بررسی علل درد شانه و آسیب دیدگی شانه

شانه یکی از اعضای مهم بدن است و اگر آسیبی به آن وارد شود، درد زیادی را متحمل می شویم. زمانی که در ناحیه شانه و شانه احساس درد می کنیم یا زمانی که ورزشکاری در حین فعالیت بدنی دچار آسیب دیدگی شانه می شود، باید به متخصص شانه مراجعه کند. اما متخصص شانه چه کسانی هستند و چه وظایفی دارند؟

%D8%AF%D8%B1%D8%AF %D8%B4%D8%A7%D9%86%D9%87 1 خبر اولیه

در این قسمت می خواهیم شما را با وظایف و حیطه کاری جراح شانه و همچنین انواع جراحی شانه آشنا کنیم.

جراح شانه کیست؟

این نوع متخصص در واقع همان جراح ارتوپدی است که دوره های تکمیلی فلوشیپ شانه را گذرانده و آموزش های حرفه ای در این زمینه دیده است. این نوع متخصص توانایی تشخیص، درمان و انجام جراحی بازو، شانه و بازو را دارد. جراحان ارتوپد به دو قسمت تقسیم می شوند، برخی از این جراحان فقط در یک یا چند قسمت از بدن مانند پاشنه و مچ پا، ستون فقرات، شانه، لگن و غیره تخصص دارند، اما برخی دیگر از جراحان توانایی زیادی در انجام جراحی دارند. . آنها قد بلند هستند.

در مراجعه به متخصص یا جراحی شانه بهتر است به فردی مراجعه شود که تجربه لازم در این زمینه را داشته باشد. هرچه تجربه فرد در این زمینه بیشتر باشد، نتایج بهتر و عوارض عمل کمتر می شود.

مهارت های یک جراح شانه

هنگامی که از آسیب های استخوانی یا بافت نرم در ناحیه شانه رنج می برید، بهتر است در اسرع وقت به جراح شانه یا در واقع یک متخصص شانه مراجعه کنید. زیرا مراجعه به موقع منجر به درمان سریع صدمات پیش آمده می شود. برخی از آسیب ها با گذشت زمان بدتر می شوند و نیاز به درمان و توانبخشی پزشکی دارند.

  فواید سیب زمینی برای پوست بدن

حتی ممکن است در صورت تداوم نیاز به جراحی داشته باشند. هنگامی که به پزشک یا متخصص شانه مراجعه می کنید، او تمام قسمت های مفصل شانه مانند بافت استخوانی، تاندون ها، عضلات و سطح مفصل را معاینه و معاینه می کند. در صورت لزوم، رادیوگرافی و ام آر آی را برای بیمار تجویز می کند.

اگر آسیب شانه شما خیلی جدی نیست، می توانید با روش های مختلفی مانند استفاده از داروهای ضد التهاب، استراحت کافی و تغییر فعالیت آن را درمان کنید. اما اگر علائم دردناکی دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

مفصل شانه از سه استخوان به نام های کتف، بازو و ترقوه تشکیل شده است که بسیار انعطاف پذیر هستند. در برخی موارد، آسیب های مفصل شانه می تواند به دلایلی ایجاد شود. در این صورت درد شدیدی ایجاد می شود و ممکن است نتوانیم حتی فعالیت های روزانه خود را به درستی انجام دهیم. معمولاً استخوان‌های واقع در ناحیه مفصل شانه مانند اعصاب، تاندون‌ها و عضلات از جمله قسمت‌هایی هستند که اغلب در معرض آسیب قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، شکستگی، آرتروز، رگ به رگ شدن، پارگی تاندون، روماتیسم و ​​تاندونیت از جمله بیماری هایی هستند که با ناحیه مفصل شانه مرتبط هستند.

در صورت داشتن هر یک از علائم زیر، بهتر است در اسرع وقت به متخصص و جراح شانه مراجعه کنید.

  • اگر به لمس حساس هستید.

  • در مفصل شانه احساس ساییدگی می کنید.

  • در شب درد شدید و مزمنی را تجربه می کنید.

  • دامنه حرکت مفصل شانه هنگام بالا بردن بازو محدود است.

  • ناحیه اطراف مفصل شانه متورم و ملتهب است.

  • احساس سوزن سوزن شدن در اطراف بازو وجود دارد.

  ترانه علیدوستی به دلیل انتشار مطالب کذب بازداشت شد

جراحی شانه

جراحی شانه عملی است که تمامی آسیب های مربوط به ناحیه شانه و مفصل آن را از بین می برد. این نوع جراحی به دو نوع جراحی باز و جراحی آرتروسکوپی یا جراحی لیزری تقسیم می شود.

جراحی شانه باز چیست؟

در جراحی باز شانه، برش های کوچک چند اینچی در ناحیه مورد نظر ایجاد می شود. این روش زمانی استفاده می شود که بیمار دچار پارگی شدید و پیچیده باشد یا نیاز به انتقال تاندون یا تعویض مفصل شانه داشته باشد.

جراحی آرتروسکوپی چیست؟

در جراحی آرتروسکوپی ابتدا برش هایی در داخل مفصل ایجاد می شود. سپس از یک دستگاه آرتروسکوپی برای دیدن داخل مفصل استفاده می کنند که از یک دستگاه نازک و یک لنز کوچک و سیستم نور تشکیل شده است تا بتوانند به خوبی داخل مفصل را ببینند.

سپس جراح شانه تصاویر ارسالی این دستگاه را از طریق مانیتور مشاهده می کند و با توجه به مشکل، نوع عارضه را تشخیص می دهد. یکی از ویژگی های عالی این نوع روش این است که بیمار به صورت سرپایی نیز درمان می شود. از مزایای این روش می توان به کاهش دوره نقاهت و آسیب کمتر به عضلات و بافت های بدن اشاره کرد.

سوالات متداول

بهترین روش برای جراحی شانه چیست؟

معمولا جراحان شانه بیمار را با روش آرتروسکوپی درمان می کنند. البته بهتر است بدانید که این نوع جراحی نیاز به دانش ویژه زیادی دارد اما برخی از پزشکان جراحی باز را نیز پیشنهاد می کنند.

چه زمانی باید به جراح شانه مراجعه کنیم؟

  آمریکا و اسرائیل برای کمک به اوکراین

اگر هر یک از مشکلات ذکر شده در قسمت بالا را تجربه کردید، سریعا به متخصص یا جراح شانه مراجعه کنید. زیرا در صورت عدم مراجعه به موقع، توانایی حرکت خود را از دست می دهید.

آخرین کلمه

بیماری های شانه بسیار دردناک هستند و باعث ناراحتی شدید فرد می شوند. مراجعه به موقع به جراح شانه می تواند در درمان سریع و عالی این نوع آسیب های جدی بسیار موثر باشد. در این مقاله سعی شده است شما را با وظایف جراح شانه و انواع جراحی شانه که جراحی باز و لیزر یا آرتروسکوپی می باشد آشنا کنیم. اگر نظر یا پیشنهادی در این زمینه دارید، آن را با ما در میان بگذارید و در صورت لزوم می توانید از توصیه های پزشکان ما استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید