بررسی مصوبه هیات وزیران برای افزایش حقوق بازنشستگان

10874 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، ولی اسماعیلی نماینده مجلس شورای اسلامی درباره جزئیات جلسه امروز هیات تطبیق احکام دولت با قوانین (شنبه 28 خرداد) درباره مصوبه هیات وزیران برای افزایش مستمری بگیران تامین اجتماعی توضیحاتی را ارائه کرد. پیشنهاد افزایش حقوق مستمری بگیران بیمه شد زیرا کمیسیون اجتماعی آن را مغایر با ماده 96 قانون بیمه های اجتماعی دانست.

نماینده مردم گرمی و انگوت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وکلا و کارشناسان.

وی افزود: وکلای حاضر در این جلسه مخالف مغایرت این مصوبه با اصول قانون اساسی و اصل 96 قانون تامین اجتماعی بودند و معتقدند در این ماده مقرر شده است که دولت برای مداخله این افزایش حقوق را تصویب کند. در آن.

اسماعیلی یادآور شد: اما اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس نیز بر این مهم تاکید دارند که بر اساس اساسنامه تامین اجتماعی که ما آن را یک نهاد عمومی غیردولتی می دانیم، دولت حق دخالت در امور اداری را ندارد. و منابع آن سازمان ماده 96 قانون تأمین اجتماعی و مصوبه هیأت امنا و هیأت مدیره تأمین اجتماعی که افزایش 38 درصدی سایر سطوح را تصویب کرد اما دولت در این امر دخالت کرد. تصمیم گرفت و آن را به 10 درصد کاهش داد.

وی با اشاره به یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در کمیسیون اجتماعی که در آن جلسه مطرح شد، افزود: با توجه به اینکه این مصوبه مربوط به اموال افراد و پرداخت حق بیمه است، مغایر با اصل 46 و 47 قانون اساسی است و تخلف آشکاری از آن وجود دارد. حقوق مالکیت در مورد پرداخت های بیمه افرادی که سهم را پرداخت کرده اند.

  بلاروس به یک موشک هسته ای مسلح شده است

این نماینده مجلس یازدهم گفت: معتقدیم با توجه به اینکه حق پرداختی قید شده و سازمان بیمه مدیریت می شود، دولت حق دخالت در افزایش یا کاهش حقوق بازنشستگان بیمه را نداشته است. اساس منابع و هزینه ها از طرفی در بودجه سنواتی هیچ مرجع، اعتبار و تعهدی برای تامین اجتماعی در این زمینه وجود ندارد و ارتباطی با تامین اجتماعی ندارد و فقط مربوط به بازنشستگان نیروهای مسلح و سازمان است. صندوق بازنشستگی کشوری

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تصمیم گیری نهایی درباره مصوبه هیئت دولت در شورای تنظیم مقررات به جلسه روز دوشنبه هیئت دولت موکول شد. ایشان می دانستند که طبق اصل 138 قانون اساسی این مصوبه برای بررسی یا لغو به رئیس جمهور و هیئت وزیران با امضای رئیس مجلس شورای اسلامی ارسال می شود.

منبع: خانه ملت

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید