بازار نفت چین و هند در دست ایران و روسیه

8792 خبر اولیه

بر اساس این سرمقاله، پیشنهادات روسیه و ایران به چین و هند و امتیاز صادرات نفت خام از این کشورها، نگرانی‌هایی را در مورد آینده صادرات نفت عراق افزایش داده است. عراق 95 درصد از بودجه خود را به صادرات نفت وابسته است.

گزارش های قبلی حاکی از آن بود که عراق یکی از بزرگترین بازندگان این گمانه زنی ها خواهد بود. برخی معتقدند با کاهش تقاضا برای نفت عراق از چین و هند که از بزرگترین خریداران آن بودند، این کشور بازارهای جدیدی پیدا خواهد کرد.

احمد صدام، اقتصاددان، می گوید طبیعی است که تصمیم روسیه برای کاهش قیمت هر بشکه نفت صادراتی به هند و چین منجر به تغییر جهت تقاضا شود و در نتیجه 15.5 درصد از صادرات نفت روسیه به این کشور برسد. افزایش یافت و از سوی دیگر با کاهش 10.5 درصدی سطح واردات نفت از عراق مواجه شد. علاوه بر این، ایران در حال حاضر بیش از 10 دلار به نفت صادراتی خود تخفیف می دهد که باعث شده عراق رسما بازار نفت چین را از دست بدهد.

صدام خاطرنشان کرد: این تغییر سطح تقاضا به معنای کنار گذاشتن سایر بازارهای نفت به ویژه بازار عراق نیست که با وجود کاهش قیمت نفت، دومین منبع هند پس از عربستان سعودی است. واردات از روسیه تنها 19 درصد از کل تقاضای هند را تشکیل می دهد که حدود 5 میلیون بشکه در روز تخمین زده می شود، هند تقریباً 950000 بشکه در روز از روسیه، چین 860000 بشکه و 700000 بشکه از ایران وارد می کند.

صدام می افزاید که با توجه به این شرایط، عراق چاره ای جز تنوع بخشیدن به صادرات خود به ویژه به اروپا و قاره آمریکا ندارد، زیرا برآورد می شود در نتیجه صادرات نفت به آمریکا 11 درصد افزایش یافته است.

  3 لژیونر در راه تهران طارمی را در برف گیج کردند!

وی معتقد است که وضعیت عراق قبل و بعد از بحران اوکراین با وجود کاهش تقاضای آسیایی برای نفت عراق همچنان خوب است، اما نکته مهم در این زمینه – به گفته صدام – این است که حتی با وجود کاهش قیمت ها از سوی روسیه، همچنان فنی باقی خواهد ماند.. و موانع اقتصادی که مهم ترین آنها طول مسافت و زمان است، تعداد بشکه های نفت وارداتی از روسیه را محدود می کند و این به معنای کاهش سهم عراق از صادرات نفت به چین است. و هند قابل توجه نخواهد بود.

مدحت کاظم القریشی، اقتصاددان، به نوبه خود معتقد است که قیمت نفت به طور کلی در ابتدا به دلیل تحریم روسیه افزایش یافت، سپس به دلیل رکود اقتصادی در اروپا و جهان قیمت آن کاهش یافت.

القریشی در سخنان خود با الجزیره نت خاطرنشان کرد: بازارهای نفت به دلیل وجود عوامل تأثیرگذار منفی و مثبت همچنان در نوسان است و بنابراین نمی توان پیش بینی کرد که چه اتفاقی برای بازار نفت مربوط به جنگ می افتد. در اوکراین و پیامدهای آن

او خاطرنشان می‌کند که رقابت بین تولیدکنندگان منجر به کاهش قیمت‌ها خواهد شد، همچنین فشار آمریکا بر اوپک که ممکن است علی‌رغم رد فشار عربستان سعودی و امارات توسط جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، تأثیر چندانی نداشته باشد.

علاوه بر این، عبدالرحمن المشهدانی نسبت به یک بحران دیگر هشدار می دهد، بنابراین نباید نسبت به افزایش کنونی قیمت نفت خوش بین باشیم، زیرا آنها واقعی نیستند و بنابراین دولت عراق باید در محدوده معقول کار کند.

