ایران در مذاکرات هسته ای آمریکا را تحقیر کرده است

7244 خبر اولیه

بر اساس سرمقاله، وال استریت ژورنال مقاله مشترکی از ری تکی (عضو ارشد شورای روابط خارجی ایالات متحده آمریکا) و رول مارک کریخت، از مقامات سابق سیا در مورد ایران منتشر کرد که نوشت: در این زمینه دیپلماتیک، سیاسی و سیاسی احساس پیروزی می کند. درگیری اقتصادی

وال استریت ژورنال با اشاره به سفر اخیر انریکه مورا، دیپلمات ارشد اروپایی به تهران برای باز نگه داشتن درهای دیپلماسی برای احیای برجام، می نویسد:

انریکه مورا، فرستاده اتحادیه اروپا که مسئول احیای توافق هسته ای باراک اوباما (برجام) با جمهوری اسلامی است، چهارشنبه گذشته در تهران بود در تلاشی دیگر – آنچه برخی تلاش اخیر می گویند – برای دستیابی به توافق با جمهوری اسلامی). برای احیای برجام..

در 16 ماه گذشته مذاکرات – که در آن دیپلمات های آمریکایی اجازه ملاقات مستقیم با همتایان ایرانی خود را نداشتند – واشنگتن تعدادی امکانات فنی و کاهش قابل توجه تحریم ها را در اختیار تهران قرار داده است. ظاهراً هر دو طرف توانستند بر محاصره 90 دقیقه‌ای روسیه فائق آیند و مانند سال 2015 حتی موافقت کردند که سؤالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره کشف اورانیوم اعلام نشده توسط ایران در برخی سایت‌ها را نادیده بگیرند.

اما دو طرف در مورد حذف سپاه پاسداران از لیست گروه های تروریستی خارجی دولت آمریکا به توافق نرسیده اند و مذاکرات در این زمینه از ماه مارس متوقف شده است.

دولت بایدن تلاشی ناموفق برای متقاعد کردن (آیت الله) خامنه ای رهبر ایران برای دستیابی به توافق داشته است و حتی تعهد ایران مبنی بر عدم تلافی ترور سردار سلیمانی و حمله نکردن به مواضع آمریکا در فهرست سپاه، اما ایران را پذیرفته است. از دادن چنین تعهدی به ایالات متحده خودداری کرد.

  چگونه مرور بی فایده را کنترل کنیم؟

اما فضای تهران پیروزمندانه است. جمهوری اسلامی از تحریم‌های شدید، تظاهرات گسترده و خشونت‌آمیز علیه نظام، ترورهای هدفمند مقامات و دانشمندان، خرابکاری هسته‌ای، جنگ پرهزینه در سوریه، ناآرامی‌های ضد ایرانی در عراق و بیماری گسترده سوء مدیریت فاحش نظام سلامت. و درمان این کشور شکست خورد، او زنده ماند.

رهبران ایران دوست دارند اظهارات سیاستمداران برجسته طرفدار دموکراسی در مورد شکست کمپین «فشار حداکثری» دونالد ترامپ را تکرار کنند و شعار اصلی انقلابی «آمریکا نمی تواند بد کند» در نماز جمعه طنین انداز می شود.

سیاستمداران آمریکایی که شیفته اقتصاد هستند، اغلب سیاست خارجی را یک معامله اقتصادی می دانند. (آیت الله) اما خامنه ای تحت تأثیر تحریم ها و اغوای پاداش های مالی قرار نمی گیرد. وی اخیرا گفت: «در حوزه اقتصادی، شاخص‌ها خوب نیستند… اما اقتصاد تنها معیار قدرت، پیشرفت و موفقیت نیست. (آیت الله) خامنه ای تلاش می کند از ایران در برابر بازارهای غربی تحت حاکمیت غرب محافظت کند.

جمهوری اسلامی ممکن است با تکیه بر منابع داخلی و تجارت با چین فقیرتر شود، اما می تواند استقلال خود را حفظ کند. از نظر حضرت آیت الله خامنه ای، یکی از نشانه های قدرت ملی، گسترش انقلاب در خارج از کشور، نشاط معنوی و تسلط بر علم هسته ای است. همانطور که علی مطهری، محافظه‌کار عمل‌گرا از یک خانواده روحانی برجسته، اخیراً تصریح کرد، ساخت بمب هسته‌ای به ایران اجازه می‌دهد تا دشمنان خود را به طور مؤثرتر بترساند.

مطمئن‌ترین راه برای دستیابی ایران به تسلط بر منطقه، بر سر شبه‌نظامیان شیعه عرب مورد حمایت ایران است که هسته ترکیبی عالی و نسبتا ارزانی برای بی‌ثبات کردن خاورمیانه هستند. (آیت الله) خامنه ای که در دهه 1990 فتوایی در محکومیت تولید و استفاده از سلاح هسته ای صادر کرد، این دستاوردها را با هویج پیشنهادی آمریکا جایگزین نمی کند.

  درخواست اشتباه رسانه ملی درباره گرانی خودروهای کارخانه ای

جنگ در اوکراین به طرز متناقضی پارانویای جمهوری اسلامی را افزایش داده است. دیپلمات های ایرانی از روسیه برای آتش بس حمایت می کنند. با این حال، در اتاق های کریدورهای انرژی ایران، جنگ اوکراین نشانه دیگری از هزینه اعتماد آمریکاست. در این تئوری توطئه، واشنگتن با طرح قبلی خود برای اینکه خود را عضوی از جامعه غربی بداند، اوکراین را فریب داد و در عین حال عضویت خود را در ناتو به حالت تعلیق درآورد. این یک ترفند ایالات متحده برای تحریک حمله روسیه بود. اوکراین فقط یک توطئه دیگر آمریکا برای تضعیف روسیه و تحریک اروپا علیه پوتین است.

خامنه ای گفت: «ایالات متحده اوکراین را با دخالت در امور داخلی آن… با سازماندهی تجمعات علیه دولت ها، راه اندازی انقلاب های مخملی و کودتاهای رنگی به این نقطه رسانده است».

(آیت الله) خامنه ای ممکن است تصمیم دولت اوکراین مبنی بر کنار گذاشتن سلاح های هسته ای خود در سال 1994 را با تهاجم روسیه مرتبط دانسته باشد.

برای رهبر ایران، کنترل تسلیحات هرگز به معنای پیوستن مجدد به جامعه ملل نبوده است، که او آن را تحت سلطه غرب توصیف می کند.

در ابتدا، این یک آزمایش بود و به آقای روحانی این فرصت داده شد تا نشان دهد که ایران می‌تواند ثروتمندتر باشد و برنامه هسته‌ای در مقیاس بزرگ، بدون تحریم و با توانایی تولید سلاح داشته باشد.

اکنون وقت آن است که آمریکایی ها برای هیئت ایرانی دعا کنند و دعا کنند. گفت وگو با ایالات متحده تمرینی برای تحقیر ایالات متحده از طریق دیپلمات های اروپایی این کشور است، زیرا دیپلمات های آمریکایی اجازه ملاقات با همتایان ایرانی خود را ندارند.

  آتش سوزی در شهر صنعتی مامونیه

برای (آیت الله) خامنه ای، گام ضروری بعدی برای بایدن روشن است: سپاه پاسداران را که به نابودی ایالات متحده در عراق کمک کرد، به عنوان یک ارتش ملی مشروع به رسمیت بشناسد. اگر رئیس جمهور آمریکا از انجام این کار امتناع کند، کنترل تسلیحات مرده است.

و اگر دولت آمریکا اجازه دهد وضعیت موجود ادامه یابد – بدون دستیابی به توافق، اعمال تحریم های محدود، بدون تهدید به جنگ و ایجاد امید برای اثربخشی “فتوای هسته ای” (آیت الله) خامنه ای – در این صورت ایالات متحده ایران را به عنوان الف به تمسخر می گیرد. نیروی فعال سابق در خاورمیانه شکل خواهد گرفت و افسانه نخواهد بود.

منبع: عصرایران

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید