بازدید ناظران از زندان های عربستان ممنوع است

یک منبع حقوق بشری با تاکید بر نقض حقوق آزادی بیان زندانیان در عربستان گفت: این کشور به ناظران برای سرپوش گذاشتن بر جنایات خود اجازه بازدید از زندان ها را نمی دهد.

به گزارش رجانی، یک منبع حقوق بشری به نقل از تسنیم اعلام کرد که مقامات سعودی اخیراً پس از درخواست رسمی، اجازه بازرسی از زندان ها و گفتگو با زندانیان آزادی بیان و فعالان حقوق بشر را به یک تیم سازمان ملل نداده اند.

این منبع به سعودی لیکس گفت که گروه کاری سازمان ملل در پاسخ به ادعای عربستان سعودی مبنی بر آمادگی برای همکاری با شورای حقوق بشر و سازوکارهای ویژه آن، رسماً درخواست بازداشت خودسرانه کرده است.

به گفته این منبع، درخواست تیم سازمان ملل پیش از این در آگوست 2021 و در پایان ماه گذشته تکرار شده بود، اما مقامات سعودی برای سرپوش گذاشتن بر نقض حقوق بشر مجددا آن را رد کردند.

کارگروه سازمان ملل متحد نسبت به سوء استفاده از زندانیان توسط عربستان سعودی ابراز نگرانی کرده و بارها اعلام کرده است که در شرایط خاص، بازداشت طولانی مدت و سیستماتیک می تواند جنایت علیه بشریت باشد.

در تاریخ 4 فوریه 2022، این کارگروه همزمان با انتشار نظر خود در مورد بازداشت عبدالله الحویتی، نوجوان محبوس در زندان آل سعود، و با استناد به تخلفات مقامات سعودی در این پرونده، تاریخ ملاقات را پیشنهاد کرد. بین سپتامبر و اکتبر 2022، اما عربستان سعودی از رویارویی خودداری کرد.

کارگروه بازداشت خودسرانه درخواست سفر 15 ساله به عربستان را بدون پاسخ عربستان به این درخواست کرد.

  بزرگترین علامت سویه omicron شناسایی شده است

این کارگروه در 30 سال فعالیت خود، 65 مورد را که عربستان سعودی قوانین بین المللی و تعهدات خود را زیر پا گذاشته است، رصد کرده است.

در طول سال ها، دولت عربستان نگرش مثبت نسبت به سازمان ملل متحد و سازوکارهای ویژه آن را تشویق کرده است.

پاسخ ها و گزارش های ارائه شده از سوی دولت سعودی علاوه بر نادیده گرفتن درخواست ها برای بازدید، حاوی اطلاعات نادرست و غیر واقعی است.

علاوه بر این، دولت عربستان نظرات این کارگروه را که به وضوح نقض قوانین بین‌المللی و تعهدات رسمی را نشان می‌دهد، نادیده می‌گیرد، زیرا همچنان به بازداشت افراد به اتهامات واهی ادامه می‌دهد.

گروه‌های حقوق بشری می‌گویند تجربه دولت عربستان سعودی در همکاری با سازوکارها و گروه‌های کاری سازمان ملل ضعیف است و دولت عربستان تاکنون به درخواست‌های مکرر کارگروه بازداشت‌های خودسرانه برای سفر به عربستان سعودی به دلیل نقض سیستماتیک بازداشت بین‌المللی پاسخ نداده است. و قانون برای حبس.

مقامات سعودی به ناظران و سازمان‌های حقوق بشر اجازه نمی‌دهند از بازداشتگاه‌های دولتی، به‌ویژه سلول‌هایی که زندانیان آزادی بیان در آن نگهداری می‌شوند، بازدید کنند.

روش‌های خودسرانه مقامات برای سرپوش گذاشتن بر شرایط اسفناک زندانیان شامل محاکمه‌های مخفیانه، مسدود کردن تماس یا ملاقات با خانواده‌ها یا ملاقات با تیم‌های مرتبط با سازمان‌های حقوق بشری است.

عربستان پرونده سیاهی در زمینه حقوق بشر دارد و طی سال‌ها گزارش‌های متعددی از اعدام‌های غیرقانونی، شکنجه، بازداشت‌های خودسرانه، ناپدید شدن اجباری، بازداشت فعالان سیاسی و حقوق بشری و سرکوب مطالبات مشروع اقلیت‌های مذهبی در عربستان به پایان رسیده است.

  فرصت تولید واکسن ضد تاج به صورت قرص در آینده

گروه های حقوق بشر می گویند که وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی از زمان روی کار آمدن محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی وخیم تر شده است و این سوال را در مورد اینکه چرا از زمان روی کار آمدن بن سلمان، تدابیر امنیتی در عربستان سعودی تشدید شده است، ایجاد کرده است.

ناظران سعودی می گویند سابقه ریاض در شکنجه، اعدام و قتل های فراقانونی و همچنین ناپدید شدن جنایات و دستگیری ها، نهادهای بین المللی سعودی را به بدترین کشور جهان تبدیل کرده است.

آنها قبلاً نتایج مطالعه مرکز تحقیقات و انتشارات آل البیت الخلیجی را نشان دادند. عربستان سعودی در میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در سرکوب، ظلم و جنایات مربوط به کشتار غیرنظامیان رتبه اول را دارد.

بر اساس این مطالعه، عربستان سعودی شاهد محاکمه و بازداشت وحشیانه بازداشت شدگان بوده است و محاکمه ده ها شهروند متهم به آزادی بیان نیز تبعات قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید