بازوی برتر پهپاد ایرانی / پهپاد ایرانی عاملی برای تقویت قدرت نظامی و روحیه سربازان روسی

گروه بین الملل رجانیوز: در چند سال گذشته که موضوع همکاری‌های نظامی و دفاعی و رزمایش‌های مشترک ایران و روسیه مطرح شده است، موضوع معاملات تسلیحاتی دو کشور به‌تدریج به‌ویژه در رسانه‌ها پیگیری شده است.

این گمانه‌زنی‌ها زمانی جدی‌تر شد که در اکتبر 2020، تحریم تسلیحاتی ایران در سازمان ملل به عنوان بخشی از تعهدات غرب تحت برجام لغو شد و دولت آمریکا از تمدید و تقویت قانونی این تحریم‌ها کوتاهی کرد.

اما همه تحلیل‌ها از این همکاری بر این مبنا بود که ایران در حال خرید تسلیحات روسی است، زیرا چند سال پیش پس از کشمکش‌های فراوان، ایران موفق شد سامانه دفاع موشکی اس 300 را از مسکو دریافت کند.

اما در این دوره موضوع نوسازی ناوگان هوایی و خرید جنگنده های جدید (نسل چهارم و پنجم) با جدیت بیشتری مورد رصد رسانه های غربی قرار گرفت و هر روز خرید یا دریافت انواع هواپیماهای سوخو. توسط کرملین در رسانه ها گزارش شد، اما در اذهان کارشناسان هیچ رسانه یا اندیشکده غربی هرگز در مورد درخواست کرملین از تهران برای تسلیحات چیزی ننوشت، چه رسد به اینکه درباره فروش یا توانایی های تسلیحات ایرانی در میدان صحبت کند.

حدود یک ماه پیش پس از اظهارات مقامات آمریکایی، رسانه های غربی به موضوع فروش پهپادهای ایرانی به روسیه پرداختند و با وجود سکوت طرفین، مدعی شدند که بین 300 تا 1000 پهپاد از انواع شناسایی، تهاجمی و انتحاری منتقل شده است. به روسیه

این بحث زمانی داغ شد که هفته گذشته وال استریت ژورنال گزارشی مبسوط در مورد تاثیر پهپادهای ایرانی در میدان نبرد اوکراین و انهدام تعداد زیادی سلاح و خودروهای زرهی مدرن غربی منتشر کرد.

این روزنامه معروف آمریکایی مدعی شده است که روسیه با پهپادهای ایرانی به نیروهای اوکراینی آسیب جدی وارد کرده و آنها را خطرات جدیدی برای ارتش اوکراین و سربازان این کشور قلمداد می کند.

بر اساس همین گزارش، برخی از افسران عالی رتبه اوکراینی نیز تجربیات خود را از دقت و سرعت انهدام پهپادها علیه سامانه های موشکی آن کشور به اشتراک گذاشتند. این تحول به قدری در چرخش بازی در جنگ مؤثر بود که کیف روابط خود با ایران را تنزل داد و استوارنامه سفیر ایران را رد کرد.

  ابلاغ نحوه اخذ وثیقه از موسسات اعتباری در صورت اضافه برداشت و انتقال و فروش وثیقه دریافتی.

مقامات اوکراین سپس به آمریکا و رژیم صهیونیستی مراجعه کردند تا راه حلی برای مقابله با این پرندگان و ارائه تجهیزات مدرن به آن کشور ارائه دهند.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، فرمانده توپخانه هنگ 92 مکانیزه اوکراین در این خصوص گفت: پهپادهای ایرانی دو به دو پرواز می کنند و اهداف خود را مورد اصابت قرار می دهند و در مدت کوتاهی دو فروند هویتزر خودکششی 152 میلی متری، دو فروند 122 میلی متری. هویتزر خودکششی و دو دستگاه ترابری خودروهای زرهی “بی تی آر” این هنگ را منهدم کردند.

پهپاد ایرانی عامل تقویت قدرت نظامی و روحیه سربازان روسی است

چند روز پیش «موسسه سیاست خاور نزدیک واشنگتن» توان پهپادهای ایرانی را قابل توجه و پیشرفته خواند و در چارچوب همکاری تهران با مسکو اعلام کرد: حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین و انتقال پهپادها گزینه ای برای مسکو است تا بتواند مشکلات زنجیره تامین ناشی از تحریم ها و سایر موانع تولید داخلی پهپادها را حل کند.

اگرچه شرایط دقیق این قرارداد علنی نشده و حتی دو طرف نیز این معامله را به طور رسمی تایید نکرده اند، اما به گفته تحلیلگران این موسسه آمریکایی، همکاری فوق نشان دهنده تمایل تهران برای ارائه حمایت نظامی قابل توجه از مسکو است. می تواند چشم انداز خود را بهبود بخشد و تقویت کند و بیشتر صنایع نظامی ایران را با خود همراه کند.

19 خبر اولیه

در تحلیل این اندیشکده آمریکایی آمده است: صنعت پهپاد پیشرفته ایران طیف وسیعی از مدل های شناسایی، حمله و انتحاری تولید کرده است که برخی از آنها قبلا به کشورهای دیگر صادر شده است.

در اکتبر 2013، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک پهپاد شناسایی کوچک کپی شده از اسکن عقاب آمریکا را به روسیه تقدیم کرد و روسیه نیز قصد دارد به یک قدرت پهپاد بزرگ تبدیل شود، اما از تولید هواپیماهای بدون سرنشین فی نفسه در اولویت قرار نگرفته است. اکنون به مدل‌های شناسایی مسلح و پهپادهای انتحاری تهران روی آورده است تا نیازهای فوری خود را به هواپیماهای بدون سرنشین در اوکراین برآورده کند.

بر اساس این تحلیل، در واقعیت، پهپادها نقش کلیدی در جنگ کنونی اوکراین دارند و استقرار تعداد زیادی پهپاد جدید در میدان نبرد منجر به تقویت روانی و تاکتیکی روسیه در برابر نیروهای اوکراینی می شود.

  واکنش رئیس جمهور به آخرین اظهارات تبیین رهبر انقلاب 88 به تعامل دولت با رسانه ها بستگی دارد.

پیش از این اوکراین از پهپادهای وارداتی از ترکیه استفاده می کرد. مسکو حتی امیدوار است با استفاده بیشتر از این پهپادها مسیر کل درگیری را تغییر دهد. در هر صورت، با توجه به برنامه‌های روسیه برای تولید طیف گسترده‌ای از پهپادها، پهپادهای تهران می‌توانند تا زمانی که پهپادهای این کشور واقعاً تولید نشوند، نقطه‌ای ایده‌آل برای کرملین باشند.

تاثیر پهپادها در میدان نبرد

طی چند روز گذشته، روزنامه ها و رسانه های مطرح غربی گزارش های مختلفی از تاثیر پهپادهای ایرانی در جبهه های نبرد اوکراین منتشر کردند. مدتی پیش، ارسال تسلیحات در مقیاس بزرگ از آمریکا، آلمان و سایر کشورهای اروپایی به اوکراین، پیشرفت روسیه در جنگ را متوقف کرد، اما اکنون تاکتیک‌های پهپادی مسکو قوانین جنگ را تغییر داده است.

پایگاه خبری تحلیلی «میدل ایست مانیتور» نیز نوشت: همزمان با افزایش حملات روسیه با پهپادهای ایرانی، اوکراین نیز درصدد تهیه طرح دفاعی جدید است. دفتر رئیس جمهور اوکراین و یک مقام منطقه ای اعلام کردند که این کشور در حال برنامه ریزی راه هایی برای مقابله با استفاده از انواع جدید تسلیحات توسط روسیه به ویژه استفاده از پهپادهای انتحاری جدید است.

سرگئی براتچوک، سخنگوی دولت در منطقه اودسا، گفت: «روسیه در تلاش است تا در تعداد موشک‌ها صرفه‌جویی کند… این پهپادها بسیار ارزان‌تر هستند و می‌توان آنها را بسیار بیشتر و مکرر استفاده کرد. ما می بینیم که دشمن حتی می تواند چندین فروند از این پهپادهای انتحاری را در یک حمله بفرستد».

بر اساس این تحلیل، تا این استفاده، انواع تسلیحات جدید غربی از جمله سامانه های موشکی هیمارس، تسلیحات ضد زره جاولین و پهپادهای ترکیه تاثیر بسزایی در روند جنگ هفت ماهه به نفع اوکراین داشته است، اما اکنون پهپادهای مهاجر6 و 136 شاهد در نبرد باعث تغییراتی در سود مسکو شده اند.

مجله پولیتیکو نیز می نویسد پهپادهای ایرانی به تهدیدی جدید و معضلی بزرگ برای اوکراین تبدیل شده اند. این امر دولت زلنسکی را بر آن داشت تا درخواست های جدیدی برای سلاح های پیشرفته تر از ایالات متحده ارائه دهد.

199 خبر اولیه

ارتش اوکراین اعلام کرده است که حجم حملات هواپیماهای بدون سرنشین روسیه در چند هفته گذشته افزایش یافته است. یک افسر ارتش می گوید که دیدن این پهپادها روی رادارها بسیار سخت است و به یک معضل بزرگ تبدیل شده است.

  شی جین پینگ با بایدن دیدار نخواهد کرد

آندریانا آرختا، فرمانده نیروهای اوکراینی در منطقه خرسون، اذعان کرد که روسیه طی هفته گذشته تعداد زیادی پهپاد وارداتی ایران را به اوکراین مستقر کرده است که نتایج ویرانگری داشته است. برخی از آنها به مواضع جنگی حمله کردند، تانک ها و خودروهای زرهی را منهدم کردند، در حالی که برخی دیگر به زیرساخت های شهر بندری اودسا حمله کردند.

به گزارش پولیتیکو، پهپادهای ایرانی یک تغییر بالقوه بازی برای روس ها هستند. آنها نسبتا کوچک هستند، در ارتفاعات پایین پرواز می کنند و از رادارهای اوکراینی دوری می کنند.

این افسر معتقد است که ممکن است به سختی بتوان آنها را با موشک های ضدهوایی استینگر سرنگون کرد، اما این تنها در روز امکان پذیر است، زیرا سلاح های ارائه شده توسط ایالات متحده به سیستم های دید در شب مجهز نیستند. من باید از یک طرف با هلیکوپترهای روسی و از طرف دیگر با پهپادهای ایرانی روبرو شوم. کنترل منطقه و سرنگونی پهپادها بسیار دشوار است.

مقامات نظامی اوکراین اکنون می گویند که به سلاح های پیشرفته Switchblade 600، معروف به “هاولین پرنده” نیاز دارند. واشنگتن برای ارسال نسخه فوق با شرکت سازنده (AeroVironment) قرارداد امضا کرده است، اما این سلاح ها تا چند ماه به کیف نمی رسند.

به هر حال، در یک ارزیابی کلی، کارشناسان نظامی در غرب نگرانی هایی فراتر از اوکراین دارند.

موسسه واشنگتن، یک اندیشکده آمریکایی، اذعان می کند که چنین همکاری هایی می تواند راه را برای تحویل سلاح های بحث برانگیزتری مانند موشک های بالستیک کوتاه برد ایران هموار کند. چنین تدارکاتی با دیدگاه استراتژیک ایران در مورد رقابت قدرت های بزرگ با ایالات متحده نیز مطابقت دارد.

از سوی دیگر برخی کارشناسان نظامی می گویند زمانی که پهپادهای ایران در میدان نبرد دارای این کیفیت هستند و در مقابله با بسیاری از تسلیحات مدرن آمریکایی و اروپایی موفق هستند، بقیه تسلیحات ایران به ویژه سامانه های موشکی و سایر تسلیحات باید مشابه و حتی یکسان باشند. قدرت بیشتر.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید