برای جذب 15 میلیون گردشگر در سال روادید لغو شود/ تعیین محرمانه بودن آثار فرهنگی نباید باعث خللی در کسب و کار و معیشت مردم شود/ نسل جوان را با روایت های پر افتخار میراث فرهنگی آشنا کنیم.

گروه سیاسی رجانیوز: آیت الله سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه برای ادامه روند نظارت شخصی دستگاه های اجرایی و با حضور وزیر و مدیران وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن استماع به موزه ملی ایران رفت. به گزارش یکساله عملکرد این مجموعه جهت ارتقای کمی و کیفی عملکرد این وزارتخانه ارائه شد.

من گزارش میدم رجانیوزرئیس جمهور با اشاره به سه ماموریت مهم این وزارتخانه در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، گفت: اداره میراث فرهنگی وظایف مهمی در حوزه های شناسایی، ثبت، مرمت و نگهداری، تعیین محرمانگی آثار و … دارد. معرفی و استفاده از میراث فرهنگی و تاریخی

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه در صورت عدم استفاده از آثار فرهنگی، این آثار نمناک می شوند، افزود: تداوم حیات و اثربخشی آثار فرهنگی و تاریخی منوط به استفاده صحیح و مناسب از این آثار و امکان بازدید و استفاده مردم از آن است. .

تعیین حریم آثار فرهنگی نباید باعث اختلال در کسب و کار و معیشت مردم شود

آیت الله رئیسی موضوع مهم دیگر در ماموریت های اداره میراث فرهنگی را تعیین محرمانگی دانست و اظهار داشت: تعیین محرمانگی آثار فرهنگی و تاریخی بسیار مهم و حساس است، اما باید مراقب بود که تعیین این محرمانگی انجام شود. در کسب و کار و معیشت مردم اختلال ایجاد نکند.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت حفظ آثار و اماکن فرهنگی و تاریخی، جلب مشارکت مردمی و در اختیار قرار دادن فضا در اختیار بخش خصوصی زیر نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را راهکاری مناسب برای جبران کمبود نیروی انسانی دانست. این بخش

  تمام راه های تقلب باید بسته شود

آثار فرهنگی و تاریخی نمادی از تاریخ و تمدن غنی و کهن ایران است

آیت الله رئیسی با تایید برنامه وزارت میراث فرهنگی برای توسعه هزار موزه گفت: این اقدام باعث می شود آثار تاریخی و فرهنگی که نمادی از تاریخ و تمدن غنی و کهن ملت ایران هستند به جای ماندن در انبارها در معرض خطر قرار گیرند. عمومی و به ویژه نسل جوان باشید.

رئیس جمهور معرفی میراث فرهنگی و تاریخی را یکی از موضوعات مهم در حوزه میراث فرهنگی دانست و گفت: با استخدام راهنمایان مجرب با روایت های پرشور و غرورآفرین میراث فرهنگی، مردم و نسل جوان را با تاریخ غنی و کهن کشور آشنا کنیم. انتقال داده شود و به آثار فرهنگی ارزشمند تبدیل شود.

تلاش برای رسیدن تعداد گردشگران خارجی به 15 میلیون نفر در سال

آیت الله رئیسی در ادامه سخنان خود به معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد و افزود: رونق صنعت گردشگری اقتصاد گردشگری را فعال می کند و علاوه بر گردش مالی قابل توجه و ظرفیت های فراوان برای ایجاد اشتغال، بار فرهنگی عظیمی نیز وجود دارد.

رئیس جمهور با تاکید بر وجود فرصت های فراوان برای رسیدن تعداد گردشگران خارجی به 15 میلیون نفر در سال، تصریح کرد: گردشگری خانواده محور، لغو روادید گردشگری با کشورهای مقصد، تسهیل و حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش گردشگری از طریق تامین امکانات و تجهیزات در کنار سایر اقدامات لازم برای توسعه و رونق گردشگری است.

ادامه حمایت از متقاضیان فعالیت در بخش گردشگری تا زمان بهره برداری

  مبادله سربازان اوکراینی با کودهای شیمیایی

آیت‌الله رئیسی با تاکید بر لزوم اصلاح روند سرمایه‌گذاری در گردشگری از متولیان گردشگری خواست نه تنها با اعطای مجوز، بلکه با رفع موانع تا رسیدن به مرحله بهره‌برداری از متقاضیان این بخش حمایت کنند.

رئیس جمهور از توانمندی های کشور در حوزه بهداشت و درمان، کارخانجات عظیم و منحصر به فرد در صنایع بزرگ و همچنین وجود مناطق خاص جغرافیایی مانند جزایر هرمز، سواحل آشوراده و مکران به عنوان ظرفیت بسیار مناسب برای ایجاد ویژه قدردانی کرد. حوزه های گردشگری و گردشگری طبیعی و خاطرنشان کرد: مردم این دولت انتظار ندارند کار عادی انجام دهند، اما انتظار دارند با استفاده از تمام تجربیات گذشته جهشی داشته باشند تا اقتصاد گردشگری توسعه یابد و به سایر بخش های اقتصادی نیز کمک کند. .

برای قدردانی از هنر و مهارت صنعتگران، باید گواهی تهیه و اعطا شود

رئیس جمهور در ادامه به ماموریت های حوزه صنایع دستی این وزارتخانه اشاره کرد و شعار «هر خانه یک کارگاه است» را برجسته کرد و گفت: بر اساس گزارش ها بیش از 70 درصد فعالان حوزه صنایع دستی را زنان تشکیل می دهند و تعداد زیادی از آنان نیز رؤسا هستند. از خانواده ها مصلحت است در وهله اول شناسایی، تهیه و در ازای مهارت و هنرشان گواهینامه اعطا شود تا از هنر و مهارت آنها قدردانی شود.

آیت الله رئیسی همچنین برنامه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای افزایش تعداد بازارچه های صنایع دستی از 500 بازار کنونی به هزار بازار را هدفی شایسته عنوان کرد و افزود: دولت ها و شهرداری ها نسبت به ایجاد بازارچه، تسهیل پرداخت و ارائه پوشش بیمه ای اقدام کنند. برای فعالان صنعت اقدامات لازم را انجام داده و با همکاری یکدیگر به بازار داخلی و خارجی این محصولات بپردازیم.

  هنگ کنگ تمامی پروازها از کره جنوبی را ممنوع کرده است

ترکیب صنایع دستی با دستاوردهای دانش محور برای خلق آثار ماندگارتر و ارزشمندتر

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه همه نهادها در کشور باید صنایع دستی هنرمندان ایرانی را برای هدیه دادن در اولویت قرار دهند، گفت: به شرکت های دانش بنیان برای فناوری بخش های مختلف وزارتخانه از جمله صنایع صحرایی اعطا شود. ترکیب صنایع دستی با پیشرفت های علمی و دانش محور می تواند به ماندگاری و ارزش بیشتر صنایع دستی کمک کند.

لزوم حمایت از فعالان حوزه گردشگری برای جبران خسارات ناشی از شیوع کرونا

آیت الله رئیسی در ابتدای سخنان خود با تبریک هفته گردشگری و تشکر از زحمات دست اندرکاران این بخش گفت: با توجه به اینکه حوزه گردشگری یکی از بخش هایی بود که بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا متحمل شد، ضروری است. در حال حاضر و پس از گسترش این بیماری به گونه ای کنترل می شود که شایسته حمایت برای جبران خسارات آن است.

رئیس جمهور در بدو ورود به موزه ملی ایران از قسمت های مختلف این موزه بازدید کرد. پیش از سخنان رئیس جمهور، وزیر و 4 معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به تشریح معرفی یک ساله مجموعه خود پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید