمدی و هولناک برای یک مرد سیاه پوست رخ داد.

وزیر امور خارجه ایران افزود: بررسی‌های ما تاکنون نشان می‌دهد که هیچ اقدام عمدی در اینجا صورت نگرفته است. البته منتظر نتایج تحقیقات بیشتر و دقیقتر هستیم.

تعدادی از سایت های غربی به دنبال تحریک مردم هستند

رئیس اداره سیاست خارجی ایران پرسید: چرا باید برخی کشورهای خارجی از غرب درباره تغییر نظام در ایران اظهار نظر کنند؟ چه رابطه ای بین این موضوعات وجود دارد؟

یک شبکه ماهواره‌ای که از لندن به زبان فارسی پخش می‌شود، مردم ایران را به سرنگونی رژیم دعوت می‌کند. تعدادی از سایت‌های غربی مردم را تشویق می‌کنند که با دست سلاح و مواد منفجره بسازند.

امیر عبداللهیان در پاسخ به ادعای دیگر این روزنامه نگار آمریکایی گفت: کسانی که در خیابان ظاهر شدند، مردم به صورت دسته جمعی و چند میلیونی در ایران به خیابان ها آمدند. بیش از 28 میلیون ایرانی – مجمع عظیم امت رسول الله (ص) – در اعتراض به آشوب و شورش به خیابان ها آمدند، اما رسانه های غربی این 28 میلیون را ندیدند. آنها حتی یک تصویر از آن را نشان ندادند، اما روی یک گروه ده، 50 یا 100 نفره در مزرعه ای که یک بانک و یک سطل زباله را آتش می زدند، زوم کردند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وزیر امور خارجه ایران یادآور شد: این ماجرا پیش از این در کشور ما اتفاق افتاده و در کشورهای دیگر و کشورهای خارجی سعی در دخالت و سوء استفاده داشتند.

وی افزود: پیشنهاد می کنم تا مشخص شدن نتیجه تحقیقات صبر کنید. همه چیز در ایران تحت کنترل است. هیچ نگرانی مانند برخورد با آن و نگرانی در مورد آن وجود ندارد.

آمریکا و غرب به جای اینکه نگران اینترنت باشند، باید نگران وضعیت اسفبار بیماران ایرانی باشند

امیر عبداللهیان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به اعلام وزارت خارجه آمریکا برای کمک به رفع محدودیت های اینترنت در ایران، آیا جمهوری اسلامی ایران در آینده قادر به کنترل اینترنت خواهد بود؟ وی گفت: فضای مجازی را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار داده ایم و این فضا را حفظ خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه ایران افزود: اگر آمریکا نگران مردم ایران است، هزاران کودک ایرانی به دلیل تحریم مواد مخدر جان خود را از دست داده اند و آمریکا از همکاری با ایران در مورد داروی کودکان پروانه امتناع کرد. آمریکا از اعزام خودداری کرد. واکسن ایران در دوران تاج او به جاهایی که به ایران واکسن می دهند فشار آورد که ایران تحریم است و واکسن نمی زند.

امیر عبدالخیان تصریح کرد: تا زمانی که دستگاه امنیتی ما تشخیص دهد که اینترنت به دلیل سوء استفاده بیگانگان نیاز به کنترل دارد، قطعا این کار را انجام خواهیم داد.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران گفت: اگر آمریکا و غرب نگران وضعیت اینترنت در ایران هستند، باید نگران تحریم ها و وضعیت بیماران ایرانی باشند، زیرا آمریکا دارو را تحریم کرده و اجازه ورود به آنها را نمی دهد. برای رسیدن به

وزیر امور خارجه ایران گفت: توصیه من به مقامات آمریکایی این است که در حال مذاکره و تبادل پیام برای بازگشت به برجام هستیم، هیچ خبر مهمی در ایران وجود ندارد. تغییر رژیم در ایران رخ نخواهد داد. آنها نمی توانند اینگونه با احساسات مردم ایران بازی کنند.

وی یادآور شد: اوباما هم یک بار مرتکب این اشتباه شد، نامه نوشت و از حل مشکلات صحبت کرد، کمی بعد که اتفاقات سیاسی-اجتماعی در ایران رخ داد و البته گسترده تر از وضعیت فعلی، بلافاصله حمایت خود را اعلام کرد. برای اینها که در خیابان بودند کردها و شبکه های ماهواره ای مردم را تشویق می کردند که به خیابان بروند و بانک ها را بسوزانند و همه چیز را تغییر دهند.

  صادرات 116 میلیون لیتری بنزین در فروردین ماه امسال

امیرعبداللهیان افزود: مقامات آمریکایی باید منتظر بمانند و عجولانه عمل نکنند به خصوص که در حال مذاکره و تبادل پیام در مورد برجام هستیم. این رفتارها اعتماد ما را به آمریکایی ها کم می کند. ما به آنها اعتماد یکسانی نداریم چه برسد به این گونه رفتارها و برخوردها.

ما به درک مشترکی از تضمین ها رسیده ایم

وزیر امور خارجه درباره مذاکرات برای رفع تحریم ها نیز گفت: در مجموع در وین مذاکرات مثبت و آینده نگری داشتیم. تاکنون پیام های زیادی با طرف آمریکایی رد و بدل کرده ایم. ما راه درازی را پیموده‌ایم و اکنون در مرحله‌ای هستیم که سؤالات کمی اما مهم روی میز است.

امیر عبدالخیان تصریح کرد: ما دیپلماسی را راه حل می دانیم و برای رسیدن به یک توافق قوی و با ثبات جدی هستیم. در تاپیک های باقی مانده آمریکایی ها متنی را ارائه کردند که در آن ابهامات زیادی وجود دارد. ما به هماهنگ کننده اتحادیه اروپا گفتیم که این متن باید واضح، واضح و قوی باشد.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: ما پیشنهادات خود را به طرف مقابل از جمله آمریکا ارائه کرده‌ایم و متن را واضح‌تر توضیح داده‌ام تا قابل تفسیر نباشد. ما در مورد توافق جدی هستیم، اما نمی دانیم که آیا طرف آمریکایی واقع بینی و شجاعت لازم برای تصمیم گیری را دارد یا خیر. البته گاهی از مشکلاتشان در آمریکا و کنگره صحبت می کنند. اینها مشکلات طرف آمریکایی است.

وزیر امور خارجه ایران گفت: من هم هر هفته به مجلس می روم و جواب مخالفان برجام را می دهم. بنابراین اگر طرف آمریکایی با برجام مشکلات داخلی دارد، ما هم مشکلات داخلی داریم، اما شجاعانه پای میز مذاکره نشسته ایم و در حال مذاکره هستیم.

رئیس حوزه سیاست خارجی ایران درباره ضمانت های آمریکا نیز افزود: موضوع ضمانت ها برای ما بسیار مهم است. اول از همه مهم است که آمریکای ترامپ این وضعیت را ایجاد کرد. دلیل دوم این است که آقای بایدن با فشار حداکثری و رفتار ترامپ مخالف بود، اما مثل او در دوره مذاکره به طور متوسط ​​یکی دو تحریم علیه ایران اعمال کرد.

امیر عبدالخیان ادامه داد: فکر می کنم در مورد ضمانت به تفاهم مشترکی رسیده ایم. طرف آمریکایی اقداماتی را انجام داده است که اگر این مراحل کاملتر شود، بتوانیم به نقطه توافق برسیم.

وزیر امور خارجه درباره زندانیان دو تابعیتی مانند باکر نمازی که یکی از خبرنگاران NPR از او پرسید، گفت: ما این موضوع را جدا از برجام می‌دانیم. این پرونده کاملاً بشردوستانه است و ما آماده تبادل نظر در زمانی هستیم که طرف آمریکایی آماده باشد.

وی افزود: در این مورد در گذشته پیام هایی بین ما رد و بدل شده است و اگر اراده ای از طرف آمریکایی وجود داشته باشد بدون اشاره به برجام به آن مبادله عمل خواهیم کرد.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید