برای آمرزش گناهان چه دعایی کنیم؟

عبارات دعای کمیل متعلق به معرفت خداوند و استغفار گناهان است، اما نحوه بیان و در عین حال کلمات به کار رفته آنقدر مهم است که مخاطب با خواندن و تفکر در خلقت، صاحب فضیلت می شود.

به گزارش رجانیوز، حسن طاهری کارشناس علوم قرآنی در گفت و گو با میزان در خصوص فضیلت دعای کمیل گفت: دعای کمیل از زبان امام علی (ع) به کمیل بن زیاد نهایی آموزش داده شد. این دعا ویژگی های منحصر به فردی دارد و توسط «امیرالمومنین(ع)» ارائه شده و شامل معانی و مضامین طولانی است.

طاهری در خصوص دعای کمیل گفت: عباراتی از دعای کمیل متعلق به معرفت خداوند و طلب آمرزش گناهان است، اما نحوه بیان و در عین حال استفاده از الفاظ بسیار مهم است تا جایی که مخاطب به آن تبدیل می شود. با فضیلت با خواندن آن به تفکر در خلقت می پردازد.

وی از فضیلت دعای کمیل بیان کرد و گفت: مقام دعای کمیل به قدری بالاست که امیرالمومنین(ع) درباره اهمیت خواندن این دعا می فرماید: کمی کمیل اگر هر شب جمعه یا هر ماه این دعا را به یاد آورید. و یا سالی یک بار یا حداقل یک بار در زندگی بخوان تا اعمالت کافی باشد. خداوند به شما کمک می کند، روزتان زیاد می شود و البته از بخشش بی نصیب نخواهید ماند. اومی ای کمیل، مدتی که با ما بودی باعث شد به چنین نعمت و کرامتی ببالم.

این کارشناس قرآنی به بررسی زمان خواندن دعای کمیل پرداخت و تاکید کرد: دعای کمیل در شب های نیمه شعبان و هر شب جمعه خوانده می شود. استمرار در این دعا بسیاری از مشکلات را حل می کند، زیرا در این دعا علاوه بر استغفار و بیان عظمت خداوند متعال، یادآور بخشی از توحید خداوند است، بخوانید زیرا اعتبار و ارزش والایی دارد و اشک اشک سوزان موجب آمرزش گناهان و فرونشاندن آتش خشم پروردگار و جلب رحمت حق به سوی گریه کنندگان.

  عملکرد درخشان وزارت نفت در گذر از زمستان سخت/ چگونه دولت بر مشکلات دوران زنگنه و روحانی غلبه کرد

وی نگاهی به سبک زندگی در جامعه امروزی داشت و تصریح کرد: دغدغه های زندگی باعث دوری انسان از عبادت و خواندن نماز شده است در حالی که بسیاری از این دعاها معضلاتی سرنوشت ساز هستند و به انسان فرصت می دهند تا به یاد خدا و عبادت بپردازند. خداوند آرامش دلها نیز هست و خواندن این دعا در شب جمعه فرصتی مغتنم برای کسب فضیلت برای بندگان است. از طرفی اگر می توانید شب جمعه را به نماز و دعا و ذکر و استغف صبح بیاورید، از این کار غافل نشوید، زیرا خداوند مهربان در شب جمعه فرشتگانی را به آسمان اول می فرستد تا فضایل مؤمنان را افزایش دهند. خوبی هایشان را زیاد کن و گناهانشان را محو کن.

می فرماید: دعای کمیل می فرماید: «یا به عهد حیله شکستم، یا آن را به سرحد زوال رساندم. این همان بخشی است که جامعه امروز به آن نیاز دارد.

این کارشناس قرآنی درباره دعای کمیل گفت: نماز با دعایی از خداوند متعال آغاز می شود. درخواست عرفانی همراه با سوز، وقتی انسان برای اولین بار این دعا را می شنود، افتخار می کند که می تواند با چنین عاشقی ارتباط برقرار کند، تا آنجا که از عمل خود شرم می کند و لب به اعتراف می گشاید و می گوید: گناه و گناه. اسراف از جانب روح، عذرخواهی، عذرخواهی، امتناع، مستقل، توجیه. عارفان) «نهایت آرزوی غایی عرفا.

طاهری با اشاره به ویژگی های دعای کمیل تصریح کرد: در برخی از قسمت های دعای کمیل «یا حبیب قلب الصادقین» آمده است. ویژگی خاص یکی از ویژگی های این دعا این است که مستقیماً از زبان معصوم نقل شده است و ثانیاً متن واحد است و با توجه به نقل های مختلف فرقی بین متن نیست.

  پیام و دستاورد سفر رئیسی به روسیه چه بود؟

دیدگاهتان را بنویسید