بازگشت دوربین های فوق امنیتی با لغو تحریم ها

دوربین های امنیتی آژانس بین المللی انرژی اتمی تا زمانی که وضعیت تحریم های آمریکا و نحوه بازگشت آن کشور به توافق مشخص نشود، بسته می ماند.

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان دیروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه هم افزایی حکومت داری ایران این پیشنهاد را مطرح کرد و بر لزوم تعیین تکلیف هر چه سریعتر رفع تحریم ها در مذاکرات تاکید کرد. مشکلاتی را که در روند همکاری بین ایران و آژانس به وجود آمده است، آشکار کند.

دوربین ها فقط با بازگشت به نامزدی بازگردانده می شوند

اسلامی با اشاره به اینکه مبنای پذیرش برجام از سوی جمهوری اسلامی رفع اتهامات و اعتمادسازی بوده است، تصریح کرد: اگر قرار باشد اتهامات باقی بماند، دیگر دلیلی برای وجود دوربین های برجام وجود ندارد. دوربین‌ها را خود سازمان جمع‌آوری می‌کند، پلمپ می‌شود و تا روزی که به این سند بازگردانده می‌شود، در محل نگهداری می‌شود.» رئیس سازمان انرژی اتمی البته تعطیلی دوربین‌های آژانس را پایان کار ندانست. به نظارت امنیتی آژانس و اظهار داشت: «این آژانس اکنون بر اساس قوانین امنیتی تأسیس شده و نظارت خود را انجام می دهد».

اظهارات رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص آخرین تحولات ایران و آژانس چند روز پس از سخنان اعتراض آمیز رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت و گو با رسانه اسپانیایی «ال پایس» مطرح شد. گروسی در این گفت‌وگو با انتقاد از پیشرفت سریع برنامه هسته‌ای ایران و کاهش دیده شدن این فعالیت‌ها توسط آژانس، افزود: دید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای ایران در پنج هفته گذشته بسیار محدود بوده است و همچنین مدعی شد که برنامه هسته‌ای ایران در حال پیشرفت است

نقش «خشن» در ایجاد مشکلات

ایرادات مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کاهش دسترسی آن نهاد به فرآیند فعالیت هسته‌ای ایران، در حالی که خود وی نقش موثری در بروز مشکلات در تعامل دوجانبه ایران و آژانس داشت.

  بچه هایی که بعد از سال 1400 به دنیا می آیند سهامدار می شوند

روند روابط دوجانبه تهران و آژانس در ژوئن گذشته پس از قطعنامه ضدایرانی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رو به وخامت گذاشت. چند ماه قبل از آن، آژانس سوالاتی را در مورد روند فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران مطرح کرد که پرونده آن یک سال پس از دستیابی به برجام در قالب به اصطلاح بررسی احتمالی بسته شد. در مرکز ادعای جدید آژانس، اسناد جعلی مقامات صهیونیستی وجود داشت که ادعا می‌کرد ایران ذرات هسته‌ای دارد، که جمهوری اسلامی از گزارش آن خودداری کرد. این در حالی بود که رژیم صهیونیستی هرگز اسناد معتبری را برای این ادعا به آژانس ارائه نکرد. این دقیقا برعکس روند همکاری بود که بین ایران و آژانس در چارچوب برجام انجام شد. پیش از این، گزارش‌های مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به برجام به طور مرتب منتشر شده بود و تأیید می‌کرد که روند فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملاً با تعهدات این کشور مطابقت دارد. بر اساس چنین تجربه‌ای، ایران از آژانس درخواست کرد که ادعاهای جدید و غیرمستند این نهاد بین‌المللی را همزمان با حل چالش‌های پیرامون برجام ببندد و در عین حال از مدیرکل آژانس درخواست کرد که به تهران سفر کند تا مورد این مشکلات ادعایی یک بار برای همیشه پایان خواهد یافت.

گزارش یک طرفه

به این ترتیب «گروسی» اسفندماه سال گذشته در سومین سفر خود در دولت سیزدهم به تهران رفت و پس از آن سفر، ایران و آژانس به توافق جدیدی دست یافتند که بر اساس آن تا نهم اسفند، توضیحات کتبی ارائه شده توسط آژانس موضوعات مربوط به چندین مکان ادعایی را به همراه اسناد پشتیبان مرتبط به این موسسه ارائه کرد و همچنین به هر شبهه مطرح شده توسط آژانس در فرآیند دو جلسه پرسش و پاسخ پاسخ داد. گروسی علیرغم همکاری و حسن نیت تهران برای رفع خواسته های ادعایی آژانس، گزارش یک طرفه جدیدی را منتشر کرد و پاسخ های ایران به سوالات آژانس را نادیده گرفت و زمینه را برای تصویب قطعنامه شورای حکام که از سوی سه کشور اروپایی تصویب شده بود، فراهم کرد. (انگلیس، فرانسه و آلمان) و آمریکا.

  اعطای خط اعتباری روسیه برای احداث نیروگاه سیریک / تورم سال آینده به حد قابل قبولی کاهش می یابد

سفر به سرزمین های اشغالی

پیش از انتشار این گزارش و نشست شورای حکام، مدیرکل با سفر جنجالی خود به سرزمین های اشغالی و دیدار با نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی، عملاً دخالت تل آویو در پیگرد قانونی را تایید کرد. جمهوری اسلامی ایران و نشان داد که چگونه آژانس تنها ابزار رژیم است که به یک دارنده سلاح هسته ای در خاورمیانه تبدیل شده است.

ایران در واکنش به قطعنامه شورای حکومتی، تمامی تجهیزات نظارتی آژانس را که بر اساس توافق هسته‌ای 2015 نصب شده بود، منحل کرد و اعلام کرد که بازگشت آن نظارت منوط به لغو تحریم‌ها و اجرای کامل آن توافق است. اکنون در شرایطی که مدیرکل آژانس با ابراز نگرانی از قطع دسترسی با امنیت بیشتر سعی در جلب توجه مردم به این مشکل دارد، ایران قاطعانه اعلام کرده است که بازگشت این مشاهدات تنها در سایه امکان پذیر خواهد بود. لغو تحریم های سرکوبگر ایالات متحده

برش دادن

سخنگوی وزارت امور خارجه:

ما عجولانه منافع کشور و ملت را فدای نخواهیم کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه بار دیگر با بیان اینکه برای دستیابی به یک توافق خوب، باثبات و قوی جدی هستیم، دستیابی به توافق را منوط به تصمیم سیاسی آمریکا دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران چنین کرده است. ابتکارات سازنده مختلفی ارائه شده است و معتقدیم اگر آمریکا به عنوان طرف اصلی تعیین کننده روند مذاکرات، مانند ایران سازنده و با حسن نیت عمل کند و به ابتکارات مثبت ایران پاسخ مثبت دهد، به توافق نزدیک شده ایم.

  جنگ در اوکراین و عوارض خاورمیانه

به گزارش فارس، ناصر کنعانی با اشاره به اینکه سیاست اصلی دولت سیزدهم، مقید نکردن اقتصاد و معیشت مردم به روند مذاکره برای رفع تحریم و در عین حال ورود به مذاکرات به عنوان یک مذاکره جدی است، گفت: وی گفت: در این نگرش ایران از میز مذاکره خارج نشده است. اما صرف نظر از مواضع رسانه ای که گاه به ویژه مقامات آمریکایی در روند مذاکرات اتخاذ می کنند و فشار روانی و انتظارات یک جانبه ایجاب می کند ایران سریعا تصمیم بگیرد و زمان محدود است، ایران در این نه احساسی و عجولانه عمل نمی کند. منافع کشور و ملت قربانی شتابزدگی خواهد شد. سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره اظهارات فواد حسین وزیر امور خارجه عراق در خصوص مذاکرات ایران و عربستان گفت: پنج دور مذاکرات ایران و عربستان به میزبانی دولت عراق خوشبختانه خوب و دلگرم کننده بود. نتایج و برخی از مسائل مربوط به نشست جده را به آنها معرفی کرد. فواد حسین در این گفت و گو با اشاره به اینکه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در حاشیه گفتگوهای جده، تمایل و تمایل خود را برای برگزاری گفت وگوی سیاسی رسمی و علنی بین ایران و عربستان در نشست بعدی اعلام کرد. این نشانه مثبتی است و ما معتقدیم با توجه به اراده مثبت طرفین برای برداشتن گامی عملی رو به جلو، این امکان وجود دارد که نشست بعدی در سطح رسمی و سیاسی در بغداد برگزار شود.

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید