با قانون «عدم پرداخت عوارض ساختمانی» آشنا شوید

کارشناسان روند دادرسی علیه ساکنانی که هزینه ساختمان را پرداخت نمی کنند را تشریح کردند.

به گزارش رجانیوس به نقل از میزان، سوال وکیل آنلاین در خصوص عدم پرداخت هزینه ساخت توسط برخی واحدها این است:

با سلام من مدیر یک ساختمان مسکونی هستم برخی از سایت ها قبوض خود را پرداخت نمی کنند و برخی دیگر با تاخیر پرداخت می کنند بنابراین موجودی ساختمان کفاف هزینه های جاری ساختمان را نمی دهد.

راه حل چیست؟ برای این ساکنان چه می توان کرد؟

کارشناسان پاسخ می دهند:

بر اساس ماده 10 مکرر (اصلاحی مصوب 1359/03/17) قانون املاک آپارتمان‌ها، در صورت استنکاف مالک یا استفاده‌کننده از پرداخت سهم خود از کل هزینه‌ها، مدیر یا هیئت‌مدیره اظهارنامه‌ای با ذکر میزان بدهی و داده های آن

در صورتی که مالک یا کاربر ظرف مدت ده روز از تاریخ ابلاغ، بدهی خود را پرداخت نکند، مدیر یا هیئت مدیره می توانند بنا به تشخیص خود و با توجه به امکانات ارائه خدمات متداول از قبیل گرمایش، تهویه مطبوع، آب گرم، برق. ، گاز و غیره امتناع و در صورت عدم تسویه حساب توسط مالک یا مستاجر، اداره ثبت آپارتمان بنا به درخواست مدیر یا هیئت مدیره نسبت به وصول مبلغ تعیین شده طبق اظهارنامه ابلاغی، اجرائیه صادر می نماید.

عملیات اجرایی طبق ضوابط اجرای اسناد رسمی انجام خواهد شد و در هر صورت مدیر یا هیئت مدیره موظفند به محض دریافت وجه درخواستی یا دستور موقت نسبت به اعاده خدمات مشترک اقدام کنند. صادر می شود.

  تسلیم «رولینگ استریم 2» توسط بایدن یک فاجعه بزرگ برای امنیت ملی آمریکا است

تبصره 1- در صورت عدم امکان یا مؤثر نبودن ارائه خدمات مشترک، مدیر یا مدیران مجموعه می توانند به مراجع قضایی شکایت و تا دو برابر مبلغ بدهی را به نفع مجموعه جریمه کنند.

استفاده مجدد از خدمات منوط به پرداخت هزینه های معوق واحد مربوطه حسب گواهی مدیر یا مدیران و یا در دادگاه و همچنین هزینه های استفاده مجدد خواهد بود. (الحاقی 1376/11/11)

تبصره 2: به تقاضای اجراء. (اصلاحی مصوب 1359/3/17)

تبصره 3: نظر مدیر یا هیئت مدیره ظرف ده روز پس از ابلاغ به مالک در محل اول آپارتمان در دادگاه قابل اعتراض است. ممکن نیست (اصلاحی مصوب 1359/3/17)

تبصره 4: در صورتی که مالک یا استفاده کننده مکرراً و مکرراً در دادگاه به پرداخت مخارج تضامنی محکوم شده باشد، علاوه بر سایر پرداختی ها، مکلف به پرداخت مبلغی معادل جریمه به عنوان جریمه می باشد. (الحاقی مصوب 1359/3/17)

تبصره 5: برای شهرک ها و مجتمع های مسکونی که فاقد شهرداری هستند، مفاد قانون املاک آپارتمان در مورد نحوه اداره و وصول هزینه های مشترک مربوط به نگهداری اموال و تأسیسات خصوصی و شهرداری اعمال می شود. نحوه تعیین هزینه ها و ترتیب پرداخت توسط اساسنامه سازمان مالکان مشخص می شود. (الحاقی مصوب 9/4/1359)

دیدگاهتان را بنویسید