این دو پاک کننده خانگی را با هم ترکیب نکنید

شهید بهشتی استاد سم شناسی بالینی و مسمومیت های دانشگاه علوم پزشکی در تشریح انواع مسمومیت های شیمیایی گفت: تاخیر در ارجاع مسمومیت با سموم به مراکز درمانی منجر به مرگ آنها می شود.

به گزارش رجانیوس به نقل از تسنیم، دکتر عبدالکریم پژومند در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا، به مناسبت هفته پیشگیری از مسمومیت که امروز روز پیشگیری از مسمومیت با سموم دفع آفات، مواد شیمیایی و شوینده های خانگی است. . وی گفت: مسمومیت های شیمیایی شامل مسمومیت های شیمیایی است که برای پاکسازی و دفع آفات، آلودگی محیط زیست و گازهای ناشی از سوخت های فسیلی استفاده می شود.

این دو پاک کننده خانگی را با هم ترکیب نکنید!

وی همچنین درباره مسمومیت های ناشی از مواد شوینده هشدار داد: یکی از پاک کننده های خانگی که باعث مسمومیت می شود جوهر نمک است که برای شستشو استفاده می شود. برخی از زنان هنگام جابجایی یا شستن خانه آن را با سفید کننده مخلوط می کنند. این ترکیب بسیار خطرناک است زیرا گازی به نام «کلر» آزاد می کند که به سرعت جذب می شود و فرد دچار تنگی نفس و سرفه می شود و اگر در داخل خانه باشد و به هوای آزاد بازگردد می میرد. سایر سفید کننده های خانگی معمولی در صورت عدم استفاده زیاد خطرناک نیستند، اما برخی از این ترکیبات با غلظت 20 درصد یا بیشتر مواد شوینده خانگی در صنعت استفاده می شوند و غلظت محصول باید در نظر گرفته شود.

قرص برنج چگونه باعث مرگ می شود؟

  کد واقعی به زودی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت

وی افزود: آنچه در مسمومیت های شیمیایی بیشتر داریم مسمومیت با برخی سموم دفع آفات است که خطرناک ترین آنها 5 قرص برنج است. این قرص حاوی ماده شیمیایی به نام “فسفید آلومینیوم” است که برای ضدعفونی دانه های برنج استفاده می شود.

این کارشناس سم شناسی ادامه داد: گاز خارج شده از گلوله برنج باعث مسمومیت می شود اما در فضای کیسه های برنج این گاز خارج شده و لارو یا حشرات کوچک را از بین می برد.

وی گفت: گاهی اوقات شاهد سوء استفاده از قرص برنج برای خودکشی هستیم. وی گفت: با مصرف این قرص گاز حاصله آزاد شده و در معده جذب می شود و بر سیستم گردش خون و قلب تاثیر می گذارد و فشار خون را پایین می آورد و بیمار به حالت بسیار دردناکی فشار خون خود را از دست می دهد و تشنه می شود. بیش از حد، گاهی می میرد، گاهی اوقات حتی نصف قرص باعث مرگ می شود.

آیا درمانی برای مسمومیت با قرص برنج وجود دارد؟

او پرسید: آیا مسمومیت با قرص برنج درمانی دارد؟ وی گفت: اگر بتوان بیمار را خیلی سریع به مراکز درمانی منتقل کرد، شاید بتوان با برخی درمان‌های قلیایی و مایع جان او را نجات داد، اما در بیش از 50 درصد موارد مرگ اتفاق می‌افتد.

ضررهای ناشی از قرص برنج بسیار زیاد است

این متخصص سم شناسی با بیان اینکه تلفات ناشی از قرص برنج زیاد است، گفت: این ماده فقط باید به عنوان حشره کش استفاده شود. البته قرص برنج روی برنج پایدار نیست و مدتی بعد از تصعید مانند یخ خرد شده پوسته ای باقی می ماند که خیلی خطرناک نیست.

  درباره ریزش مو و راه های مقابله با آن بیشتر بدانید

لزوم هدف قرار دادن فوری افراد مبتلا به مسمومیت با آفت کش های گیاهی

وی افزود: از دیگر موادی که برای دفع آفات استفاده می شود، ارگانوفسفات ها هستند که برای سم زدایی درختان و گیاهان استفاده می شود. مسمومیت با این مواد باعث کاهش فشار خون و اختلال در سیستم های حیاتی بدن می شود. درمان مسمومیت به این صورت است که خیلی سریع به بیمارستان مراجعه کنید اما در مواردی که بیماران دیر به بیمارستان مراجعه کنند ممکن است منجر به مرگ شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا آفت کش ها به میوه ها نفوذ می کنند، گفت: این سموم روی میوه ها چندان پایدار نیستند و پس از مدتی از بین می روند.

علل مسمومیت با مونوکسید کربن

شهید بهشتی، استاد گروه سم شناسی بالینی و مسمومیت های دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه یکی دیگر از مواد شیمیایی که باعث مسمومیت می شود گاز مونوکسید کربن است که پس از استنشاق مسموم می شود، خاطرنشان کرد: در صورت انتشار در داخل و یا وان حمام آنها تهویه خوبی ندارند یا سقف آنها کوتاه است. این گاز در جریان خون جذب می شود و اکسیژن رسانی به بافت ها را مختل می کند.

وی درباره راهکار پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن گفت: بخاری های معیوب، بخاری هایی که بد می سوزند و یا لوله های آنها مشکل دارد یا درست جا نمی شود و نشتی دارد. گاز در فضا آزاد می شود.

پژومند همچنین درباره شایع ترین مسمومیت های شیمیایی توضیح داد: برب مسمومیت با مونوکسید کربن یکی از شایع ترین مسمومیت های شیمیایی است و پس از آن قرص برنج، آفت کش ها و پاک کننده های خانگی قرار دارند.

  ابتکار غیرمنتظره جو بایدن علیه تهاجم روسیه به اوکراین

دیدگاهتان را بنویسید