بحران سیاسی شدید در فرانسه

8248 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله به نقل از یورونیوز، نخست وزیر فرانسه پس از آنکه ائتلاف حامیان امانوئل ماکرون نتوانست اکثریت مطلق کرسی های مجلس ملی را به دست آورد، استعفا داد. احزاب حامی رئیس جمهور فرانسه در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه بیشترین کرسی های مجلس ملی را به دست آوردند. با این حال، شکست این احزاب منتقد در کسب اکثریت مطلق کرسی‌ها بی‌سابقه است.

مخالفان دولت امانوئل ماکرون از رد استعفای الیزابت بورن انتقاد کرده اند. رئیس جمهور فرانسه قرار است در روزهای سه شنبه و چهارشنبه با رهبران احزاب در پارلمان گفتگو کند. به این ترتیب او امیدوار است بتواند حمایت های لازم را در پارلمان برای اجرای برنامه های دولت الیزابت بورن به دست آورد.

از حزب راست‌گرای جمهوری‌خواه به‌عنوان متحد بالقوه دولت الیزابت بورن یاد می‌شود، اگرچه رهبر آن کریستین ژاکوب تاکید کرده است که جمهوری‌خواهان در مخالفت با دولت در پارلمان عمل خواهند کرد.

حامیان امانوئل ماکرون در دور دوم انتخابات پارلمانی یکشنبه ۲۴۵ کرسی به دست آوردند. با این حال، آنها برای تصویب لوایح پیشنهادی دولت به رای 289 نماینده مجلس نیاز دارند.

اگر هیچ حزب دیگری ائتلاف نکند، دولت الیزابت بورن مجبور خواهد شد با مخالفان برای تصویب یکی از طرح های خود مذاکره کند. که در نهایت می تواند رئیس جمهور فرانسه را مجبور به انحلال مجلس ملی و برگزاری انتخابات زودهنگام کند.

حامیان امانوئل ماکرون تنها دو ماه پس از انتخاب مجدد وی اکثریت مطلق کرسی های مجلس ملی را از دست دادند. حدود سه هفته پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، امانوئل مکرون الیزابت بورن را به عنوان نخست وزیر جدید معرفی کرد.

  فوری سی و چهارمین مرحله فروش فوق العاده محصولات ایران خودرو در اسفند 1400.

عملکرد ضعیف حامیان امانوئل ماکرون در انتخابات روز یکشنبه انتقاد الیزابت بورن را برانگیخت.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید