بایدن یا بن سلمان گل می زنند؟ پیروزی پوتین در عرصه های سیاسی و اقتصادی

به گزارش سرمقاله، عبدالباری عطوان، تحلیلگر برجسته جهان عرب و سردبیر روزنامه رای الیوم در یوتیوب گفت; دو اتفاق مهم رخ داد. اولین رویداد دعوت سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان از جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای سفر به عربستان بود. تحول دیگر این است که اندیشکده های اروپایی گزارش داده اند که درآمد روسیه در 100 روز اول حمله به اوکراین حدود 93 میلیارد یورو است. علاوه بر این، روسیه 24 میلیارد دلار فروش گاز دارد. حدود 57 میلیارد یورو از این درآمد متعلق به کشورهای اروپایی است.

این دو رویداد بسیار مهم به هم مرتبط هستند. یعنی روزانه یک میلیارد یورو وارد خزانه روسیه می شود. این نشان می دهد که روسیه هزینه جنگ را می دهد و علاوه بر تامین هزینه های جنگ، هزینه های خود را نیز می پردازد. این یک پیشرفت بسیار مهم است. این نشان می دهد که روسیه از نظر اقتصادی نیز پیروز شده است.

درخواست سلمان بن عبدالعزیز از جو بایدن برای سفر به عربستان موضوع مهمی است. این نشان می دهد که آنها در مورد مسائل مهم به توافق رسیده اند. ایالات متحده از عربستان سعودی خواسته است تا تولید نفت خود را برای کاهش قیمت ها افزایش دهد. زیرا عربستان به روابط با روسیه و توافق اوپک پلاس متعهد بود. دومین درخواست آمریکا از عربستان سعودی عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل بود.

7895 خبر اولیه

به گفته آتوان بایدن، او با یک معضل بزرگ مواجه است که او را در موقعیت دشواری قرار داده است. قیمت هر گالن بنزین در آمریکا به بیش از 5 دلار رسید. این امر اقتصاد آمریکا را در موقعیت دشواری قرار داده است. در این میان، انتخابات میان دوره ای کنگره برای آینده برنامه ریزی شده است و بایدن و حزبش در آن انتخابات در موقعیت دشواری قرار دارند. بنابراین تصمیم گرفت به عربستان سعودی سفر کند.

  هیئت تجاری بزرگ روسیه به زودی به ایران سفر خواهد کرد

بایدن با این سفر از عربستان سعودی می خواهد که نفت بیشتری تولید کند تا قیمت نفت کاهش یابد. او همچنین برای عادی سازی روابط بین عربستان سعودی و رژیم اسرائیل و تضمین امنیت آن در خاورمیانه تلاش می کند.

تشکیل ناتوی عربی

عربستان سعودی در پاسخ به این خواسته ها از بایدن خواست آمریکا را بیشتر وارد جنگ یمن کند و سلاح های مدرن خود را برای جنگ یمن در اختیار سعودی ها قرار دهد. عربستان سعودی همچنین از آمریکا می خواهد که از دستیابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری کند.

رژیم اسرائیل همچنین به دنبال تشکیل ائتلافی به رهبری آمریکا از کشورهای سنی است که شامل اسرائیل و کشورهای عربی در خلیج فارس، مصر و مغرب می شود. این ناتو جدید در منطقه علیه ایران اقدام خواهد کرد. با این حال، اختلافات زیادی بین کشورهای عربی حوزه خلیج فارس وجود دارد و برخی از آنها از جمله قطر و عمان روابط خوبی با ایران دارند.

عطوان در پاسخ به این سوال که چه کسی به نفع طرف مقابل گل می زند، گفت: «آیا بایدن به نفع محمد بن سلمان ولیعهد سعودی علامت بزند و همه ملاحظات قبلی از جمله ترور جمال الحشقچی را بپذیرد؟» آیا نگار منتقد سعودی را رد می کند؟ یا اینکه محمد بن سلمان از روابط خود با روسیه دست بردارد، توافق اوپک پلاس را نادیده بگیرد و تولید نفت را افزایش دهد؟

13725 خبر اولیه

بایدن در برابر ریاض عقب نشینی کرد

عطوان افزود: من فکر می کنم بایدن امتیازاتی خواهد داد زیرا به عربستان نیاز دارد. او به عربستان سعودی نیاز دارد تا ایالات متحده و غرب را از بحران اقتصادی ناشی از جنگ در اوکراین نجات دهد.

  تدابیر شدید امنیتی در آستانه اعلام نتایج انتخابات در عراق

اعراب از جنگ با ایران سوء استفاده نخواهند کرد و آمریکا فقط برای منافع خود تلاش می کند جنگ ایجاد کند. جنگ در اوکراین به نفع کشورهای عربی خلیج فارس و همه کشورهای تولیدکننده نفت از جمله لیبی و الجزایر پایان یافت. هر جنگی علیه ایران فقط به نفع آمریکا و رژیم اسرائیل است.

روسیه اکنون در قدرت است. این کشور با چین، برزیل و ونزوئلا ائتلاف کرده است. چرا در چنین شرایطی کشورهای عربی باید با آمریکا که در جنگ اوکراین شکست خورده ائتلاف کنند؟

محاسبات آمریکا در اوکراین اشتباه بود. آمریکا اکنون در شرایط سختی قرار دارد. رژیم اسرائیل نیز از ایران می ترسد. با توجه به این مسائل، کشورهای عربی برای مقابله با آمریکا باید روابط خود را با ایران توسعه دهند و با تهران ائتلاف کنند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید