بحران اوکراین و روابط کشورهای عربی با نیروها

به گزارش سرمقاله روزنامه الکترونیکی رای الیوم، در تحلیلی به قلم عبدالباری عطوان، تحلیلگر سرشناس جهان عرب، از موضع کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در قبال حمله روسیه به اوکراین می نویسد. ، موقعیت کشورهای عربی به چهار نوع تقسیم می شود. یکی موضع عربستان سعودی است که از روسیه حمایت کرد و آمریکا را در مورد بحران اوکراین به چالش کشید. این موضع سعودی را می توان در بیانیه پایانی گفت و گوی تلفنی امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و محمد بن سلمان، وارث تاج و تخت عربستان سعودی مشاهده کرد.

این بیانیه به وضوح نشان داد که عربستان سعودی به توافق اوپک به علاوه تولید نفت پایبند است. عربستان سعودی با مخالفت با درخواست آمریکا برای افزایش تولید نفت به منظور کاهش قیمت نفت، از روسیه در موضع خود حمایت کرده است.

بحران اوکراین: عربستان سعودی و امارات بر سر انتخاب بین آمریکا و روسیه اختلاف نظر دارند

مقام دوم مربوط به کشور قطر است. قطر رسما از اوکراین و ایالات متحده حمایت کرده و مداخله نظامی روسیه در اوکراین را محکوم کرده است. شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر بر لزوم حفظ حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرد. این موضع نشان می دهد که قطر با مداخله نظامی روسیه در اوکراین و به رسمیت شناختن استقلال مناطق شرقی اوکراین مخالف است.

مقام سوم توسط امارات متحده عربی به عنوان عضو موقت شورای امنیت سازمان ملل متحد بود. امارات با پیش نویس قطعنامه بین ایالات متحده و آلبانی که تهاجم روسیه به اوکراین را محکوم می کند و خواستار خروج نیروهای روسیه از اوکراین است، مخالفت کرده است.

  چرا بورس سقوط کرد؟ / بازار مثبت در آخرین هفته آبان ماه در انتظار سهامداران است!

موضع چهارم در نشست فوق العاده اتحادیه عرب اتخاذ شد. بیانیه پایانی این نشست که در قاهره و به ریاست کویت برگزار شد، حمله روسیه به اوکراین را نه تایید و نه محکوم کرد. در عوض، او بر عباراتی مانند لزوم احترام به قوانین و منشورهای سازمان ملل متحد و حمایت از تلاش‌ها برای حل مناقشات از طریق حل و فصل مسالمت‌آمیز تأکید می‌کند.

رای الیوم افزود: موضوع قطعی این است که موضع عربستان از نظر تولید و کمیت نفت و حفظ توافق اوپک پلاس با موضع روسیه همخوانی دارد. این منجر به شکاف بین جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و عربستان سعودی خواهد شد. زیرا بایدن از پادشاه عربستان سعودی خواست تا تولید نفت را افزایش دهد، بازارهای جهانی را اشباع کند و اقتصادهای آمریکا و اروپا را از بحران رها کند. در این شرایط با تحریم نفتی روسیه، عربستان جایگزین نفت این کشور خواهد شد.

موضع عربستان سعودی یک چالش آشکار برای ایالات متحده است و پیامی قوی برای کاخ سفید دارد که اگر بایدن، رئیس جمهور آمریکا، محمد بن سلمان را به عنوان حاکم واقعی عربستان سعودی به رسمیت نشناسد و با او تماس برقرار نکند، عربستان سعودی تمرکز خواهد کرد. در روسیه. تغییر مسیرها.

11651 خبر اولیه

این گزارش می افزاید، سوالی که این روزها در پشت صحنه کشورهای عربی مطرح شده این است که آیا محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی می تواند خشم آمریکا از موضع ریاض در قبال بحران اوکراین را تحمل کند و پیامدهای آن چیست؟

این سوال را می توان در مورد قطر و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، پادشاه این کشور نیز مطرح کرد که از مواضع آمریکا حمایت کردند. موضع قطر در قبال روسیه با سفر اخیر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی به واشنگتن تغییر کرده است. در این سفر توافق شد که در صورت کاهش صادرات گاز روسیه به اروپا به دلیل بحران اوکراین، کمبود گاز قطر در اروپا جبران شود.

  هیچ سخت افزار جدیدی به نام کالابرگ ساخته نمی شود

دلیل مخالفت نماینده امارات در سازمان ملل با تصویب طرح آمریکا و آلبانی برای محکومیت حمله روسیه به اوکراین نیز مشخص نیست. هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد. در صورت عدم توافق قبلی میان امارات و آمریکا، روابط امارات و آمریکا با شرایط سختی مواجه خواهد شد که کمترین آن خشم آمریکا علیه امارات خواهد بود.

عطوان در پایان گزارش خود خاطرنشان کرد: این تفاوت در مواضع کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در قبال بحران اوکراین به وضوح در نوع پوشش رویدادهای این بحران منعکس می شود. شبکه العربیه عربستان سعودی در پوشش رویدادهای اوکراین بسیار با روسیه همدردی می کند. این در حالی است که الجزیره قطر تمایل زیادی به موضع آمریکا و اروپا دارد. اسکای نیوز امارات نیز در قبال روسیه و آمریکا موضعی میانجی اتخاذ کرده است.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید