بازار 4 درصد در اختیار دلالان ارز

بازار غیررسمی و سیاه ارز با وجود سهم بسیار ناچیزی که در کل بازار ارز دارد، همواره با ترفندهای مختلف سر و صدا کرده است.

دلالان که عمدتاً با سهامداران بزرگتری در ارتباط هستند، سعی می کنند از فضای روانی برای بالا نگه داشتن قیمت ارز و ترغیب مردم به خرید ارز استفاده کنند. یعنی در حالی که در شرایط خاصی مانند هفته های اخیر و به بهانه هایی مانند تمدید مذاکرات برجام، فعالیت دلالان و واسطه های ارزی رو به افزایش است.

اما نگاهی دقیق به سازوکارهای بازار ارز کشور نشان می دهد که بازار آزاد و غیررسمی کمتر از پنج درصد در تامین نیاز ارزی کشور سهم دارد و بیش از 95 درصد ارز مورد نیاز از طریق سامانه های رسمی تامین می شود. کانال های طراحی شده بدین ترتیب قیمت واقعی ارز همان نرخ اعلام شده در سامانه های رسمی است.

به گزارش سنا، دیروز قیمت خرید هر دلار آمریکا 26 هزار و 22 تن و قیمت فروش آن 26 هزار و 284 تن و قیمت خرید هر یورو 28 هزار و 229 تن و قیمت فروش آن 28 هزار و 28 هزار تن بود. 513 تن. متوسط ​​قیمت فروش دلار آمریکا در این سامانه 25 هزار و 716 تن و میانگین قیمت ماهانه این ارز 25 هزار و 674 تن است. این در حالی است که در کانال های تلگرامی و فضای مجازی نرخ های بسیار بالاتری اعلام می شود به طوری که در روزهای اخیر دلالان قیمت دلار را بیش از 31 هزار تن اعلام کردند.

اما واقعاً نرخ سود اعلام شده در بازار غیررسمی تا چه اندازه بر کل بازار ارز تأثیر می گذارد و به این ترتیب چه سیگنالی از این بازار غیررسمی به سایر بازارها ارسال می شود؟

این در حالی است که تضاد جدی بین آنچه دلالان درصدد معرفی آن هستند و آنچه در بازار رسمی ارز در حال وقوع است وجود دارد. همانطور که گفته شد، در شرایطی که دلالان و واسطه ها آینده تیره و رو به رشدی را برای ارز پیش بینی می کنند; اطلاعات رسمی از بازار ارز نشان از آرامش موثق دارد. بنابراین عرضه ارز در سامانه نیما به عنوان مهمترین و اساسی ترین سامانه تامین ارز مورد نیاز واردات کشور از ابتدای سال تاکنون بیش از 100 درصد رشد داشته است. سال گذشته با افزایش درآمدهای ارزی دولت از نیمه دوم سال، در مجموع شاهد افزایش 57 درصدی عرضه ارز در سال جاری بودیم و از ابتدای سال جاری با عرضه نزدیک به 10 میلیارد دلار روند صعودی داشته ایم. عرضه ارز موجب صرفه جویی می شود از سوی دیگر در بسیاری از دوره‌ها ارز عرضه شده در سامانه‌های رسمی نیما و بازار متشکل ارز بیش از تقاضا بوده و با مازاد ارز مواجه بوده است. به گفته رئیس کل بانک مرکزی، سال گذشته 1.6 میلیارد دلار و معادل 2 میلیارد دلار معادل یورو در بازار متشکل ارز معامله شد. همچنین سامانه نیما در دو ماهه نخست امسال 4.3 میلیارد دلار ارز داد و ستد کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته در دو ماهه نخست سال 100 درصد افزایش معاملات داشت.

  افشای حقوق نجومی دلار

نکته مهم دیگری که معادلات سفته بازان را زیر پا می گذارد، خروج ارز از سبد سرمایه گذاری مردم است. در حالی که در سال‌های گذشته بسیاری از سرمایه‌گذاران برای کسب سود یا حفظ ارزش دارایی‌های خود ارز خریداری می‌کردند، کاهش شدید بازدهی بازار، خریدهای کمتری را به قصد سرمایه‌گذاری در آن بازار مشاهده کرد. در سال گذشته ارز در میان بازارهای سرمایه گذاری آخرین جدول بازدهی بود، بنابراین فرصتی برای خرید و نگهداری ارز برای مردم وجود ندارد. همزمان با ابلاغ اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که خرید و نگهداری ارز خارج از شبکه رسمی را قاچاق معرفی کرد، ریسک ورود به این بازار را افزایش داد.

چگونه از قیمت ارز مطلع شویم

در حالی که در بازار غیررسمی نرخ ارز توسط دلالان و سهامداران عمده این بازار تعیین و در کانال های مجازی اعلام می شود، در حال حاضر گشایش قیمت رسمی ارز در سامانه نیما و بازار متشکل ارز توسط مکانیزم بازار انجام می شود.

در واقع از سال 1397 و پس از ایجاد شرایط ویژه در کشور به دلیل بازگشت تحریم های اقتصادی علیه ایران، بانک مرکزی برای ایجاد فرآیندهای لازم برای اطمینان و تخصیص به موقع منابع و هزینه های ارزی، اقدام به ایجاد سامانه ها و بسترها کرد. از جمله سامانه یکپارچه معاملات (نیما). نظامی که در آن باز شدن قیمت ها نیز بر اساس سازوکار عرضه و تقاضا باشد و به این ترتیب بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز دخالتی نداشته باشد. در سامانه نیما مکانیزم تشخیص قیمت بر اساس توافق طرفین و سازوکار عرضه و تقاضا صورت می گیرد، فرآیند سامانه نیما به این صورت است که صادرکننده می تواند بر اساس قیمت های ارائه شده یکی از گزینه ها را انتخاب کند. این فرآیند کاملا شفاف است و هیچ گونه تداخلی در مناقصه یا انتخاب تعرفه وجود ندارد. در واقع سازوکار بازار بر سامانه نیما مسلط است و بانک مرکزی با اعمال سقف یا کف قیمتی در این روند دخالت نمی کند.

  مغز کودک من؛ مهمترین سرمایه زندگی

از سوی دیگر، صرافی ها یا بانک ها به عنوان دلال در سامانه نیما، ارزهای خریداری شده از صادرکنندگان را با حاشیه سود تعیین شده برای رفع نیازهای وارداتی به واردکنندگان می فروشند. دلالان بازار در هنگام فروش ارز به واردکنندگان موظفند مطابق با نرخ خرید و حاشیه سود عمل کنند.

با توجه به اینکه بانک ها و صرافی ها برای واردکنندگان ارز خریداری می کنند، به طوری که پیشنهاد نرخ ارز صادرکنندگان توسط واردکنندگان صرافی ها و بانک ها انجام می شود و در صورتی که نرخ ارز صادرکنندگان بالاتر از حراج واردکننده باشد، معامله انجام نخواهد شد واردکنندگان با توجه به شرایط تولید و نرخ بازار تصمیم به خرید ارز می‌گیرند و اگر ارز گران‌تر از بازار کالا باشد یا قیمت آن را افزایش دهد، طبیعتاً ارز خریداری نمی‌کنند. بنابراین در دوره هایی که شاهد کاهش قیمت ارز در سامانه نیما هستیم، خریداران در واقع تمایل به خرید با نرخ های پایین تری دارند که این نیز ناشی از تحلیل آنها از آینده بازار است.

90 درصد از کل معاملات و معاملات بازار ارز کشور در سامانه نیما انجام می شود. به منظور تامین نیاز وارداتی کشور، حواله ارزی ارائه شده در سامانه نیما به واردکنندگان فروخته می شود. بنابراین نرخ ارز موثر در اقتصاد کشور، میانگین موزون نرخ معاملات در سامانه نیما است. تا قبل از سال 1397 تنها عرضه کننده اسکناس به اقتصاد کشور بانک مرکزی بود. اما از سال 1397 و پس از اتخاذ سیاست های جدید و تشویق صادرکنندگان به بازگرداندن ارز صادراتی خود به صورت اسکناس به ویژه در تجارت با کشورهای همسایه، ورود اسکناس از این محل به شدت افزایش یافته است. بنابراین بانک مرکزی دیگر تنها عرضه کننده اسکناس نیست بلکه صادرکننده اصلی اسکناس کشور است.

  انتقال قدرت از جو بایدن به کامالا هریس

نرخ واقعی یک اسکناس کجا پیدا می شود؟

علاوه بر نرخ رسمی ارز، نرخ اسکناس نیز از طریق سامانه دیگری که بانک مرکزی راه اندازی کرده است، باز می شود. بازار متشکل ارز به منظور ساماندهی و ایجاد بسترهای مناسب برای عرضه بهینه اسکناس توسط صادرکنندگان فروخته شده در این بازار کار خود را از آبان ماه 1388 آغاز کرد.

ناشران اسکناس ارز خود را به بانک ها و صرافی ها می فروشند و بانک ها و صادرکنندگان اسکناس را در بازار تنظیم شده، جایی که مکانیسم بازار غالب است، می فروشند. در بازار متشکل ارز، خریداران و فروشندگان ارز اسکناس، بر اساس مکانیسم همزمانی خرید و فروش و معامله در بازار، پیشنهادات و پیشنهادات را ارائه می‌کنند.

بنابراین برخلاف گذشته که گفته می شد نرخ اسکناس در مرزها و بازارهایی مانند سلیمانیه و هرات تعیین می شود، کشف قیمت اسکناس نیز به سامانه های شفاف و شیشه ای سپرده می شود.

با سپردن تامین ارز برای تمامی 25 نیاز ارزی سامانه آنلاین بازار متشکل ارز، حتی نیازهای ارز خرد نیز به صورت سیستمی و رسمی تامین می شود و نیازی به مراجعه متقاضیان به بازار غیررسمی نیست. اقدامی که بازار غیررسمی کشور را بیشتر تضعیف کرد.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید