بازگرداندن اعتماد کشاورزان به دولت

دولت سال گذشته 4.7 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرد. امسال اما میزان تضمینی خرید به 6 میلیون و 500 هزار تن خواهد رسید.

ایران به طور متوسط ​​سالانه به 12 میلیون تن گندم برای مصارف مختلف نیاز دارد، بنابراین 9 میلیون تن از این گندم برای نانوایی های یارانه ای، یک میلیون تن برای نانوایی های فضای باز و 2 میلیون تن برای بیسکویت و قنادی استفاده می شود. ، شکلات و شیرینی.

بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی، امسال این وزارتخانه بین 6 تا 6.5 میلیون تن گندم از زمین های کشاورزی در سراسر کشور خریداری خواهد کرد. بنابراین قربانی، معاون وزیر جهاد کشاورزی، حداکثر خرید تضمینی گندم را 6 میلیون و سهرابی، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، 6.5 میلیون تن گندم از کشاورزان در سال برداشت را اعلام کرد.

بنابراین با توجه به خرید 4 میلیون و 700 هزار تنی گندم در سال برداشت گذشته، می توان گفت خرید تضمینی این کالای اساسی در سال جاری 38 درصد افزایش می یابد. از سوی دیگر با توجه به مصرف سالانه 12 میلیون تن گندم مصرفی در کشور، به 5 میلیون و 500 هزار تا 6 میلیون تن گندم وارداتی نیاز داریم.

کشاورزان تاکنون چقدر گندم خریداری کرده اند؟

به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، شرکت بازرگانی دولتی تاکنون موفق به خرید حدود 3.5 میلیون تن گندم از کشاورزان شده است و دولت ایران آغاز فصل برداشت را تا صبح 31 ژوئن اعلام کرده است.

سهراب سهرابی سرپرست طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: خرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به 30 درصد افزایش نشان می دهد. وی خاطرنشان کرد: سال گذشته در همین تاریخ دو میلیون و 690 هزار تن گندم ضمانت مصرف کشاورزان شد. سهرابی در عین حال گفت: تاکنون 27.5 میلیارد تن برای خرید تضمینی گندم پرداخت شده است.

  ایرانی ها محکوم به ادامه رانندگی با خودروهای بی کیفیت و گران قیمت ایرانی هستند

وی گفت: از زمان برداشت تاکنون بیشترین خرید تضمینی گندم مربوط به استان های خوزستان با یک میلیون و 354 هزار تن، گلستان 671 هزار تن، فارس 341 هزار تن و ایلام با 167 هزار تن است.

آیا برداشت گندم تمام شده است؟

برداشت گندم همه ساله از اواسط بهار تا شهریور ادامه دارد، به طوری که برخی از استان‌ها هنوز برداشت نکرده‌اند، بنابراین در استان‌های گرم مانند خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان، برداشت گندم به پایان رسیده و در برخی استان‌ها – مانند در فارس، لرستان، گلستان و کرمانشاه عملیات برداشت در حال انجام است.

از سوی دیگر برداشت گندم در استان های سردسیری مانند کردستان، زنجان و آذربایجان غربی و شرقی معمولا از تیرماه آغاز می شود.

3 میلیون تن گندم تولید شده چطور؟

فائو اعلام کرده است که تولید گندم در ایران در سال جاری به 9 میلیون تن می رسد. این در حالی است که وزارت جهاد کشاورزی برآورد می کند کشاورزان بین 6 تا 6.5 میلیون تن گندم به دولت عرضه کنند. کشاورزان 1.5 میلیون تن برای بذر سال آینده و 1.5 میلیون تن دیگر برای دام و طیور ذخیره خواهند کرد. .

وی افزود: با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم و حمایت مناسب دولتی از کشاورزان، امکان قاچاق این محصول به سایر کشورهای همسایه بسیار کم است. از سوی دیگر، صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات ممکن است از بین بروند. برای زمین های کشاورزی و گندم «برداشت کشاورزان را بخرید.

خشکسالی چه تاثیری بر تولید داشت؟

کشور ما در سه سال اخیر با کمبود شدید بارندگی و خشکسالی مواجه بوده است. این امر منجر به شکست برنامه های توسعه کشاورزی از جمله گندم در رسیدن به خودکفایی شده است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

به همین دلیل امسال در بسیاری از نقاط کشور به ویژه در استان های گرم مانند خوزستان، ایلام و بوشهر با تنش خشکسالی در تولید محصولات مواجه بوده ایم.

در استانی مانند فارس به دلیل کاهش بارندگی و تامین آب، حدود 60 تا 70 هزار هکتار از اراضی گندم برداشت نشده برداشت شده است.

حمایت وزارت جهاد از کشاورزان چگونه بود؟

از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم، وزارت جهاد کشاورزی حمایت های زیادی از کشاورزان برای خودکفایی و کاهش وابستگی به واردات داشته است، به طوری که در ابتدای سال برداشت گذشته، دولت قیمت خرید تضمینی گندم را از 5000 افزایش داد. به 11500 تومان. از سوی دیگر برخلاف روال سال های گذشته قبل از کشت گندم قیمت خرید تضمینی را اعلام می کرد تا کشاورزان با میل بیشتر و برنامه ریزی بهتر اقدام به کشت گندم در زمین های زراعی خود کنند.

به گفته قربانی، معاون وزیر جهاد کشاورزی، بیش از 75 درصد پول کشاورزان به آنها پرداخت شده و مابقی به سرعت پرداخت می شود تا مشکلی برای کشاورزان پیش نیاید.

علاوه بر این، دولت در سال گذشته به سمت کشت قراردادی گندم رفته و به نظر می رسد این رویکرد در سال آینده در اکثر استان های کشور اعمال شود، بنابراین سهرابی، سرپرست پروژه گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: سیاستی که در مهرماه امسال توسط دولت اجرا شد، کشت قراردادی گندم در تمامی اراضی آبی استان های کشور است.

وی افزود: سال گذشته کشت قراردادی گندم در هفت استان از جمله بوشهر، خوزستان، فارس، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، گلستان و هرمزگان توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران به صورت پایلوت اجرا شد.

  ضرر 550 تریلیون تنی واردات ممنوعه خودرو

به گفته وی، در زمینه کشت متعارف، بارندگی و زمین های بالقوه باران سرمایه گذاری هایی از جمله بذر اصلاح شده، سموم دفع آفات و کودهای فسفاته و پتاسیمی با مدارک و ضمانت لازم و پس از برداشت و تحویل هزینه های مربوطه انجام می شود. با این مواد اولیه از مبلغ خرید کسر می شود.

سهرابی افزود: در کشت پیمانی بخشی از بیمه محصول توسط دولت پرداخت می شود و بهینه سازی تولید، افزایش بهره وری و افزایش عملکرد در واحد سطح از اهداف وزارت جهاد کشاورزی است.

تاکنون چقدر گندم وارد شده است؟

بر اساس آمار گمرک، کشورمان در دو ماهه نخست امسال یک میلیون و 22 هزار و 96 تن گندم از کشورهای روسیه، قزاقستان، هلند، ترکیه، سنگاپور و امارات وارد کرده است. لطیفی سخنگوی گمرک گفت: در حال حاضر تا پایان خردادماه ۹۳۲ هزار و ۴۹۲ تن گندم در گمرکات موجود است که ۴۵۵ هزار و ۱۳۶ تن آن در بندر و مابقی در ۱۱ کشتی در حال تخلیه یا در انتظار بودن است. .” تخلیه شده اند.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید