بحران برنج بین کشاورزان و دولت تشدید می شود

بر اساس گزارش سرمقاله روزنامه العربی الجیدید، ساعاتی پس از اجرایی شدن تصمیم مصطفی مدبولی، نخست وزیر مصر که برنج را یک تولید استراتژیک می دانست، برنج از بازارهای مصر ناپدید شد. .

در نتیجه تاجران این محصول را مخفی کردند یا از فروش آن خودداری کردند و قیمت هر کیلو برنج را به 18 پوند رساندند. شهروندان به دنبال خرید برنج هستند اما تلاش آنها در این زمینه بی نتیجه است.

در این راستا برنج توزیع می شود و همه می توانند تنها 3 کیلوگرم برنج تهیه کنند. بازرگانان نیز به دلیل ترس از مسائل امنیتی و نظارت از انجام هرگونه تجارت خودداری می کنند.

بر اساس این گزارش، قیمت شیر ​​و پنیر فله و کنسرو در هفته جاری ۱۰ درصد افزایش یافت. قیمت هر کیلو لوبیا از 70 پوند به 78 پوند رسید و لوبیا به 42 پوند رسید. قیمت عدس زرد بین 70 تا 76 پوند متغیر بود. شیرینی های ساده به 63 پوند، تخم مرغ به 85 تا 90 پوند و هر پوند پاستا به 35 تا 50 پوند رسید.

روزنامه العربی الجدید در بخشی دیگر از گزارش خود نوشت برنج تولید داخل در مصر برای تامین نیاز این کشور کافی است، اما دولت پس از نشست عصر چهارشنبه گذشته، بازرسان وزارت بازرگانی و عوامل نظارتی برای بازدید از کارخانه ها و مراکز تحویل رایس کورد برای نظارت بر فرآیندهای تولید و اطمینان از توزیع آن به مقامات تعیین شده توسط دولت با قیمت های بین 10.5 تا 14.5 پوند.

بحران برنج بین کشاورزان و دولت تشدید می شود

اختلال در مراکز کوچک و بزرگ شالیزارها منجر به کاهش شدید عرضه برنج در بازار شد و این روند پس از برداشت برنج مختل شد. زیرا دولت اصرار داشت که ۲۵ درصد برنج تولیدی با قیمت هر کیلو ۱۱ تا ۱۳ پوند در اختیار دولت قرار گیرد. در این میان کشاورزان این قیمت را ناعادلانه می دانند.

  بیشتر نقشه های دشمن بر روی عملیات روانی متمرکز است

یک کارشناس مسائل اقتصادی در این زمینه به روزنامه العربی الجدید گفت که تبلیغات امنیتی دولت برای رفع کمبود کالاهای استراتژیک با شکست مواجه خواهد شد. دولت تاکنون با بحران های زیادی مواجه بوده و نتوانسته این بحران ها را حل کند. زیرا دولت حقوق تولیدکنندگان را برای دستیابی به قیمت عادلانه نادیده می گیرد و قیمت خدمات و کالاها را به میل خود تعیین می کند و این اقدام دولت با سازوکارهای بازار سازگاری ندارد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید