بازی اردوغان با آتش/ چرا حمله ترکیه به سوریه فاجعه آمیز است؟

گروه بین الملل رجانیوز: ارتش ترکیه برای حمله به سوریه آماده می شود. سه شنبه گذشته جنگنده های ترکیه به مناطقی در شمال سوریه (شمال ریف حلب) حمله کردند. همزمان ارتش ترکیه تجهیزات نظامی زیادی را وارد منطقه عملیاتی سپر فرات در شمال سوریه کرده است.

از سوی دیگر نماینده نظامی دولت سوریه در واکنش به حمله هوایی ترکیه گفت: هرگونه حمله به هر نقطه نظامی نیروهای مسلح سوریه با پاسخ مستقیم و فوری در همه جبهه ها مواجه خواهد شد.

اما داستان چیست؟

داستان به دوم ژوئن 1401 برمی گردد. اردوغان اعلام کرد که ارتش ترکیه قصد دارد برای ایجاد یک منطقه حائل 30 کیلومتری به شمال سوریه حمله کند. رئیس جمهور ترکیه در 11 ژوئن اهداف عملیاتی مورد نظر خود را ارائه کرد و گفت که ما تل رفعت و منبج را از وجود تروریست ها پاکسازی می کنیم و این کار را مرحله به مرحله در مناطق دیگر انجام خواهیم داد.

منظور اردوغان از یک گروه مسلح کرد موسوم به یگان‌های حفاظت از خلق (YPG) است. آنکارا معتقد است که واحد مورد بحث با پ ک ک مرتبط است. PKA از سال 1363 در جنوب شرقی ترکیه با آنکارا در حال جنگ است.

اردوغان قدم به قدم ایجاد یک نوار سراسری در امتداد «مرز ترکیه و سوریه» و «عمق 30 کیلومتری» را در نظر دارد که تقریباً بخش‌های بالایی بزرگراه M4 از ادلب تا مرزهای عراق را شامل می‌شود. نقاط عملیاتی احتمالی ترکیه (قرمز)، خط بزرگراه M4 و مناطق اشغال شده توسط ترکیه طی 3 عملیات سپر فرات، شاخه زیتون و چشمه صلح در نقشه زیر نشان داده شده است.

14010429000095 Test NewPhotoFree خبر اولیه

مناطق تحت کنترل ارتش ترکیه و نیروهای کرد در سوریه منبع: دویچه وله

این موضع ترکیه همزمان با مخالفت سه قدرت حاضر در سوریه مواجه شد. ایران، روسیه و آمریکا.

ترکیه در شش سال گذشته 4 عملیات نظامی تحت عناوین “سپر فرات” در سال 2016، “شاخه زیتون” در سال 2018 و “چشمه صلح” در سال 2019 انجام داده است که منجر به اشغال شهرهایی مانند عفرین شده است. تل ابیض» و «جرابلس». نزدیک مناطق مرزی شمال سوریه هستند. چهارمین عملیات موسوم به سپر بهار در سال 2020 انجام شد که به دلیل درگیری مستقیم با ارتش سوریه و محور مقاومت هیچ نتیجه ای برای ترکیه نداشت.

  امام جمعه پریزان راهکار بهتری نسبت به وزیر مسکن ارائه کرد

عملیات در شمال سوریه برای اردوغان فاجعه بار است. چرا؟

ترکیه 2 هدف را برای عملیات در شمال سوریه اعلام کرد: اول؛ ایجاد یک منطقه حائل 30 کیلومتری در عمق خاک سوریه برای عقب راندن گروه های مسلح کرد. دومین؛ اسکان 1000000 میلیون نفر از 3.7 میلیون آواره سوری حاضر در ترکیه در این منطقه حائل 30 کیلومتری.

اما این اقدام از دو منظر برای حاکمیت ترکیه مضر است:

وخامت اوضاع اقتصادی: اردوغان در نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه از حضور 3.7 میلیون سوری در سوریه خبر داد. این بار سنگینی برای اقتصاد بحران زده ترکیه است.

محاسبه کنید اگر این جمعیت پناهنده فقط 2 قرص نان در روز مصرف کنند، مجموع آن حدود 7.5 میلیون قرص نان در روز خواهد بود. البته این باورنکردنی ترین نوع خرج کردن یک فرد در یک شبانه روز است. طبیعتاً در یک روز فرد مقدار معینی غذا، سوخت و … مصرف می کند که میزان روزانه آن برای 3.7 میلیون نفر قابل توجه خواهد بود. آغاز عملیات در شمال سوریه موج مهاجرت به اروپا را افزایش می دهد و ترکیه دروازه ورود به این قاره است.

دویچه وله آلمان درباره وضعیت ترکیه گزارش داد که تورم در این کشور به 80 درصد، هزینه های حمل و نقل 123 درصد و قیمت مواد غذایی و نوشابه 93 درصد افزایش یافته است. طبق آمار آژانس خبری وابسته به دولت آلمان، تورم در ترکیه بالاترین میزان در قرن بیست و یکم است.

مجله آمریکایی پولیتیکو در جولای 1401 نوشت که اردوغان با وجود بحران اقتصادی ترکیه نبرد خارجی را انتخاب کرده است. گزارش پولیتیکو درباره وضعیت داخلی ترکیه می گوید: «رستوران ها [در ترکیه] منوهای واضح خریداری کرده تا بتوانند قیمت های خود را روزانه به روز کنند. رانندگان تاکسی از مسافران می خواهند برای جبران افزایش هزینه سوخت، کرایه های خود را افزایش دهند. کاپوچینویی که اوایل امسال 20 پوند قیمت داشت، اکنون 30 پوند است.

  پیش بینی قیمت طلا در روزهای آینده

آسوشیتدپرس (APnews) نیز نوشت: حمله آنکارا با خطرات و عوارضی همراه است… خطر ایجاد موج جدیدی از آوارگی در منطقه جنگ زده وجود دارد. موج جدید آوارگان نیز به معنای فشار مضاعف اقتصادی در جریان بحران اقتصادی ترکیه است.

وخامت اوضاع امنیتی: ترکیه قصد دارد به بهانه داشتن کردهای مسلح و تامین امنیت، تل رفعت را اشغال کند. فاصله تل رفعت تا دو شهر شیعه نشین نوبل و الزهرا تقریباً به اندازه میدان راه آهن تهران تا میدان تجریش است! از سوی دیگر این منطقه با 100 هزار تروریست از غرب همسایه است. انتظار نمی رود که محور مقاومت ناظر تهاجمی در محدوده شمالی این شهرک ها باشد.

بنابراین هر حمله ای منجر به ضدحمله خواهد شد. محور مقاومت قطعاً خطر احتمالی علیه این مناطق را تحمل نخواهد کرد. جبهه مخالفان با حمایت ارتش ترکیه در ماه مارس 2018 در چارچوب عملیات سپر بهار به راهپیمایی پرداختند و منطقه سراقب را به اشغال خود درآوردند، اما ارتش سوریه با حمایت محور مقاومت در یک ضدحمله کنترل این منطقه را به دست گرفت. سراقب محل تقاطع 2 بزرگراه راهبردی M4 و M5 است و در جنوب این 2 شهرک شیعه نشین قرار دارد.

14010430000003 Test NewPhotoFree خبر اولیه

محل تل رفعت / نبل و الزهرا / سراقب / M4 و M5 منبع: csr

همانطور که ترکیه منطقه تل رفعت را یک خطر امنیتی می داند، سوریه و محور حامی آن نیز ادلب را تهدیدی برای امنیت حاکمیت دمشق می دانند. مناطق اشغالی شهر ادلب در شمال سوریه نزدیک به 4 میلیون نفر جمعیت دارد و در کنترل بیش از 100 تروریست مسلح است.

  طلا ارزان تر است؟

در سال های اخیر تروریست ها از سراسر سوریه پس از تسلیم شدن به ادلب منتقل شده اند. اکنون ادلب آخرین سنگر تروریست هاست. هرگونه فشار نظامی بر منطقه ادلب منجر به سرایت تهدیدها به خاک ترکیه می شود و تروریست ها چاره ای جز عقب نشینی به خاک ترکیه ندارند.

آیا ترکیه آماده رویارویی با چند ده هزار تروریست (حتی کسانی که با شریعت آن موافق هستند) در خاک خود را دارد؟ او با موج جدید پناهجویان از مناطق جنگی که برای رسیدن به اروپا وارد ترکیه می شوند، چه خواهد کرد؟

وزیر امور خارجه سوریه 29 ژوئیه در تهران گفت: هیچ چیزی نمی تواند استقلال و حاکمیت سوریه را تهدید کند. ورود ترکیه یا غیرترکیه به مرزهای سوریه سودی ندارد زیرا باعث درگیری بین دولت سوریه و ترکیه می شود.

از سوی دیگر؛ ترکیه با همسایگان خود اختلافات زیادی دارد و اگر استفاده از نیروی نظامی در درگیری های منطقه ای باز شود، آنکارا بیشترین آسیب را متحمل خواهد شد. از جمله این اختلافات جزایر مورد مناقشه با یونان است.

با منطق عملیاتی ترکیه، یونان می تواند به روند تسلیح جزایر مورد مناقشه دریای اژه با حمایت قدرت های غربی مانند فرانسه و آمریکا ادامه دهد. می توان گفت تسلیحاتی شدن این منطقه بزرگترین بحران برای امنیت ملی ترکیه است، زیرا برخی از جزایر تنها 2 کیلومتر با سواحل ترکیه فاصله دارند که به آتن اجازه می دهد تا محل اتصال دریای سیاه و دریای مدیترانه را به طور کامل کنترل کند.

14010526000803 Test NewPhotoFree خبر اولیه

جزایر یونانی در دریای اژه منبع تصویر: الجزیره

رئیس جمهور ترکیه 7 تیرماه با رهبر انقلاب دیدار کرد. در این دیدار مواضع جمهوری اسلامی به صراحت خطاب به مقام عالی رتبه جمهوری ترکیه بیان شد: حفظ تمامیت ارضی سوریه بسیار مهم است و هرگونه حمله نظامی در شمال سوریه قطعا به ترکیه، سوریه و کل منطقه و به نفع تروریست ها است.”

دیدگاهتان را بنویسید