برنج ارزان در راه است ممنوعیت واردات برنج برداشته می شود

11202 خبر اولیه

بر اساس سرمقاله مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج، وی با اشاره به جلسه هیئت مدیره و جمعی از اعضای آن با مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و نمایندگان سازمان حمایت، گفت: مناطقی وجود دارد که وجود دارد. مطرح می شوند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 270 هزار تن برنج به کشور وارد شده است، افزود: علاوه بر این 400 هزار تن برنج به ثبت رسیده که شروع خوبی نیست، زیرا امسال بلافاصله پس از عید نوروز، ماه مبارک رمضان است. نیاز به این محصول افزایش یافته است.

کشاورز با تاکید بر اینکه با توجه به افزایش شدید قیمت جهانی، دولت باید ثبت سفارش برنج را تسریع بخشد، گفت: قیمت جهانی برنج حدود 20 درصد افزایش یافته و در این جلسه با ثبت سفارش در دنیای جدید موافقت شد. قیمت.”

این فعال صنفی با اشاره به اینکه برنج های وارداتی مدت هاست در بنادر مانده و آماده شکل گیری است، گفت: تمایل داشتند که این کار را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه دولت سود تجارت از 6 به 1 درصد کاهش یافت، افزود: در کنار افزایش قیمت های جهانی، با نوسانات شدید نرخ ارز نیما همراه با افزایش 40 درصدی حمل و نقل مواجه هستیم. حمل و نقل و افزایش 30 درصدی هزینه های بندری را نیز باید در نظر گرفت که با در نظر گرفتن همه این عوامل قیمت تمام شده هر کیلوگرم برنج خارجی بین 34 تا 35 هزار تن است اما دولت قیمت این محصول را بین 30 تعیین کرده است. به 31 هزار تومان.

  شرایط ادامه پرداخت مستمری به همسر و دختر بیمه شده بازمانده

واردات برنج از تایلند ادامه دارد

کشاورتز تصریح کرد: در جلسه ای که با حضور مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حمایت برگزار شد، سازمان حمایت اعلام کرد که به دلیل اینکه قیمت ها دائما در حال تغییر است، نیازی به قیمت گذاری نیست که به دلیل عدم وجود قیمت ها مطابق با انجمن است. قیمت گذاری منجر به افزایش رقابت سالم بین خرده فروشان و برندها می شود.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به مصوبه وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر ممنوعیت واردات برنج از تایلند، گفت: شرکت بازرگانی دولتی سال ها قبل از تایلند برنج وارد کرده و سال ها آن را انبار کرده است. آنها را با محموله توزیع می کرد، اما به دلیل افت کیفیت این برنج، مردم قبول نکردند.

وی افزود: ما با این تصمیم مخالف بودیم چرا که قبل از هر چیز نباید اصول واردات را محدود کرد زیرا کشورهای صادرکننده از این موضوع سوء استفاده می کنند و قیمت برنج را بالا می برند. دوم اینکه برنج تایلندی دارای انواع بی کیفیت و مرغوب است و بخش خصوصی برنج مرغوب را وارد می کند که ارزان تر از برنج هندی و پاکستانی است.

کشاورز خاطرنشان کرد: شرکت بازرگانی دولتی ایران تمامی کشتی‌های جمهوری اسلامی ایران را برای واردات محموله‌های برنج خود نگه داشته و کشتی‌ای برای بخش خصوصی باقی نمانده است که بتواند محموله خود را حمل کند. تجربه سال گذشته نشان داد که حضور یک شرکت بازرگانی دولتی در ایران به دلیل کمبود تجربه تاثیری در بازار نداشته است و سال گذشته شاهد توزیع هزاران تن برنج در بازار بودیم اما شرایط تغییر نکرده است. به همین دلیل تصمیم بر این شد که دولت در بازار دخالت نکند و بخش ذخیره وارد بازار نشود و بخش خصوصی بازار را تنظیم کند.

  رشد 40 درصدی صنعت گردشگری ایران

دولت از تنظیم بازار برنج کناره گیری می کند

این فعال صنفی تاکید کرد: تجربه سال های گذشته نشان داده است که حضور یک شرکت بازرگانی دولتی در ایران به دلیل کمبود تجربه تاثیری در بازار ندارد و در سال گذشته با وجود توزیع هزاران تن برنج در بازار در بازار شاهد بودیم که قیمت تغییر نکرده است. بنابراین تصمیم گرفته شد که شرکت دولتی دیگر در بازار دخالت نکند، از ذخایر احتیاطی برای تنظیم بازار استفاده نشود و بخش خصوصی مسئول تنظیم بازار برنج باشد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به خشکسالی کشور و کاهش تولید و ناسالم بودن بازارهای جهانی گفت: قویاً این ممنوعیت فصلی در سال جاری رفع می‌شود در حالی که به بخش خصوصی اطلاع داده می‌شود می‌تواند برنج خریداری و وارد کند.

وی افزود: هند و پاکستان نیز با لغو ممنوعیت واردات فصلی متوجه خواهند شد که ایران هیچ محدودیتی برای واردات ندارد و نیازی به خرید و واردات تمامی برنج های مورد نیاز خود در دو ماه آینده ندارد، بنابراین قیمت خود را افزایش نخواهند داد. “

به گفته کشاورز، در صورتی که تمامی توافقات فوق اجرایی شود و دولت مسئولیت اجرای آنها را بر عهده نگیرد، امسال در حوزه برنج و بازار این محصول مشکلی نخواهیم داشت و کسری برنج کشور تامین می شود. و با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار می گیرد.

منبع: مهر

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید