ایران هیچ ترسی از غرب ندارد/ نشست تهران شکاف بین ناتو را نشان داد

گروه بین الملل رجانیوز: رادیو اسپوتنیک روسیه به نقل از تحلیلگران گزارش داد که دیدار سه جانبه آیت الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در اجلاس تهران نشان دهنده انشعاب در ناتو است.

بر اساس این گزارش، «شرباتولا سودیکوف» پژوهشگر ارشد مرکز تحلیلی «MGIMO» در وزارت امور خارجه روسیه و کارشناس شورای روابط بین الملل روسیه گفت: دیدار سران سه کشور تضمین «روند آستانه» در ایران بار دیگر شکاف ناتو را نشان داد. داد

وی ادامه داد کشورهای غربی با برگزاری نشست سه جانبه سران ایران، ترکیه و روسیه در تهران موافقت نکردند و حضور اردوغان در این نشست موجب نارضایتی سیاستمداران غربی شد.

این تحلیلگر روسی ادامه داد: قطعا کشورهای ناتو از حضور اردوغان چندان راضی نبودند، اما او نشان داد که یک رهبر مستقل است. حضور ترکیه به عنوان یکی از اعضای ناتو، در زمانی که کل اتحاد به همراه غرب به طور مستقیم و غیرمستقیم در حال جنگ با روسیه در خاک اوکراین است، نشان دهنده انشعاب در این بلوک است. ترکیه به عنوان یک بازیگر مهم تلقی می شود و طرف های مذاکره درباره همکاری های اقتصادی صحبت کردند و مسائل سیاسی و نظامی نیز در دستور کار آنها بود.

وی با اشاره به این موارد افزود: از سوی دیگر تهران در شرایط سیاسی جهان نیز استقلال خود را نشان داده است و ایران تنها کشور در غرب آسیا است که از عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین حمایت می کند.

  پاسخ تحریریه به سخنان جدید فاطمی امین درباره صنعت خودرو در سال 1401

این تحلیلگر توضیح داد: ایران هیچ ترسی از غرب ندارد، بنابراین توافقات متعددی بین سه کشور انجام شد و نشست سه جانبه در تهران ثابت کرد که روسیه همچنان در مقابل تحریم های غرب که به صورت انزوا طراحی شده اند، شرکای دارد.

سودیکوف ادامه داد: نشست تهران همچنین نشان داد که روسیه کشوری سرکش نیست و آنها از جمله کشورهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو-ترکیه) خواهان همکاری با آن هستند. و اینکه این کشور از پشتیبانی نظامی-فنی برخوردار است مورد حمایت مردم و جامعه جهانی است.

دیدار عصر رئیس جمهور، پوتین و اردوغان در 28 ژوئیه به موضوع مهمی در میان کشورهای غربی تبدیل شده است، به طوری که ساعاتی پیش آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان امروز (شنبه) در واکنش به عکس مشترک آیت الله سیدابراهیم رئیسی ولادیمیر پوتین گفت: و رجب طیب اردوغان، روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه پس از دیدار در تهران گفتند که این عکس چالشی است زیرا ترکیه عضو ناتو است.

رسانه های روسی گزارش دادند که وزیر امور خارجه آلمان گفت: این واقعیت که رئیس جمهور ترکیه در این تصویر حضور دارد تقریباً یک چالش ایجاد می کند.

این خبرگزاری فرانسه با اشاره به نشست مهم در تهران نوشت که این سه کشور دیدگاه های خود را در مورد سوریه برای جلوگیری از تنش های بیشتر در منطقه هماهنگ کردند.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید