این واکسن ها را برای دوز چهارم تزریق نکنید

واکسن های ویروس کشته شده مانند سینوفارم و بهارات برای دوز چهارم چندان مناسب نیستند.

فرزانه شمشرگران، داروساز گفت: براساس نامه مرکز کنترل بیماری های واگیر، تاریخ انقضای واکسن پتوکوک یک سال دیگر تمدید شد.

وی با بیان اینکه بر اساس بررسی پایداری فرآورده در زمان‌های خاص، پایداری واکسن کرونا در بازه‌های زمانی مختلف تولید پایداری فرآورده‌های دارویی از همه نظر بررسی می‌شود، افزود: در این زمان‌ها در فریم‌هایی از زمان تولید، پایداری محصول دارویی بررسی می‌شود تا اطمینان حاصل شود که داروها از نظر ایمنی، ایجاد پاسخ ایمنی مناسب در بدن و اثربخشی قابل استفاده هستند.

این داروساز افزود: با توجه به اینکه واکسن کرونا محصولی است که تقاضای زیادی دارد و باید در اسرع وقت در اختیار مردم قرار گیرد، پایداری آن تنها در ماه های 0، 3 و 6 از زمان تولید بررسی شده است. تولید و سپس برای تزریق وارد بازار شد که با توجه به نتایج به دست آمده تا شش ماه کاملا بی خطر و موثر بوده و افراد می توانند آن را تزریق کنند.

وی با بیان اینکه واکسن پاستوروکوک یکی از واکسن هایی است که پایداری آن بررسی شده است، ادامه داد: با توجه به اینکه واکسن پاستوروکوک در ایران تولید شده و مراحل آزمایش و تزریق آن در ایران بوده است، این امکان به معنای تمدید تاریخ آن است. و تا زمانی که مدت اعتبار آن یک سال تمدید شود.

شمشرگران تصریح کرد: در مورد واکسن آسترازنکا به دلیل اینکه در کشور ما ساخته و تولید نمی شود نمی توانیم تاریخ آن را تغییر دهیم اما در سایت اصلی واکسن آسترازنکا تاریخ انقضای واکسن ها اواسط سال هفتم درج شده است. سالی که بر اساس آن تاریخ ویال ها در ایران نیز به روز رسانی شده است.

  چرا خودروها را از لیست واردات حذف می کنیم؟

این داروساز با تاکید بر اهمیت اطلاع رسانی به مردم گفت: واکسن فایر، مادرنا و سینوفارم نیز ماندگاری را افزایش دادند اما تفاوت آنها با ما در این است که اطلاعات دقیق و درستی دارند و دلیل همه این مشکلات مشخص است. اینگونه توضیح دهید تا شک و نگرانی نباشد.

دوز یادآوری و شرایط تزریق

شمشیرگران با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان به کرونا، یادآور شد: با توجه به افزایش تعداد مبتلایان به کرونا و بستری شدن در بیمارستان، از مردم می‌خواهیم از تزریق دوز یادآور غافل نشوند و از این رو تمام گروه‌های سنی که بیش از شش ماه پس از آخرین واکسیناسیون آنها باید حتماً این کار را انجام دهند. آنها باید دوز تقویت کننده را به خود تزریق کنند.

وی با بیان اینکه از آنجایی که می دانیم واکسیناسیون درست و به خوبی انجام شده باعث کاهش مرگ و میر و مرگ و میر شده است و با تزریق دوز سوم و چهارم شاهد پیشرفت و شکست کرونا خواهیم بود، ادامه داد: بنابراین باید ابتدا دوز سوم را تزریق کنیم. سپس دوز دوم را تزریق کنید، حتی اگر قبلاً با آمیکرون آلوده شده اید، پس از تزریق واکسن همچنان احتمال عفونت وجود دارد.

شمشیرگران تصریح کرد: بهترین واکسن های موثر در برابر جهش کرونا واکسن های BA.5 و BA.4 مانند مادرنا و فایزر هستند، در صورت دسترسی واکسن بزنید.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بهترین واکسن های تزریقی پاستوکواک و اسپیکوژن هستند، یادآور شد: در صورت داشتن علائم سرماخوردگی، عطسه و آبریزش بینی، حالت تهوع، درد شکم، اسهال و علائم گوارشی، بهتر است تا زمانی که بیماری شما برطرف نشده است، واکسن تزریقی را انجام ندهید. به طور کامل بهبود یافته است.

  واگن های مخصوص زنان و کودکان ارائه خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید