بازپرداخت وام ازدواج، تولد فرزند و سپرده مسکن در بانک ها شتاب گرفت

14480 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، مهدی سحابی گفت: پرداخت وام و سپرده مسکن در بانک های مربوطه نیز سرعت گرفته است، به طوری که از نیمه خرداد (زمان ابلاغ دستورالعمل) تا امروز 19 مردادماه، 35 هزار و 616 فقره پرونده تشکیل شده است. متقاضیان به بانک های مربوطه مراجعه کردند که از این تعداد 14 هزار و 850 نفر تسهیلات سپرده مسکن به ارزش 8 هزار و 616 میلیارد ریال دریافت کردند.

وی تصریح کرد: بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، سقف وام و سپرده مسکن متقاضیان در شهر تهران 100 میلیون تومان، کلان شهرها 70 میلیون تومان و برای سایر شهرها 40 میلیون تومان است.

نایب رئیس اداره اعتبارات بانک مرکزی افزود: بانک مرکزی پس از تصویب هیات پول و اعتبار، سهمیه بانکی و استانی را به همراه دستورالعمل نحوه پرداخت به سیستم بانکی ابلاغ کرد. بر این اساس متقاضیان دریافت تسهیلات به سامانه وزارت راه و شهرسازی مراجعه و اجاره نامه رسمی کد شده سال 1401 را ارائه می کنند.

وی افزود: غربالگری اولیه در وزارت راه و شهرسازی برای احراز مالکیت منزل متقاضی انجام می شود و متقاضیان واجد شرایط پس از دریافت پیامک تایید، بانک و شعبه را انتخاب خواهند کرد. در شبکه بانکی با استفاده از سامانه صمت استعلام وام مسکن، نظافت و سپرده فعال برای متقاضی انجام می شود و در صورت نداشتن تسهیلات مربوطه، مراحل تشکیل پرونده و پرداخت تسهیلات به متقاضی انجام می شود. .

سحابی در خصوص سود حاصل از این سازوکار تصریح کرد: سود سپرده مسکن بر اساس مصوبه هیات پول و اعتبار (18 درصد) محاسبه می شود و مدت بازپرداخت آن 5 سال است. همچنین سقف کل مبلغ پرداختی شبکه بانکی برای سپرده مسکن 40 هزار میلیارد تومان تعیین شده است.

  زمان عرضه سدان لوکس کرمان موتور اعلام شد

وی ادامه داد: هیات پول و اعتبار قبل از ارائه بسته موضوع را به اطلاع بانک مرکزی رساند و ما نیز این تصمیم را به بانک ها ابلاغ کرده ایم و متقاضیان می توانند با ثبت نام در سامانه پشتیبانی از 10 خردادماه این تسهیلات را دریافت کنند. دریافت از بانک های مراجعه کننده

نایب رئیس اداره اعتبارات بانک مرکزی افزود: یکی دیگر از شرایط دریافت تسهیلات سپرده مسکن متاهل بودن متقاضی است. همچنین برای زنان مجرد شرط سنی 35 سال به بالا و برای مردان مجرد شرط سنی 45 سال به بالا می باشد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید