بایدن در مقابل بن سلمان زانو زد؟

6031 خبر اولیه

جو بایدن در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 و در اولین ماه های ورودش به کاخ سفید بارها اعلام کرده است که قصد دارد با بن سلمان به عنوان یک “مرد منفور و ناخواسته” رفتار کند. او گفته بود که به نمایندگی از ملک سلمان، پادشاه، در رهبری عربستان صحبت خواهد کرد و با بن سلمان صحبت نخواهد کرد. این در حالی است که اکنون برخی معادلات سیاسی داخلی و بین المللی بایدن را مجبور به تغییر موضع خود کرده و او قرار است ماه آینده به عربستان سعودی سفر کند.

شاید معروف ترین و جدیدترین اقدام علیه این تصمیم تغییر نام خیابان سفارت عربستان در واشنگتن باشد. این خیابان که از مقابل سفارت عربستان امتداد دارد و به مرکز کندی منتهی می شود، از هفته گذشته جمال حشقچی نامیده می شود. فعالان سیاسی مانند عبدالله عبدالله با انگیزه تلاش های اخیر واشنگتن برای عادی سازی روابط با ریاض برای زنده نگه داشتن خاشقچی در این مراسم شرکت کردند.

جمال هشقجی، روزنامه نگار و منتقد برجسته دربار سعودی که در سال 2018 برای واشنگتن پست می نوشت، زمانی که برای دریافت گذرنامه به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، ناپدید شد و اثری از جسد وی یافت نشد. سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که بن سلمان شخصاً پشت این جنایت بوده است. علیرغم این یافته ها، دولت دونالد ترامپ روابط گرم خود با ریاض و بن سلمان را تغییر نداده است، اما جو بایدن از زمان مبارزات انتخاباتی وعده داده است که با بن سلمان به عنوان یک شخصیت منفور رفتار خواهد کرد.

  قوانین راهنمایی و رانندگی برای بازداشت شدگان ایرانی مقیم اوکراین

هفته گذشته کاخ سفید اعلام کرد که بایدن در اواسط جولای عازم جده خواهد شد. وی تاکید کرد که قصد دیدار با بن سلمان را نداشته بلکه سفرش برای شرکت در یک اجلاس بین المللی بوده که البته بن سلمان نیز یکی از شرکت کنندگان در آن بوده است.

دیداری که بایدن درباره آن صحبت می کند، رهبران شورای همکاری خلیج فارس به ریاست عربستان سعودی است. سوال جدی این است که چگونه بایدن نتوانست در چنین جلسه ای با بن سلمان، میزبان و رئیس جلسه دیدار و گفتگو کند.

از زمان تایید رسمی سفر بایدن به عربستان، خشم و عصبانیت در محافل مختلف سیاسی و اجتماعی در آمریکا و خارج از آن افزایش یافته است. آدام شیف دموکرات به همراه تعدادی دیگر از قانونگذاران در نامه ای به بایدن از تصمیم سفر به عربستان سعودی انتقاد کردند. شیف در این نامه نوشت: من به جای شما بودم، من به عربستان نرفتم و با بن سلمان دست ندادم و این منجر به اقدامات خلاف ارزش های ما می شود.

افزایش قیمت بنزین در بازارهای آمریکا و جهان و تمایل آمریکا به محدود کردن تولید نفت برای محدود کردن این افزایش، دلایل اصلی چرخش بایدن در روابط با دربار سعودی است.

لایحه ای که عربستان علیه روسیه گشود

افرادی مانند سناتور چاک گرسلی معتقدند که بایدن نگران تورم و مسائل مربوط به سیاست داخلی است که باعث شده است موضع خود را تغییر دهد. گرسلی یک سیاستمدار کهنه کار آمریکایی است که در 88 سال زندگی خود فراز و نشیب های زیادی را به خود دیده است. وی در پاسخ به این سوال که چرا رئیس جمهور باید به عربستان برود و تقاضای تحویل نفت بیشتری به بازار داشته باشد در حالی که ما منابع کافی در کشور داریم و در عین حال ملزم به رعایت یکسری مقررات زیست محیطی هستیم که عربستان سعودی آن را رعایت نمی کند. موضوع.”

  آخرین وضعیت پرونده عامل جنایت در حرم رضوی / صدور 170 سال حبس برای متهمان پرونده بانک سرمایه

به گفته گروسلی، بایدن وعده های خود در مورد محیط زیست را نیز فراموش کرده است. به طور مشخص تر، حمله روسیه به اوکراین، واشنگتن را مجبور به تغییر اولویت ها و روابط خود با عربستان سعودی کرده است.

واشنگتن قصد دارد متحدان خود را علیه مسکو متحد نگه دارد. به گزارش پولیتیکو مستقر در واشنگتن، ریاض مدت هاست حضور نظامی روسیه در خاورمیانه را باری بر دوش ایالات متحده می داند و روابط نزدیک تری با مسکو ایجاد کرده است. در سال 2018 و پس از ترور هاشمی در اجلاس گروه 20، همه از رویارویی و گفتگو با بن سلمان اجتناب کردند. ولادیمیر پوتین به شدت با او مخالفت کرد و به او خیانت کرد. اکنون، اگر بایدن از بن سلمان دیدار کند، برای وارث سعودی در عرصه بین المللی احیا خواهد شد.

وفاداری بیشتر به سیاست واقعی تا شعارهای انتخاباتی

اگرچه بایدن علناً سعی می کرد از بن سلمان فاصله بگیرد، اما در جبهه دیپلماتیک واضح بود که جدایی کامل از عربستان سعودی به نفع امنیت ملی آمریکا نیست. با این حال، گری کانولی، نماینده دموکرات کنگره در واشنگتن، تصمیم کاخ سفید را اشتباه خواند و پرسید که این سفر چقدر هزینه دارد. وی گفت: نفر دوم در دولت عربستان جان یک شهروند این کشور را در خارج از مرزهای خود گرفته است. این به ضرر منافع آمریکا و سیاست خارجی این کشور است و باید برای رئیس جمهور آمریکا غیرقابل قبول باشد.

با این حال، بایدن بیش از سخنرانی ها و شعارهای مبارزات انتخاباتی، به طور مداوم و پیوسته به «سیاست واقعی» و سیاست های عمل گرایانه پایبند بوده است. وی در مواجهه با انتقادهای اخیر از سفرش به عربستان گفت: من دیدگاهم را در مورد حقوق بشر تغییر نمی دهم، اما به عنوان رئیس جمهور آمریکا نیز وظیفه دارم در صورت امکان صلح و ثبات را تضمین کنم.

  کمک های عظیم مالی و نفتی عربستان سعودی به پاکستان

در هر صورت از نظر سیاسی نادرست تلقی نمی شود که بگوییم رویارویی با روسیه، زمینه سازی برای تحریم های گسترده نفت و گاز و جلوگیری از چنین رویارویی و اعمال تحریم ها بر اقتصاد آمریکا از نقاط عطف بایدن برای عربستان سعودی است. اگرچه دولت آمریکا تلاش می کند بگوید که چرخشی صورت نگرفته است.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید