بایدها و نبایدهای طبقه بندی اینترنت

11542 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، در روزهای گذشته پیامی از سوی اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران منتشر شد مبنی بر اینکه طی مکاتبات و مذاکرات متعدد این اتحادیه با مراجع اینترنتی کشور، پس از گذشت بیش از دو ماه از عملکرد ناقص پلتفرم ها و کاهش سرعت با استفاده از فیلترشکن ها، مراجع ذیصلاح دارندگان پروانه این اتحادیه را موثرترین و قانونی ترین فعالان عرصه فناوری دانسته و به آنها اجازه رفع فیلتر روی سکوها را داده اند. محدودیت ها به شرطی که دارنده مجوز مسئولیت را بر عهده بگیرد. در شماره IP که اعلام کردند وجود ندارد.

در همین رابطه رضا قربانی – رئیس کمیسیون فین تک سازمان نظام صنفی استان تهران – در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: واقعیت این است که این خبر به حدی منتشر شده که اتحادیه فناوران رایانه استان تهران، که یک اتحادیه زیرمجموعه است مربوط به کافی نت ها و فروشگاه های تجهیزات کامپیوتری است و موضوع آن مربوط به فناوری نیست و بیشتر مسئولیت حوزه تجهیزات مصرف کننده فناورانه را بر عهده دارد چنین پیامی را منتشر کنید.

وی افزود: این اتحادیه اعلام کرد که اینترنت بدون فیلتر برای اعضای خود در نظر گرفته است که بسیار مبهم بود. قابل استناد نیست زیرا کسی آن را اعلام نکرده است.

قربانی در ادامه سخنان خود گفت: ما در تشکل اصناف استان تهران و به طور کلی سازمان صنفی کشور اساساً رویکردمان این است که وقتی اینترنت و دسترسی به متداول ترین ها، نرویم و چنین چیزی را ایجاد کنیم. ابزارهای استفاده شده اینترنت قطع می شوند، اما برای تعداد معینی از افراد ایجاد دسترسی و به عبارتی یک کلاس از اینترنت درست نیست. وقتی دسترسی به پیام رسان خارجی در سراسر کشور به حالت تعلیق درآمده است، آیا دسترسی افراد محدودی به آن مفید است؟

  افزایش حداقل دستمزد تغییر سقف مالیات

وی تاکید کرد: واقعیت این است که این ابزارها ابزار شبکه ای هستند یعنی همه مردم باید به آن دسترسی داشته باشند. بنابراین ما در آن مدت در سازمان نظام صنفی رایانه ای یک خواسته روشن داشتیم و آن دسترسی رایگان به اینترنت است.

قربانی با طرح این سوال که ایجاد محدودیت در اینترنت و ایجاد رانت برای افراد خاص کمک می کند؟ وی تصریح کرد: اتحادیه ها و اتاق بازرگانی مختارند از چنین طرحی برای اعضای خود استفاده کنند، در واقع این سوال به اعضا و رویکرد اتحادیه ها برمی گردد، اما ما در سازمان نظام صنفی رایانه ای که حدود 7000 شرکت در سراسر کشور، با این کار ما موافق نیستیم. بنابراین دریافت امتیاز برای تقسیم اعضا به نفع اعضا و شرکت ها نیست، اینترنت کلاسی ایده خطرناکی است.

رئیس کمیته فین تک سازمان نظام صنفی استان تهران درباره اینکه گفته می شود اینترنت به منظور ارائه خدمات در شرکت ها و کسب و کار طبقه بندی می شود؟ وی تصریح کرد: قاطعانه می گویم هیچ کسب و کاری بیش از 7 هزار بنگاه که در سازمان صنفی استان تهران هستند نیازی به دسترسی رایگان به اینترنت ندارند و ما در خط مقدم این مشکل قرار داریم و به نظر می رسد بنگاه هایی که جزو آنها هستند. اتحادیه فناوران کامپیوتر در تهران هستند، چون با تکنولوژی سر و کار ندارند و تجهیزات مصرفی می فروشند، نیازی به آن ندارند.

قربانی با اشاره به دلایل مفید نبودن اینترنت طبقاتی، تصریح کرد: اینکه یک صنف از سایرین متمایز می شود و اینترنت بدون فیلتر داده می شود، بحثی است و نباید مورد انتقاد و اعتراض قرار گیرد، بحث دیگر بحث دسترسی به شبکه های اجتماعی پرکاربرد مانند واتس اپ است. و اینستاگرام از زمانی که این محدودیت ها اعمال شد، کاربران آنها در انجام کارها با مشکل مواجه شدند. ما نمی خواهیم از برنامه خارجی دفاع کنیم، اما باید دید که آیا جایگزین آن در طول سال ها معرفی شده است یا خیر. آنها چیزهایی را ذکر می کنند که جایگزین هستند، اما مردم چقدر از آنها استقبال می کنند؟

  تحکیم نفوذ چین در آفریقا

رئیس کمیته فین تک سازمان نظام صنفی استان تهران ادامه داد: در این شرایط باید به ایجاد جایگزین فکر کرد نه توزیع رانت، وقتی رانت توزیع می شود منشاء فساد می شود.

منبع: ایسنا

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید