اینسایدر نیوز مقابل دولت سیزدهم

گسترش شبکه های اجتماعی فرصت ها و تهدیدهای زیادی را ایجاد کرده است. سرعت در انتقال اخبار، رویدادها و تحلیل‌ها یکی از جذابیت‌هایی است که در سال‌های اخیر توانسته است مردم را به سمت گزارش‌های رسانه‌های مختلف سوق دهد.

با این حال، استفاده نادرست از فضای اطلاعاتی رایگان و نامحدود نیز می تواند بستری برای شایعه پراکنی فراهم کند. آمدنیوز شاید معروف ترین کانال تلگرامی بود که با انتشار اخبار جعلی، هدفمند و ناامیدکننده سعی در ایجاد فضای سیاسی و امنیتی علیه نظام و انقلاب داشت. البته این کانال ضدانقلاب با دستگیری موسس آن در خارج از کشور و انتقال وی به ایران و در نهایت شکایت از بین رفت، اما این سبک بداخلاقی رسانه ای و ویژگی های آن برای برخی جریان های سیاسی مورد توجه قرار گرفت تا جایی که مردم طمع کردند. در سیاست کشور با ایجاد شکاف بین مقامات عالی کشور و همچنین سوء استفاده از تخریب شخصیت های اقتصادی، نظامی و سیاسی تأثیرگذار، به سوء استفاده از این بستر روی آوردند. از ویژگی های این شکل از فعالیت رسانه ای می توان به ادعای «دسترسی به اخبار در گوش»، «اشرافیت اطلاعاتی» و در نهایت «ژست امنیتی» اشاره کرد. این مولفه ها می تواند منجر به برنامه های خبری جالبی شود که توجه را به خود جلب کرده و جایگزین واقعیت می شود. کانال های تلگرامی «نیمه محرمانه»، «محرمانه» و «سایه» را می توان از جمله فعالیت های مخرب رسانه هایی دانست که روش آمدنیوز را برای رقابت های سیاسی مخرب انتخاب کرده اند. کارمندان این کانال ها با وجود سابقه طولانی فعالیت سیاسی غیرعادی، بالاخره اخیراً به دام افتاده اند.

دستگیری عاملان

سایت گرداب، پایگاه فرماندهی امنیت سایبری سپاه پاسداران چند روز پیش در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با جمع‌آوری اقدامات فنی و اطلاعاتی از سپاه امام زمان (عج) در اطلاعات سپاه، مدیران کانال‌های نیمه سری، اسرار و نویسندگان در سایه آنها به دلیل تشویش اذهان عمومی طبقه بندی و دستگیر شدند. به گزارش گرداب، بازداشت شدگان با انتشار اسناد طبقه بندی شده و سپس ایجاد اختلاف بین مقامات کشور با انتشار اخبار انتخاباتی و جعلی به دنبال جلب اعتماد بخشی از مردم بودند. در این گزارش همچنین آمده است: دستگیرشدگان سه نفر هستند که در طول فعالیت خود از خلاء قانونی در مدیریت فضای مجازی کشور و از طریق سامانه پیام رسان تلگرام بهره مند شده اند.

  سخنرانی اصلی درباره برگزیت و شکست عملیات روانی غربی ها

به نام “نیمه مخفی” به “دشمن”

بررسی برخی از مطالب منتشر شده در این شبکه ها نشان می دهد که یکی از اهداف آنها در یک سال گذشته سرنگونی دولت سیزدهم و نیز نیروهای جریان انقلابی، حاشیه سازی سیاسی و تلاش برای اختلاف افکنی در بین مردمان بوده است. کشور. مقامات شبکه «نیمه مخفی» در یکی از جدیدترین پروژه های خرابکارانه دولت سیزدهم ماجرای سفر خانواده رئیس مجلس شورای اسلامی به ترکیه را به نزدیکان رئیس جمهور نسبت داد. تلگرامی نوشت: بررسی‌های نیمه‌محرمانه نشان می‌دهد که تشدید اختلاف دولت و مجلس به‌ویژه بر سر استیضاح وزرای امور اجتماعی و سکوت دلیل اصلی انتشار خبر سفر خانواده کلیباف به ترکیه است. کانال نوشت پیش از این فایل صوتی فرماندهان سپاه با نیت رد مجلس، کمرنگ کردن چهره کلیباف، تهیه چهره های جدید برای ریاست جمهوری و تغییر معادلات مجلس برای انتخابات 1402 توسط اطرافیان رئیس جمهور بازنشر شده بود که بیش از این به نظام اسلامی لطمه زد. قبل از “، سپاه و هشدار رهبر انقلاب.”

این دروغ آشکار در شرایطی از سوی این شبه رسانه برای ایجاد اختلاف بین قوه مجریه و مقننه پیگیری می شود که اخیرا کشور امید را به جامعه ای با تحول انقلابی در ابعاد مختلف تزریق کرده است. خط خبری این کانال تلگرامی نیز مورد استقبال رسانه های ضدانقلاب قرار گرفت و پس از انتشار فایل صوتی در شبکه عربستانی ایران اینترنشنال، این پروژه خواه ناخواه با سرعت بیشتری به سمت اهداف خود پیش رفت.

«نیمه مخفی» سعی می کرد وانمود کند اخباری از دولت دریافت می کند و از این رو توجه بیشتری را به خود جلب می کرد. به همین دلیل اخباری مبنی بر نارضایتی آیت الله رئیسی از روزنامه ایران، خبرگزاری ایرنا و سخنگوی دولت منتشر شد. نیمه محرمانه بارها از کناره گیری بهادری جهرمی برای ارائه تصویری متزلزل از تیم رسانه ای دولت سیزدهم خبر داده است. گزارش های متعدد از خلاصه منفی آیت الله رئیسی از عملکرد ایشان تا آنجا پیش رفت که تلگرام دو ماه پیش گزارش داد: «اینطور نیست». زمان نشان داد که این خبر چقدر نادرست و ضعیف است.

  ارسال پیامک برای مالکیت سیم کارت از هفته آینده آغاز می شود

جایگزینی محمدرضا فرزین به جای احسان هندوزی نیز از جمله اخباری بود که به سرعت کذب خود را نشان داد، خبری که آیت الله رئیسی تحت نفوذ و فشار دولت روحانی سعی در ارائه آن داشت! او نیمه محرمانه نوشت: «فرزین از کانال های مختلف برای ایجاد تصور غیرواقعی از رئیس جمهور استفاده می کند و در آخرین اقدام به طیب نیا (وزیر اقتصاد روحانی) متوسل شد. پس از جلسات مختلف با تایوان، فرزین او را متقاعد کرد که تماس های زیادی با مقامات برقرار کند و به آنها بگوید که هاندوزی نمی تواند وزارت اقتصاد را اداره کند و فرزین را جایگزین او کند.

حمله سیاه به سابقه دولت

شبکه خبری سرایر بارها با هجمه های عجیب به عملکرد اقتصادی دولت و همچنین وزرای جوان و انقلابی به ناحق دولت سیزدهم را مورد هجمه قرار داده است. اخاذی با عناوین «دولت سیزدهم پیشتاز گرانی دلار است» پروژه گسترده اخاذی و تخریب را نشان می دهد.

با معرفی مدیران دولت روحانی از سوی وزارت کار به قوه قضائیه، حجم پوشش خبری سرایر از این وزارتخانه به طرز عجیبی افزایش یافته است. اظهارات وزیر در مورد مدیران ناکارآمد در دولت روحانی باعث شد تا کانال تلگرامی مدیران سابق اتوبوسرانی را «چند فعال رسانه ای» خطاب کند که با آنها کار نمی شود. اعتراض این کانال تلگرامی به استخدام بیش از 100 فعال توئیتری و رسانه ای در هیئت مدیره شرکت ها و سمت های مختلف، ارتباط سرایر با برخی شبکه های رسانه ای خاص و کارمندان سابق را نیز آشکار کرد.

  خودروهای جدید بهمن موتور در مدت کوتاهی 5 ستاره شدند

نویسنده سایه بدون پشتیبانی سایه

با همین سیاست مکرر، نویسنده سایه سعی کرد با ارائه نقل قول های غیرموثق از مقامات دولتی در جلسات خصوصی نشان دهد که در جریان بوده است. جالب اینجاست که بیشتر نقل قول ها به تشخیص ضعف و ناتوانی دولت اشاره دارد. به عنوان مثال، نویسنده سایه می نویسد: «اخیرا در نشستی با برخی رسانه ها با رئیس، موضوع انتصابات و از بین رفتن سرمایه اجتماعی در نتیجه این انتصابات جنجالی و همچنین عملکرد ضعیف برخی وزرا مطرح شد. مطرح شد.» این کانال مدعی است آیت الله رئیسی از بین رفتن سرمایه اجتماعی در رابطه با انتصاب وزرا را پذیرفته است!

به هر حال کاری که این شبه رسانه ها در ارتباط با دولت سیزدهم انجام دادند، تولید جریان هایی بود که نتوانستند از دولتمردان پول سیاسی بگیرند، جریان هایی که سعی می کردند زمینه را برای فشارهای رسانه ای و سیاسی آماده کنند و نابودی قاطع و غیرقابل نفوذ. از حضور آنها در موقعیت های مختلف اطمینان حاصل کنید. از سوی دیگر یکی از مهم ترین راهکارهای مشترک افراد پشت این کانال ها تخریب افراد جریان انقلابی خارج از حاکمیت از جمله دکتر سعید جلیلی بود. به عنوان مثال، نویسنده در سایه بیشترین اخبار جعلی را درباره نماینده رهبرانقلاب در شورای عالی امنیت ملی منتشر کرد و به این ترتیب با انتشار اخبار جعلی سعی کرد از نیروهای انقلاب و بدنه کارشناسی آن با دولت فاصله بگیرد.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید