با اصلاح یارانه آرد، 42 تریلیون تن آرد آورد

عرضه خارج از خط را باید یکی از جدی ترین مشکلات گندم و آرد یارانه ای دانست.

یارانه دولتی به آرد تعلق می گیرد به شرطی که نان به عنوان نیروی غالب مردم با قیمت مناسب به سر سفره آنها برسد، اما این زنجیره به صورت غیرقانونی آرد یا مصرف نان در مزارع را عرضه می کند و دولت تصمیم می گیرد. برای جلوگیری از قاچاق و صرفه جویی ارز از استراتژی ها استفاده کنید. حالا دولت تصمیم گرفته یارانه گندم و آرد را هوشمندانه و هدفمند بدهد. در مورد نان سنتی، یارانه از گندم حذف و به آرد نان توزیع می شود. دولت اصلاح آزمایشی ارز ۴۲۰۰ تومانی را در حوزه نان سنتی در استان‌های زنجان، قزوین و فارس آغاز کرده است تا با رفع مشکلات در سراسر کشور گسترش یابد. در این روش که با فروش نان با دستگاه کارت خوان هوشمند انجام می شود، شهروندان از کارت های بانکی خود برای خرید نان استفاده می کنند و نمی توانند به صورت نقدی پرداخت کنند.

در روش فروش نان از طریق کارتخوان، نانوایی ها آرد را به قیمت تمام شده دریافت می کنند و مهلتی بین 30 تا 45 روز داده می شود. اگر نانوایان از طریق زیرساخت کارتخوان هوشمند نان را در اختیار مردم قرار دهند، در پایان هر روز یارانه نان دریافت خواهند کرد.

یک و نیم میلیارد یورو پس انداز ارزی

به گفته محمد جلال مشاور وزیر اقتصاد و دارایی، پیش‌بینی می‌شود پس از اجرای طرح یارانه نان، حدود 30 درصد از مصرف گندم در کشور توسط نان مصرفی مردم کاهش یابد که این رقم حدود 1 و 1 درصد است. نیم میلیارد یورو معادل 42000 میلیارد تن در سال. 28000 جلد از صرافی بانکی منجر به پس انداز می شود. با این ساز و کار یارانه نان به هدف می رسد و جلوی قاچاق آرد دولتی از کشور را می گیرد. از سوی دیگر، با توجه به اینکه دولت در بودجه عمومی با کسری بودجه جدی مواجه است، این بودجه می تواند صرف امور جاری کشور و یا تکمیل پروژه های عمرانی شود.

  اینفوگرافیک/ تعداد پناهندگان در بزرگترین جنگ های قرن گذشته

احسان هندوزی وزیر اقتصاد، امکان نظارت برخط را یکی از مهمترین نکات در اجرای طرح یارانه نان دانست، چرا که اجرای آزمایشی طرح هوشمند یارانه آرد این فرصت را برای مسئولان مبارزه با قاچاق منابع فراهم می کند.

حذف قاچاق آرد به خارج از کشور، بهبود پخت نان و کاهش 30 تا 35 درصدی ضایعات، کاهش واردات 6 میلیون تنی گندم، جلوگیری از نشت دلار و مقابله با بحران کمبود گندم، رفع یا کاهش اختلاف بین دولتی. و قیمت آزاد آرد و ایجاد فضای رقابتی بین نانوایی ها برای کاهش قیمت نان و تضمین کیفیت بهتر بخشی از مزایای اصلاح یارانه آرد است. طرح بهبود یارانه آرد در زنجان 90 درصد و در قزوین بیش از 60 درصد پیشرفت داشته و اکنون در استان فارس یکی از مهمترین استان های پایلوت کشور در حال اجراست. در صورت فراگیر شدن این طرح در سراسر کشور تغییری در قیمت نان ایجاد نمی شود و مردم فقط با دستگاه کارتخوان پرداخت می کنند.

یارانه 14000 تن به ازای هر کیلوگرم آرد

کشورمان در یک سال اخیر حدود 60 درصد گندم خود را وارد کرده و 40 درصد کشاورزان را با مکانیزم خرید تضمینی خریداری کرده است. قیمت هر کیلوگرم آرد با احتساب هزینه خرید تضمینی گندم یا هزینه واردات گندم و همچنین هزینه حمل و نقل و نگهداری حدود 15000 تن برای دولت برآورد شده است در حالی که اکنون دولت 900 تن به ازای هر کیلوگرم پرداخت می کند. آرد نانوایی های سنتی در 900 جلد برای آشپزهای غیر رایگان. تحویل پز رایگان و 16000 تومان برای سرآشپزهای صنفی، صنعتی و فانتزی. دولت در عمل برای نانوایی های آزاد و آزاد به ازای هر کیلوگرم آرد حدود 14 هزار تن یارانه پرداخت می کند که رقم بالایی است. از سوی دیگر، افزایش قیمت جهانی گندم در ماه‌های اخیر با شروع جنگ باعث افزایش قیمت گندم وارداتی شده است. اگر با اصلاح مصرف نان و جلوگیری از قاچاق آرد، با آزادسازی قیمت آن از هزینه های اضافی در این بخش جلوگیری می شود.

  حراج خودروهای بدون گارانتی سایپا از تاریخ 6 لغایت 10 اسفند

دولت اصلاحات اقتصادی مهمی را برای حذف سود عده ای خاص آغاز کرده است که یکی از موضوعات مهم در این زمینه آزادسازی قیمت ها و پرداخت مستقیم یارانه نان مردم است. واضح است که پرداخت یارانه به آرد صنایع یا نانوایی ها به دلیل تفاوت فاحش قیمت آن با بازار آزاد، واسطه گری را افزایش داده و زمینه فساد و تبانی را فراهم کرده است، اما با آزادسازی قیمت آرد صنعتی و فروش گسترده نان از محل خرید کارتی. جلوگیری خواهد شد و صرفه جویی خواهد شد.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید