ایران و چین بر لزوم احترام به تمامیت ارضی جمهوری اسلامی تاکید دارند

گروه سیاسی رجانیوز: معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان و معاون نخست‌وزیر جمهوری خلق چین در دیدار و گفت‌وگو با یکدیگر، با تاکید بر تسریع در اجرای توافق‌های تهران و پکن، لزوم رعایت تمامیت ارضی ایران را ضروری دانستند. جمهوری اسلامی به عنوان یک اصل مهم و خدشه ناپذیر.

من گزارش میدم رجانیوز به گزارش ایرنا، محمد محبر روز سه شنبه در نشست «برنامه جامع همکاری ایران و چین» که با حضور هو چونهوا معاون نخست وزیر چین و یک مقام عالی رتبه برگزار شد، روابط دو کشور را دیرینه و تاریخی توصیف کرد. هیئت چینی گفت: روابط تهران و پکن برای سران دو کشور از جایگاه بالایی برخوردار است و رئیس جمهور کشورمان نیز به طور جدی بر روابط تهران و پکن نظارت دارد.

معاون اول رئیس جمهور دیدار روسای جمهور ایران و چین در سمرقند را یادآور شد و آن را نقطه عطفی در روابط دو کشور ارزیابی کرد و از رئیس جمهور چین به دلیل حمایت از حضور ایران در سازمان هایی مانند شانگهای و بریکس تقدیر کرد.

مخبر تاکید کرد: ایران و چین در مخالفت با یک جانبه بودن سلطه جهانی، نظر و مواضع یکسانی دارند و مذاکرات خوب و سازنده ای بین دو کشور در موضوعات مختلف در حال انجام است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به ذخایر نفت و گاز ایران و ظرفیت عظیم کشورمان در بخش‌های مختلف از جمله ترانزیت، خاطرنشان کرد: تهران آمادگی دارد همکاری‌های مشترک خود با پکن را در بخش‌های مختلف انرژی، ترانزیت و تولید مشترک گسترش دهد.

  کار سیاسی پادشاه چاپ پول

مخبر تصریح کرد: با توجه به افتتاح سرکنسولگری چین در بندرعباس، ممکن است مناطق ویژه اقتصادی قشم، چابهار و اروند به مناطق همکاری مشترک بین شرکت‌های ایرانی و چینی تبدیل شوند.

وی گفت: علیرغم حجم زیاد مبادلات تجاری و اقتصادی بین تهران و پکن، استفاده از پول ملی دو کشور در این مبادلات در حداقل سطح است که باید آن را گسترش دهیم و از پول ملی دو کشور استفاده کنیم. تا حد امکان

معاون اول رئیس جمهور حفظ و احترام به تمامیت ارضی جمهوری اسلامی را امری حساس و مهم برای مسئولان و آحاد ملت ایران دانسته و رعایت این اصل متقابل و خدشه ناپذیر را برای همه طرف ها ضروری می داند.

چین از حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و افتخار ملی ایران حمایت می کند

معاون نخست وزیر چین نیز در این دیدار با اشاره به سوابق تاریخی روابط دو کشور گفت: اراده چین برای توسعه روابط راهبردی همه جانبه با ایران هرگز تغییر نخواهد کرد. چین از حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و افتخار ملی ایران و مبارزه با مداخلات خارجی حمایت می کند. در این زمینه دو کشور باید قاطعانه از یکدیگر حمایت کرده و همکاری و هماهنگی را در زمینه مبارزه با تروریسم تقویت کنند.

هو چونهوا درباره برنامه همکاری مشترک 25 ساله دو کشور و دستاوردهای توافقات طرفین گفت: این دستاوردها برای دو کشور مهم و مثبت است که حاصل تلاش مشترک است و پکن مایل است خود را تقویت کند. همکاری و هماهنگی با تهران برای روند توسعه روابط دو کشور باید ادامه یابد.

  9 پیشرفت هسته ای جدید ارائه شد

گفتنی است، پس از مذاکرات امروز، هیات های عالی رتبه دو کشور بر 16 محور جدید همکاری در بخش های مختلف اقتصادی به توافق رسیدند.

دیدگاهتان را بنویسید