بازی با مرگ بدون بیمه

همه چیز در کسری از ثانیه اتفاق افتاد. وقتی چشمانم را باز کردم، باورش غیرممکن بود، انگار دنیا یکدفعه روی سرم فرو ریخت، دلم می خواست فریاد بزنم، اما گلویم از عصبانیت بسته شده بود و نفس کشیدن سخت شده بود، کی باور می کرد؟

وقتی به این قسمت از کلامش رسید ایستاد. یک لحظه، یک غفلت، یک بی خیالی دنیایش را خراب کرد. دنیای ساده کارگری که صبح به امید امرار معاش خانه را ترک می کند و با درآمد ناچیز خود زندگی می کند، اما حالا نمی تواند همین کار را بکند.

علی متولد 1345 و ساکن یکی از حومه های پایتخت است، حرفه اش جوشکاری و محل کارش ساختمان های در حال ساخت است، اما متاسفانه او نیز در گروه حوادث شغلی قرار می گیرد.

آقای طاهری از روز حادثه به من می گوید: صبح طبق معمول از داربست ساختمانی که در حال ساخت بود بالا رفتم، محیط کارم نزدیک سیم های برق فشار قوی بود، یک لحظه نمی دانم چه شده است. زمانی اتفاق افتاد که میله آهنی که در دست داشتم به سیم برق برخورد کرد و جان باختم و در فاصله 9 متری روی زمین پرتاب شدم و از هوش رفتم. وقتی به هوش آمدم متوجه شدم که دست چپم به دلیل اتصال برق پرفشار از ناحیه مچ قطع شده است و دیگر نمی توانم کار کنم.

دنیا با من مهربان نبود، زیرا من مانند اکثر کارگران ساختمانی بیمه نبودم و نمی توانستم حقی را که از دستم رفته بود، بگیرم. من پیگیر دریافت غرامت از محل کارم شدم اما گفتند چون ساختمان بیمه نیست شما نمی توانید خسارت حادثه ای را که دیدید دریافت کنید. به صراحت بگویم، دست من به جایی بند نبود و کسی هم نمی خواست خسارت را بپردازد. زمانی که جوشکار بودم بارها برای بیمه اقدام کردم اما هر بار می گفتند سهمیه ای برای بیمه کارگران ساختمانی نداریم. من از بیمه و بازی تصادف سوختم. در سال 1994، من از یک جوشکار به یک فروشنده دوره گرد تبدیل شدم. من زن و چهار فرزند دارم، اگر می خواستم در غم آن اتفاق غرق شوم، زندگی ام سخت تر از آنچه بود، می شد.

با اندکی پس انداز، چیزهایی خریدم و در تهران مشغول تجارت هستم. البته این درآمد قابل قبولی نیست اما با همین درآمد ناچیز صورتمان را سرخ می کنیم تا اطرافیان متوجه زوال روزگارمان نشوند و اندک چیزهایی را که برای فروش آماده کرده بودم با خودشان بردند، حالا من مانده ام که خرج زن و بچه و کرایه خانه را بدهم.

از او پرسیدم آیا عضو سازمان های امدادی مانند بهزیستی شده است، پاسخ داد: خانم، ما شرف داریم، با یک سیلی صورتمان را سرخ می کنیم، مبادا رنگ پریدگی صورتمان ما را رسوا کند، من هرگز نتوانستم یک قدم به سمت سازمان های حمایتی بردارید و درخواست کمک کنید. .

  استیضاح وزیر کشور تکذیب شد!

دفاعی نبود، فلج شدم

او اکنون پیرمردی 70 ساله است و یادآوری این حادثه هنوز برایش ناخوشایند است. شاید سال ها از آن روز سرنوشت ساز گذشته باشد، اما هر یک از آن روزها و ساعت هایی که می گذرد، زندگی یک مرد است که با یک تکه آجر سیاه شده است. مردی که دیگر نمی توانست از خانواده اش حمایت کند. علی اکبر نصیرالاسلامی در یکی از روستاهای شهرستان خمین زندگی می کرد. مردی ثروتمند با 7 فرزند; او با لهجه زیبای روستایی اش از روزی برایمان می گوید که مثل همیشه بود، اما پایان خوشی نداشت: سال 1358 وقتی در تهران مشغول ساختن ساختمان بودم، روی زمین کنار ساختمانی نشستم. به دلیل خستگی چند دقیقه ای مشغول کار بودم تا نفسم تازه شود. ما حتی کلاه ایمنی نداشتیم تا آسیبی نبینم همه چیز در چند صدم ثانیه اتفاق افتاد. یک تکه آجر از بالای ساختمان پرتاب شد و ضربه ای به سرم زد و باعث شد تا مادام العمر در خانه بمانم، خدا را شکر بیمه داشتم و توانستم حقوق ناچیزی از بیمه بگیرم و بعد از دویدن و شکایت از کارفرما تا مبلغی را به عنوان غرامت دریافت کنم، اما ای کاش ساختمان دارای داربست و حفاظ برای جلوگیری از ریزش آجر بود. ضربه آن تکه آجر باعث ضربه مغزی شد و نیمی از بدنم فلج شد.

بی توجهی به آموزش اصول ایمنی کارگران

هادی مولایی کارشناس کارگری در گفت و گو با «ایران» درباره مشکلات کارگران ساختمانی به دلیل نبود بیمه و حوادث ناشی از کار، اظهار کرد: ضعیف ترین و مظلوم ترین گروه کارگران کشور کارگران ساختمانی هستند، چرا که هیچ کدام مشخص نیست. کارفرما نه کار دائم و نه موسسه و هیچ سازمانی از آنها حمایت نمی کند. اگر امروز سازندگان کار نکنند فردا نان نخواهند داشت، از نظر امنیت شغلی هم پشتوانه ای ندارند. ساختمان سازی باید جزو مشاغل سخت و زیان آور باشد، اما نه تنها جزو مشاغل سخت و زیان آور نیست، بلکه کارگران ساختمانی برای بازنشستگی باید بیش از سایر کارگران کار کنند.

تمامی کارگرانی که در نقاط مختلف کشور کار می کنند پس از 30 سال خدمت بازنشسته می شوند اما کارگران ساختمانی باید 35 سال کار کنند تا طعم بازنشستگی را بچشند.

در کشورهای دیگر پس از 14 تا 17 سال کار، کارگران ساختمانی درگیر مشاغل سخت و از دست دادن شغل می شوند، اما در سازمان تامین اجتماعی کشور سهمیه ای برای بیمه شدن کارگران ساختمانی در نظر گرفته است و تعداد زیادی از کارگران ساختمانی پس از آن. سنوات کار و خدمت هنوز مشمول این سهمیه نشده و بیمه هم ندارند، به عبارتی گروهی از کارگران بیمه نیستند و در بالای پیکان حوادث شغلی قرار دارند.

  ایران ستون جبهه جهان اسلام است

وی ادامه می دهد: امیدواریم هر چه زودتر تکلیف پوشش کامل بیمه ای کارگران ساختمانی مشخص شود چرا که هر روز کارگری که بیمه نشده در حین کار دچار حادثه می شود، هیچ حمایتی نخواهد داشت و جان خود و خانواده اش نابود خواهد شد ما با افراد و خانواده هایی که دچار آسیب های ناشی از کار شده اند ارتباط مستقیم داریم و می دانیم که در شرایط اقتصادی این کشور که هر روز شاهد افزایش قیمت محصولات هستیم، چقدر برای این دسته از شهروندان سخت است. ای کاش نمایندگان مجلس و دولتمردان به خانواده های آسیب دیده کارگران ساختمانی توجه می کردند تا بفهمند خانواده ها پس از تصویب این قانون هر روز چه درد و رنجی را متحمل خواهند شد.

مولایی با اشاره به رعایت نکردن اصول ایمنی در کارگاه های ساختمانی تصریح کرد: در بحث رعایت ایمنی در بین کارگران ساختمانی باید بگویم که 99 درصد کارگران این کار را به صورت سنتی آموخته اند و آموزش های اولیه را ندیده اند. رعایت نکات ایمنی در محل کار، به عبارتی چیزی به نام ایمنی، این افراد در حین کار آموزش ندیده اند و هیچ ارگانی مسئول آموزش ایمنی کارگران ساختمانی نیست. سازمان فنی و حرفه ای به افراد آموزش های مهارتی حرفه ای ارائه می کند اما باید دید چه تعداد از کارگران ساختمانی می توانند هزینه کلاس ها را تامین کنند و گواهینامه مهارت بگیرند. و با بررسی آمار قربانیان تصادفات از نظر سن و سابقه خدمت در تخصصشان متوجه نمی شویم که چرا حوادث برای افرادی که سابقه کار طولانی دارند و از کارگران جانباز محسوب می شوند رخ می دهد.

مولایی با بیان اینکه آموزش یک ضرورت اساسی برای کارگران ساختمانی است، گفت: سازمان ها و نهادهای ذیربط باید در این زمینه گام بردارند و با حضور در کارگاه های ساختمانی و یا برپایی کلاس های رایگان برای آموزش اصول ایمنی به کارگران ساختمانی از بروز حوادث ناشی از کار جلوگیری کنند. این آموزش ها نمی تواند کمبود بیمه این قشر را جبران کند. بحران بیمه همچنان برای کارگران ساختمانی وجود دارد و اگر فردی دچار حادثه شود و بیمه نداشته باشد عملا زندگی اش سیاه می شود، زیرا کمتر از 10 درصد کارفرمایان اصول ایمنی را رعایت می کنند و کمتر از 2 درصد کارگران از تسهیلات استفاده می کنند. ایمنی

  قیمت واقعی دلار زیر 17000 تن است

این کارشناس کارگری در پایان سخنان خود تصریح کرد: کارگران بیمه شده نمی توانند از تمام مزایای بیمه ای مانند بیمه بیکاری استفاده کنند. یک کارگر ساختمانی به طور متوسط ​​15 روز از هر ماه کار می کند و به هر حال باید سهم خود را از حق بیمه پرداخت کند. در زمان شیوع کرونا و با تعطیلی اکثر مشاغل، بسیاری از کارگران ساختمانی بیکار شدند، اما در این مدت هیچ حمایتی از کارگران ساختمانی صورت نگرفت.

بیمه کارگران ساختمانی به زودی رای گیری می شود

‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ پایان دادن به این قسمت از قانون بیمه کارگران ساختمانی حدود سه سال و سه ماه است که منتظر رای نمایندگان مردم در خانه ملت هاست اما هنوز از سوی نمایندگان مردم چراغ سبز دریافت نکرده است. سال گذشته اصلاحیه ماده 5 به صحن رسید، اما با مشکلاتی مواجه شد و برای رفع آن ابهامات و مشکلات به کمیسیون بازگشت. اصلاحیه ماده 5 بیمه کارگران ساختمانی با رفع ابهامات هنوز قطعی نشده و زمان دقیق بررسی آن در مجلس مشخص نیست.

حسن لطفی سخنگوی کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی در گفتگو با «ایران» با اشاره به اصلاح ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی گفت: سال گذشته این اصلاحیه وارد صحن علنی مجلس شد و همراه شد. با ایراداتی که منجر به اصلاح این ماده شد، قانون باید برای رفع مشکلات به کمیته اجتماعی بازگردانده شود که در فروردین ماه همین جلسه برگزار شد و مشکل اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی را حل کردیم. اکنون این ماده قانونی نوبت به کمیسیون رئیسی است که برای رای گیری مجدد در صحن علنی مجلس آورده شود.

وی ادامه می دهد: با بررسی های ما در کمیسیون اجتماعی قول دادند که اصلاحیه هنر. ماده 5 قانون بیمه کارگران ساختمانی در اسرع وقت در صحن علنی مجلس قرار خواهد گرفت. اما ناگفته نماند که بسیاری از کارگران ساختمانی از قبل بیمه شده اند و با اصلاح این قانون می توانیم تمامی کارگران ایرانی را تحت پوشش قرار دهیم.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در تلاش هستیم این اصلاحیه را در هفته های آتی به ماده 5 قانون بیمه کارگران ساختمانی برای رای گیری در صحن مجلس بیاوریم، گفت: این قانون اجرا نمی شود. برای دولت گران تمام شود و با تصویب آن منابع مالی خوبی در اختیار سازمان قرار دهد، تامین اجتماعی برای بیمه تمام کارگران ساختمانی ایجاد می شود و تلاش ما بر این است که این لایحه را برای تصویب در مجلس نمایندگان کشور به صحن بگذاریم. در دو هفته آینده

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید