بازی متن و زمان را غربی ها باید رها کنند

وی گفت: ما آماده هستیم تا به توافق خوبی برسیم.

به گزارش رجانیوس، حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست خبری مشترک با سیمون کاوانی وزیر امور خارجه ایرلند با ابراز خرسندی از این دیدار گفت: ما. امیدواریم به زودی شاهد بازگشایی سفارت ایران در تهران باشیم.

وی افزود: ما برخی از بهترین روابط اروپایی را با ایرلند داریم. پیش از این حجم تبادلات هیئت ها و روابط دو کشور قابل توجه بود. ما از این رویکرد در دولت جدید استقبال می کنیم و امیدواریم در پرتو توسعه و نگاه نو و متوازن به دولت سیزدهم در سیاست خارجی روابطی با کشورها مبتنی بر ارتقای همکاری ها داشته باشیم.

من با همکار ایرلندی خود موافقم که حجم تجارت بین دو کشور، به ویژه در دو سال گذشته، رضایت بخش نیست. با این حال ظرفیت ها در دو کشور بسیار متفاوت است.

امیر عبداللهیان تصریح کرد: امروز توافق کردیم که در برخی موارد همکاری را در اولویت قرار دهیم. به ویژه در زمینه های کشاورزی و غذا، مدیریت منابع آب، فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنایع پزشکی و دارویی، فناوری نانو و انرژی های تجدیدپذیر.

وی افزود: روابط پارلمانی دو کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به ویژه در سال های اخیر از جمله در ماه های اخیر، دیپلماسی پارلمانی دو طرف قدرت لازم را داشته است.

وی گفت: ما از ایرلند در شورای امنیت سازمان ملل حمایت می کنیم و نقش آن را در کمک به صلح و ثبات جهانی به عنوان یک جزء کلیدی می دانیم. ما از توجه اروپا به ویژه در ایرلند به تحولات منطقه آگاه هستیم. افغانستان همچنان تمرکز ما در منطقه و جهان است.

  استخدام فرماندهان (سرباز) وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

امیر عبداللهیان گفت: ما همچنان از سیاست تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان حمایت می کنیم. ما همچنان به ارسال کمک های بشردوستانه به افغانستان ادامه می دهیم و از کمک ها برای تسهیل ارسال کمک های بین المللی به افغانستان استقبال می کنیم و همچنان به ایفای نقش مهم خود ادامه می دهیم.

وی افزود: ما به موضوع یمن، ضرورت پایان جنگ، آتش بس و رفع محاصره بشردوستانه در این کشور توجه جدی داریم. در گفتگوهای ما در مورد افغانستان و حوادث یمن.

رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: از دیگر موضوعات مطرح شده در این رایزنی مذاکرات وین بود که رایزنی ها و مذاکراتی بین ما انجام شد. ما همچنان روی میز مذاکره جدی هستیم و بر منطق قوی تکیه می کنیم.

امیر عبداللهیان افزود: همکارم علی باقری و همه کارشناسان جمهوری اسلامی ایران از وزارتخانه ها و نهادهای مختلف مربوطه به مذاکرات جدی خود برای رفع تحریم ها در وین ادامه می دهند.

وی گفت: صراحتاً اعلام می کنم که بازی غرب و بازی زمان باید در طرف مقابل کنار گذاشته شود، مهم این است که واقعاً در صحنه چه می گذرد تا تحریم ها برداشته شود و به تعهدات خود برگردند.

وزیر امور خارجه افزود: ما آماده و جدی برای دستیابی به یک توافق خوب هستیم و از رفتار مبتنی بر شوک طرف مقابل استقبال نمی کنیم. طرف غربی به جای ایجاد شوک، بازی با متن و بازی با زمان، باید نیت واقعی خود را برای بازگشت به تعهدات کامل خود نسبت به برجام نشان دهد و نشان دهد.

  انقلاب در دولت سیزدهم، بودجه 1402 بدون نفت بسته می شود؟

امیر عبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی ایران با منطق مذاکرات به حضور خود ادامه خواهد داد. هدف ما حذف کامل تحریم های ذکر شده در توافقنامه بریکس است که در سال 2015 به تصویب جامعه جهانی رسید.

وی گفت: اگر امروز در وین به توافق رسید و تحریم های جمهوری اسلامی ایران برداشته شد، بهتر است فردا انجام شود. ما برای رسیدن به یک توافق خوب عجله داریم، اما توافقی که در چارچوب مذاکرات باشد و منافع ملت ما را تامین کند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که غرب اراده لازم را برای دستیابی به توافق در وین نشان می دهد و آیا توافق در این مدت برقرار خواهد بود؟ وی گفت: «ما معتقدیم که اگر طرف‌های آمریکایی و اروپایی برای بازگشت به اجرای کامل تعهدات خود ذیل برجام جدی باشند، یک توافق خوب و کوتاه‌مدت وجود دارد».

امیر عبداللهیان تاکید کرد: آمریکایی‌ها در پیام‌های خود که دائماً به جمهوری اسلامی ایران مخابره می‌شود، از نیت خیر برای موفقیت صحبت می‌کنند، اما تاکنون یک اتفاق محسوس روی زمین رخ داده است که نشان‌دهنده ترجمه عملی حسن نیت مورد ادعای آمریکاست. حالت ممکن نیست

وی افزود: توافق خوبی را در دسترس می بینیم و معتقدیم ابتکارات و پیشنهادات ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران، عملی، مثبت و سازنده است که زمینه را برای دستیابی سریع به چنین توافقی فراهم کرد.

وی خاطرنشان کرد: تهدید یا هشدار طرف مقابل نقطه پایانی مذاکرات را تعیین نمی کند، اما واقعیت های میز مذاکره، جدیت و غیرت کشورهای غربی برای بازگشت به تعهدات خود تعیین کننده ساعت پایانی مذاکرات است.

  تصمیمات دانشجویان برای فرار از هزینه های بالا / کاهش چند صد هزار تنی هزینه های زندگی دانش آموزان

امیر عبداللهیان با اشاره به نگرانی همتای ایرلندی خود در خصوص برنامه هسته ای ایران تاکید کرد: برنامه هسته ای ایران یک برنامه بسیار صلح آمیز است و آنچه در روند توافق مشکل اساسی ایجاد کرده است، عدم اجرای تعهدات اروپایی و غربی در طرف آمریکایی است. «تموم شد.

وی گفت: امیدواریم در روزهای آینده مذاکرات وین شاهد جبران اشتباهات آمریکا و سه کشور اروپایی باشیم و همه کشورها به تعهدات خود بازگردند.

دیدگاهتان را بنویسید