وی می افزاید که از اولین بحران در سال 1979 که قیمت نفت به بالای 30 دلار در هر بشکه رسید و سپس در سال 1984-1985 کاهش یافت، مشکل نفت و قیمت آن را دنبال کرده است. کاهش قیمت ها عمدتاً با انگیزه های اقتصادی

  چرا تاریخچه مهدوی کیا مهم است؟

المشهدانی بر اساس محاسبات خود معتقد است که بحران جدیدی در سال 2024 رخ خواهد داد، اما رویدادهای سیاسی و تحریم های آمریکا علیه روسیه ممکن است به دلایل زیادی از جمله رقابت بین تولیدکنندگان، در سال آینده این بحران را آغاز کند.

این استاد اقتصاد توضیح می‌دهد که وقتی روسیه 35 درصد کمتر از قیمت جهانی به چین و هند می‌فروشد، به کشورهای تولیدکننده خلیج‌فارس و عراق آسیب می‌زند و باعث می‌شود این کشورها برای رقابت بیشتر کاهش پیدا کنند.

وی دلایل دیگر را مربوط به هزینه های عملیاتی، بازگشت خطرات ناشی از همه گیری کرونا و تورم در اروپا و آمریکا که بالای 9 درصد بوده است، می افزاید که منجر به افزایش قیمت سوخت و کاهش استفاده از خودرو شده است. حمل و نقل در کشور به منظور کاهش هزینه ها، که ممکن است منجر به کاهش تقاضا برای نفت شود.

المشهدانی معتقد است که میزان خسارات ناشی از بحران نفتی آینده متفاوت خواهد بود، زیرا کشورهای حوزه خلیج فارس خود را با بودجه دولتی تامین کرده‌اند و برای جبران کسری فوری درآمد نفتی به آن متوسل می‌شوند، زیرا این کمبود است. موقت .

وی ادامه می دهد: در صورت کاهش قیمت، عراق یکی از کشورهایی خواهد بود که به دلیل افزایش هزینه ها و کمبود بودجه و ذخایر دولتی به جز ذخایر بانک مرکزی متضرر می شود.

وی گفت: نزدیک شدن روسیه و ایران و اعلام آن منجر به کاهش شدید قیمت ها می شود، زیرا این دو کشور روزانه حدود 7 میلیون بشکه نفت به بازارهای جنوب شرق آسیا و در راس آنها چین و هند که واردکنندگان اصلی هستند، وارد می کنند. این روغن کره

  اظهارات باورنکردنی مدیرعامل سایپا درباره ایمنی شاهین

المشهدانی احتمال روی آوردن عراق برای نفت خود به اروپا را به عنوان جایگزینی برای روسیه رد نکرد و اظهار داشت که این امر مستلزم رعایت تعدادی از مسائل از جمله تحمل هزینه های حمل و نقل، اطمینان از مشخصات کیفی و برنده شدن در رقابت بین المللی است.

حمزه الجواهری، کارشناس نفتی نیز معتقد است که آثار کاهش قیمت نفت روسیه و ایران و پیامدهای آن بر اقتصاد عراق تا چند ماه آینده ظاهر نخواهد شد و قابل توجه نخواهد بود. .

الجواهری خاطرنشان کرد: میزان مصرف نفت در جهان ثابت است و زمانی که نفت روسیه یا ایران از رسیدن به اروپا جلوگیری شود و از چین و هند تهیه شود، اروپا به دنبال جایگزین دیگری خواهد بود. شاید عراق یا عربستان سعودی مناسب ترین جایگزین باشند.

الجواهری خاطرنشان می کند که عراق اقداماتی را برای رقابت انجام داده است و ممکن است میزان نفتی که از عراق به آسیا می رود تغییر کند، چین و هند مقادیر بزرگ و متوسط ​​را به اروپا صادر می کنند، اما با قیمت های بالاتر. از آنچه که روسیه یا ایران تعیین می کند، علاوه بر اختلاف قیمت به دلیل فاصله چین و هند تا اروپا، و در نتیجه عراق اختلاف مسافت و شاید تخفیف بسیار ناچیزی را به دست خواهد آورد که نفت عراق را قابل مقایسه با آنچه قبلا بود آن را رقابتی می کند.

الجواهری معتقد نیست که یک بحران اقتصادی در افق برای عراق وجود دارد، بلکه معتقد است که عراق در آستانه سودهای مالی بیشتر به دلیل فروش نفت است، اما مشکل نحوه مدیریت پول عمومی است. و چگونگی دفع این مازاد وجوهی که از عملیات صادرات نفت به دست می آید.

منبع: مهر

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید