بحث مالکیت جزایر ایرانی از کجا آمد؟

گروه اجتماعی رجانیوز: در حالی که مالکیت ایران بر جزایر سه گانه هر از چند گاهی مورد مناقشه سایر کشورها قرار گرفته است، مدیرکل دفتر حفاظت محیط زیست و سواحل سازمان حفاظت محیط زیست از ادامه تلاش برای ثبت جزایر جنوب کشور خبر داد و گفت: : «فاز اول تمام شد.» و فاز دوم همچنان ادامه دارد.

من گزارش میدم رجانیوزدر هفته دولت – مرداد ماه سال جاری – بود که مدیرعامل سازمان حفاظت محیط زیست از تهیه شناسنامه برای مدیریت جزایر جنوبی کشور خبر داد.

محمد طالبی متین در حال حاضر سه ماه در مورد جزئیات ثبت جزایر گفت: از جمله اقدامات معاونت محیط زیست دریایی و تالاب ها به ویژه اداره حفاظت از اکوسیستم ها و سواحل دریا می توان به این موضوع اشاره کرد. موضوع نقشه برداری، نقشه برداری برای پهنه بندی و ثبت مدیریت زیست محیطی جزایر.

مراحل شناسایی جزیره

طالبی متین به اقدامات لازم برای انجام این اقدامات اشاره کرد و گفت: پس از جمع آوری و محاسبه اطلاعات منطقه ای، توپوگرافی و مشخصات دسترسی، عملیات صحرایی را تا عمق 12 متری انجام می دهیم، سپس نقشه ها را در نتیجه تهیه می کنیم. بررسی ها و در نهایت جمع آوری این نقشه ها با هم و استحکام محیطی منطقه بارگذاری مشخص می شود. به این ترتیب نقشه نهایی برای ما روشن می کند که کدام قسمت از جزایر قابلیت حفاظت بیشتر را دارد یا از نظر تنوع زیستی و نیاز به حفاظت دارد و همچنین این مطالعات در مدیریت زیست محیطی منطقه و اظهار نظر در خصوص ایجاد طرح های توسعه صنعتی جزایر بسیار موثر است.

  مالیات بیان شده توسط اصناف 100 درصد افزایش یافته است / برآورد ما از مالیات خانه های خالی 10 هزار و 500 میلیارد تومان است / وصول 150 میلیارد تومان مالیات بر خودروهای لوکس

وی بیان کرد: با توجه به اینکه بیشتر گونه ها و زیستگاه های حساس تا عمق 12 متری وجود و پراکنده هستند، این عمق برای ما بسیار حائز اهمیت است.

عواقب عدم ارائه شناسنامه در جزایر

مدیرکل دفتر اکوسیستم و حفاظت سواحل سازمان حفاظت محیط زیست به تبعات عدم تهیه این نقشه ها و شناسایی جزایر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر با موضوع توسعه جزایر مواجه هستیم و بنابراین سرعت عمل لازم است. از توسعه صنعتی فراتر رود زیرا توسعه منتظر تحقیق نخواهد بود و نمی توان صنایع بیشتری را در انتظار تحقیق نگه داشت. در نتیجه باید به سرعت جزایری را شناسایی کنیم که هیچ توسعه ای در آنها صورت نگرفته و مطالعات مدیریت زیست محیطی را انجام دهیم تا بتوانیم در زمان مناسب بهترین تصمیم را بگیریم.

آیا صدور گواهینامه جزایر دو مرحله دارد؟

وی افزود: بررسی‌ها از سال گذشته برای چهار جزیره هنگام، هرمز، ابوموسی و لارک آغاز شد و امسال نیز چهار جزیره سیری، هندورابی، فارور و بنی‌فارور در دستور کار قرار دارد و امیدواریم تا پایان سال جاری به اتمام برسد. سال مالی این بررسی به تدریج در سایر جزایر در سال های آینده انجام خواهد شد.

چالش های مستندسازی جزایر

طالبی متین در نهایت به چالش های شناسایی جزایر اشاره کرد و گفت: برخی از جزایر خالی از سکنه و دارای دستگاه های خاصی هستند به عنوان نمونه جزیره سیری در اختیار شرکت نفت فلات قاره است و علیرغم حساسیت این مطالعات انجام شده است. به محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست، مشاهده می شود که به دلیل برخی ناهماهنگی ها یا عدم درک اهمیت موضوع از سوی سازمان مربوطه، همکاری مناسبی با آن سازمان صورت نگرفته است. البته با پیگیری به این مسائل می پردازیم.

  پلیس: خودروهای داخلی هیچ قانونی برای ثبت نام ندارند

دیدگاهتان را بنویسید