ایران یکی از بهترین کشورهای جهان از نظر واکسیناسیون است

رئیس اداره پیشگیری از واکسن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران را یکی از بهترین کشورهای جهان در زمینه واکسیناسیون دانست و گفت: کشور در حال تولید واکسن های سه گانه با پوشش بالای 95 درصد است. “

به گفته رجانیوس؛ محسن زهرایی به مناسبت هفته جهانی واکسیناسیون در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هفته جهانی واکسیناسیون از سوی سازمان بهداشت جهانی به منظور جلب توجه مردم و سیاستمداران در اجرای برنامه واکسیناسیون تکمیلی نامگذاری شده است.

وی گفت: سال هاست که پوشش واکسیناسیون در ایران بالای 95 درصد بوده و زیرساخت ها و سازماندهی مناسبی توسط دولت ایجاد شده و نیروی انسانی مورد نیاز برای این امر جذب شده است.

زهرایی گفت: نظارت و نظارت بر اجرای برنامه های آموزشی و فرهنگی با جلب مشارکت خانواده ها در زمینه واکسیناسیون در کشور به خوبی پیش می رود و ایران یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه است.

وی افزود: شعار برنامه واکسیناسیون این است که هیچ کودکی بر اثر بیماری های قابل پیشگیری با واکسن کشته نشود. واکسیناسیون حق کودکان است و باید در اختیار گروه های هدف قرار گیرد. دولت، والدین و سایر ذینفعان باید تلاش کنند تا اطمینان حاصل شود که هر کودکی که در ایران زندگی می کند، صرف نظر از ملیت، واکسینه شود.

زهرایی گفت: در برخی از کشورهای همسایه که سیستم بهداشتی ضعیفی دارند، احتمال شیوع بیماری وجود دارد، بنابراین عدم واکسیناسیون برای برخی از کودکان خطرآفرین است.

وی با بیان اینکه در اوایل انقلاب بسیاری از کودکان به دلیل عدم واکسیناسیون مناسب در کشور جان خود را از دست دادند، ادامه داد: به عنوان مثال در اوایل انقلاب یک چهارم نوزادان بر اثر کزاز یا 10 هزار مورد سرخک در سال جان خود را از دست می دادند. امروز در کشور ما اتفاق افتاده که به دلیل واکسیناسیون موردی از این بیماری ها نداریم.

  وزیر صمت نگرانی مردم بابت قیمت و کیفیت خودرو را برطرف می کند!

به گفته زهرایی، هپاتیت B شایع ترین بیماری است که به کبد آسیب می رساند و در بدن بدون علامت باقی می ماند. تا قبل از سال 1970، این بیماری در 3.5 درصد از جمعیت کشور شیوع داشت که اکنون به کمتر از 1 درصد و حتی مرگ رسیده است. و دیفتری نداریم.

وی در خصوص سرخک گفت: تا قبل از سال 81 سالانه 10 هزار مورد سرخک داشتیم و امروز به دلیل واکسیناسیون این بیماری در ایرانیان دیده نمی شود و در هفته های اخیر موارد غیرایرانی کشورهای همسایه نیز شناسایی شده است. “

235 هزار غیرایرانی در برابر سرخک واکسینه شدند

رئیس اداره بیماری‌های پیشگیری از واکسن وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر 235 هزار غیرایرانی در گروه سنی 9 تا 30 سال در هفته‌های اخیر در کشور واکسینه شده و این بیماری تحت کنترل است. “

به گفته زهرایی، با توجه به اینکه در ماه‌های اخیر تعداد افغان‌هایی که کشورشان را ترک می‌کنند افزایش یافته و درصد زیادی از کسانی که به ایران آمده‌اند ممکن است سرخک داشته باشند و در نتیجه این بیماری به ما سرایت کند، اکثر افراد مبتلا به سرخک اعلام می‌شوند. گروه سنی زیر 10 سال به خصوص زیر پنج سال.

وی گفت: خانواده ها باید دو بار واکسن سرخک را در کودکان 12 تا 18 ماهه خود واکسینه کنند، اکنون این ممکن است به دلیل اپیدمی کرون در 2 سال اخیر باشد یا به دلایل دیگر این گروه سنی واکسن دریافت نکرده باشند. به دلیل خطر بالای سرخک واکسینه شده است.

  تخم مرغ هم لوکس شده! رئیس اتحادیه: ارزان نخواهد بود

رئیس واحد پیشگیری از بیماری‌های واکسن وزارت بهداشت با بیان اینکه برنامه‌های واکسیناسیون کشور عادلانه است، گفت: افراد غیرایرانی نیز باید با مراجعه به نزدیک‌ترین مرکز بهداشت، کودکان خود را در برابر سرخک واکسینه کنند.

زهرایی تاکید کرد: در جمعیت ایرانی کشور، هدف ما بیشتر در مناطق و روستاهای دور افتاده است، چرا که در مناطق شهری که دسترسی آسانی دارند، تقریبا اکثر کودکان واکسینه می شوند. امروزه بیش از 99 درصد کودکان کشور واکسینه می شوند در حالی که سازمان بهداشت جهانی پوشش بیش از 95 درصد واکسیناسیون را مطلوب می داند.

دیدگاهتان را بنویسید