بازار آماده تزریق 140 هزار تن شکر است

با برداشت محصولات جدید بهاره از مزارع نیشکر کشور و ارسال آن به کارخانه های قند، محصولات بومی این محصول برای توزیع و مصرف وارد بازارها می شود.

تخمین زده می شود که 140 هزار تن شکر استخراج شده از نیشکر تولید داخل در سراسر کشور توزیع شود.

شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 150 هزار تن شکر بین صنایع و خانوارها و 100 هزار تن از این محصول توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران توزیع شده است.

بر اساس این گزارش، تامین شکر کشور از منابع داخلی و خارجی همچنان مستمر است که با توجه به افزایش تولیدات داخلی و عرضه واردات، انتظار می‌رود با گسترش این محصول استراتژیک، بازار شکر تثبیت شود.

بر اساس قیمت خرید تضمینی چغندر، قیمت هر کیلوگرم شکر برای صاحب کارخانه 18000 تن و برای مصرف کننده 20000 تن مصوب شده است. به قیمت 16350 تن.

لازم به ذکر است پس از افزایش هزینه های تولید چغندرقند با افزایش قیمت تضمینی گندم و برخی محصولات اساسی، قیمت تضمینی چغندرقند نسبت به سال گذشته حدود 70 درصد افزایش یافته است که شامل کمک به حمل و نقل و محاسبه ارزش پاداش تحویل به حدود 2250 تومان افزایش یافته است.

شروع ثبت سفارش واردات شکر

با وجود تولید داخل شکر، تامین کامل آن نیازمند واردات مستمر است تا توزیع این محصول استراتژیک منجر به کمبود در بازار مصرف نشود و قیمت های نامتعارفی برای این محصول استراتژیک ایجاد نکند. در این راستا با تعدیل قیمت شکر و ایجاد مزیت وارداتی برای آن، ثبت سفارش جدید بخش خصوصی برای واردات آن آغاز می‌شود و به این ترتیب بخشی از شکر مورد نیاز کشور توسط این بخش تامین می‌شود.

  374000 دوز واکسن تاج را یک شبه تزریق کنید

تقاضای داخلی شکر از تولید آن بیشتر است، اما با زمان مناسب وارداتی که بین عرضه و تقاضا لازم است، مشکلی در بازار مصرف وجود نخواهد داشت.

بچمن دانایی دبیر و عضو هیئت مدیره انجمن صنفی قند و شکر با اشاره به دیدارهای نمایندگان این انجمن با نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی از آغاز واردات شکر به کشور خبر داد و گفت: بیشترین خریدها توسط کشور هند انجام شده است. و امیدواریم کشتی های خریداری شده از اواخر خرداد به تدریج وارد بنادر کشور شوند.

پیش بینی می شود با در نظر گرفتن میزان شکر تولیدی در انبارهای کارخانه و عرضه شکر تولیدی در بازار همراه با واردات، سوء استفاده برخی خرده فروشان در فروش بالاتر از قیمت مصوب دولت مرتفع شود.

مصرف ماهیانه 240000 تن شکر

این کشور به طور متوسط ​​240000 تن شکر در ماه مصرف می کند و تقاضا در شش ماهه اول سال رو به رشد است.

آمارها نشان می دهد که سالانه نسبتاً 2.8 تا 3 میلیون تن شکر در کشور مصرف می شود که 800 هزار تا یک میلیون تن آن وارداتی است.

بر اساس یک بررسی آماری، حجم تولید شکر شرکت های فعال در این زمینه تا پایان اسفند 99 حدود یک میلیون و 600 هزار تن و حجم واردات نیز یک میلیون تن بوده است. بر اساس همین اطلاعات، تا پایان سال 1400 کشور حدود یک میلیون و 100 هزار تن شکر تولید کرده بود، در حالی که در این مدت یک میلیون و 40 هزار تن از این محصول تزریق شد. در بازار داخلی

  حمله پهپادی به پایگاه عین الاسد در استان الانبار

صنعت شکر به دلیل ماهیت استراتژیک خود همواره مورد توجه و حمایت دولت بوده و یکی از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی تلاش برای خودکفایی در تولید محصولات استراتژیک شکر است. دولت در حال کار بر روی طرحی است که طی سه سال آینده کشور را در تولید شکر خودکفا کند.

با توجه به افزایش شدید قیمت جهانی مواد غذایی و تحقق نرخ ارز در داخل، تولید و خودکفایی شکر نسبت به واردات آن مزیت دارد و خودکفایی در این زمینه گام بسیار بزرگی برای تامین امنیت غذایی است. در کشور.

دیدگاهتان را بنویسید