بازار اپل تحت الشعاع تنش های چین و ایالات متحده قرار گرفت

13027 خبر اولیه

طبق سرمقاله، اپل به تامین کنندگان در مورد واکنش چین به سفر جنجالی این هفته نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان هشدار داده است. واکنش چین به این سفر می‌تواند عرضه آیفون یا قطعات آن گوشی را مختل کند.

به گزارش 9to5mac، اوایل این هفته نانسی پلوسی در جریان سفرش به تایوان با سازنده تراشه‌های اپل TSMC ملاقات کرد و بعداً مشخص شد که او همچنین با مونتاژکننده تایوانی غول فناوری کوپرتینویی، پگاترون، ملاقات کرده است.

بازدید پلوسی از TSMC احتمالاً مربوط به قانون چیپ و پیامدهای آن برای کارخانه آریزونا این شرکت است. طبق گزارش ها، سازنده تراشه تایوانی از پیشنهاداتی مبنی بر اینکه اینتل می تواند سهم بزرگی از یارانه ها را دریافت کند، نگران بود.

تلافی چینی ها بر فروش آیفون تاثیر می گذارد
پلوسی همچنین از پگاترون بازدید کرد و از آن زمان گزارش هایی مبنی بر مسدود شدن محموله ها از کارخانه های چینی پگاترون منتشر شده است.

اپل به تامین کنندگان خود هشدار داده است که چین در حال اجرای مقررات گمرکی است که می تواند منجر به رد درخواست واردات و صادرات شود. منابع آگاه گفتند که این شرکت به تامین کنندگان گفته است که چین اجرای قانون طولانی مدت را آغاز کرده است. قانونی که قطعات و اجزای تولید شده در تایوان را ملزم می کند دارای برچسب «ساخت تایوان، چین» یا «چین تایپه» باشند. این قانون در بیشتر موارد نقض شده است، اما اکنون چین بر رعایت کامل آن اصرار دارد.

در حال حاضر، گزارش‌های ضد و نقیضی در مورد اینکه آیا اقدامات چین بر حمل و نقل آیفون یا فقط حرکت قطعات بین چین و تایوان تأثیر می‌گذارد، وجود دارد. اگرچه محصولات اپل با عنوان “طراحی شده توسط اپل در کالیفرنیا، مونتاژ شده در چین” برچسب گذاری شده اند، اسناد حمل و نقل ممکن است مبدا آنها را تایوان ذکر کند. به نظر می رسد فقط اسناد نیاز به تغییر دارند تا امکان حمل و نقل فراهم شود.

  به تولید 20 میلیون تن گندم در سال

اگر مشکل مربوط به تامین قطعات از تایوان برای مونتاژ آیفون در چین باشد، ممکن است فقط نوار قرمز رنگ باشد که به راحتی قابل حل باشد، اما اگر هر جزء آیفون برچسب “ساخت تایوان” داشته باشد، وضعیت بدتر خواهد شد.

گفته می‌شود که پگاترون این موضوع را رد کرده است که منابع خود تحت تأثیر شرایط فعلی قرار گرفته است، اما به نظر می‌رسد متن پاسخ‌های این شرکت به پرسش‌های رسانه‌ها مبهم است. گزارش های مختلف حاکی از آن است که پگاترون در بیانیه خود گفته است که عملیات آن به طور عادی در حال انجام است و عرضه به کارخانه های چینی آن تحت تأثیر قرار نگرفته است.

در هر صورت، زمان خاموشی برای اپل اصلا خوب نیست زیرا تولید آیفون 14 را قبل از شروع خط تولید امسال در ماه آینده افزایش می دهد.

منبع: زومیت

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید