برای اولین بار به آرزوی مردم که بیمه دولتی بود رسیدیم / افزایش 20 درصدی ظرفیت دانشجویان پزشکی در مناطق ضعیف / اولویت امسال ما افزایش مراکز درمان ناباروری است.

گروه اجتماعی – رجانیوز: در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی، موضوع معین الدین سعیدی نماینده چابهار، کنارک، قصر قندشهر و مرکز نیک شهر توسط وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دستور کار این جلسه علنی قرار گرفت. بهرام عین الهی «توجه ویژه به مناطق کم برخوردار از اولویت های ما در وزارت بهداشت است و یکی از کارهای خوبی که در این مدت انجام شده افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی است که به دستور شورای عالی انقلاب فرهنگی امسال.» ظرفیت دانشجویان پزشکی در مناطق فقیر 20 درصد افزایش یافته است.

وزیر بهداشت افزود: همچنین برای اولین بار دانشگاه ها مجوز جذب دستیاران بومی از خود مناطق فقیرتر را دریافت کردند تا با افزایش تعداد دستیاران در مناطق تخصصی بومی، اقامت خود را در مناطق فقیرنشین افزایش دهند.

وی با اشاره به مشکل ابقای نیروهای متخصص در مناطق فقیرنشین گفت: هفته گذشته برای اولین بار در شورای حقوق و دستمزد، دستمزد نیروهای متخصص در مناطق فقیرنشین افزایش یافت و باعث شد نیروی متخصص در مناطق فقیرنشین بیشتر جذب و بازداشت شوند. “

عین الهی با اشاره به تخصیص نیروی متخصص برای سهمیه در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گفت: این سهمیه سالانه با اولویت مناطق محروم انجام می شود و همچنین مزایا و حقوق مناطق تخصصی امسال افزایش می یابد. “مشخص شده است که انگیزه بیشتری برای دستیاران وجود دارد.

وی افزود: به منظور دسترسی بهتر جامعه به خدمات اساسی، سامانه همسان سازی خدمات و منابع پزشکی کشور بر اساس مفاد قانون برنامه ششم تا سال 1404 و منابع بیمارستانی به تفکیک دانشگاه های علوم طراحی و تدوین شد. . طبق این سند، دارو منتشر خواهد شد و استانداردها به مناطق محروم و محروم در اولویت خواهند بود.

  بهترین برندهای دلستر پایگاه اطلاع رسانی رجا

طرح عدالت و کمال نظام سلامت تهیه شده است

وی در تشریح اقدامات انجام شده برای رفع نابرابری ها در حوزه سلامت گفت: طرح عدالت و کمال نظام سلامت در این حوزه تهیه و به رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ارائه شده است. بر اساس این طرح، برنامه های خود را در کل وزارتخانه تعریف کرده ایم و هدف اصلی ما در این طرح ارتقای شاخص های کمی و کیفی عادلانه نظام سلامت و آموزش نظام پزشکی است.

عضو کابینه دولت سیزدهم گفت: اولویت اصلی و اول ما تقویت بازسازی و گسترش شبکه بهداشت و درمان کشور است و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری این کار را به عنوان سرآمد انجام داده و خواهیم کرد. اولویت تسهیل دسترسی افراد جامعه به خدمات بهداشتی و درمانی است، همچنین گام های بلندی در زمینه توزیع عادلانه نیروی کار و تقویت و حداکثرسازی پوشش بیمه سلامت برداشته شده است.

وی یادآور شد: ما برای اولین بار توانستیم تامین اجتماعی مورد نظر ملت را اجرا کنیم و امروز تقریبا 95 درصد مردم بیمه شده اند. در این طرح برای انصاف و تعالی نظام سلامت، برنامه هایی برای ارتقای سرانه پزشک به ویژه اجرای قوانین موثر در زمینه سهمیه بندی در مناطق فقیرنشین و لزوم ارتقای شاخص خدمات بهداشتی و درمانی در تمام نقاط کشور داریم. کشور و ما بر آن تاکید کردیم. همچنین قوانین موجود، قانون عدالت آموزشی، ارائه خدمات ارزیابی محور از طریق پزشک خانواده و ایجاد عوامل انگیزشی پایدار برای فارغ التحصیلان پزشکی را اجرا می کنیم.

  صدای انفجار در بغداد شنیده شد

اقامت پزشکان در مناطق محروم از طریق منابع مالی پایدار محقق خواهد شد

وزیر بهداشت با تشکر از حمایت نمایندگان وزارت بهداشت در قانون بودجه سال جاری گفت: از یک درصد ارزش افزوده تشکر ویژه داریم و امیدواریم اعطا شود. برای اجرای این اقدامات نیازمند منابع مالی پایدار هستیم تا بتوانیم بخشی از محرومیت های مناطق فقیر و محروم را از بین ببریم. اقامت پزشکان در مناطق محروم از طریق منابع مالی پایدار محقق خواهد شد.

عین اللهی در تشریح اولویت های وزارت بهداشت گفت: اولویت اول ما در ابتدای دولت بحث تاج بود. در ماه های اول شاهد 50 هزار مراجعه، 18 هزار بستری و فوت 700 نفر بودیم، اما با تلاش وزارت بهداشت و حمایت مردم و مجلس، امروز تلفات ناشی از تاج به صفر رسیده است، در حالی که همچنان شاهد بیش از روزانه 400 مورد مرگ در آمریکا این مشکل باعث شده تا بسیاری از کشورها از کادر پزشکی جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری موفق در این زمینه یاد کنند.

نرخ پرستاران به تصویب شورای عالی بیمه و هیئت وزیران رسید

وی تامین اجتماعی را از دیگر اولویت های وزارت بهداشت دانست و افزود: اولویت سوم بحث تعرفه پرستاران بود که بعد از 15 سال دستور دادیم که در مجلس تصویب شد و اجرا نشد و با حضور مقام معظم رهبری. خواهران رهبری این موضوع را در اولویت قرار دادند و امروز می‌توان به نمایندگان مجلس قول داد که این قانون اجرایی شده و برنامه آن به تصویب شورای عالی بیمه و هیئت دولت رسیده است.

  توضیح آخرین وضعیت سلامت زائران در اربعین / تاسیس بیمارستان مرز شلمچه برای ارائه خدمات بیشتر به زائران

وزیر بهداشت دولت سیزدهم ادامه داد: یکی دیگر از اولویت های مهم بحث جمعیت جوان است. متاسفانه وضعیت رشد جمعیت در کشور ما آمار خوبی ندارد و این یکی از اولویت های وزارت بهداشت است. امیدواریم با همکاری نمایندگان اقشار ضعیف جامعه این امر در اولویت وزارت بهداشت قرار گیرد و همه اقدامات در این زمینه انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید