برگزیت و رویاهای از دست رفته برای لندن

دفتر تحریریه گزارش می دهد که بریتانیا ظاهراً اهدافی را که در ابتدای سال برای توافقات تجاری پس از برگزیت تعیین کرده بود، از دست داده است. سخنگوی وزارت بازرگانی بریتانیا تایید کرد که تا کنون کمتر از دو سوم تجارت خارجی تحت پوشش قراردادهای تجاری پس از برگزیت بوده است. دولت لندن در ابتدا هدف 80 درصد از قراردادهای تجاری جدید را تا پایان سال 2022 تعیین کرد. یکی از وعده های اصلی برگزیت این بود که بتواند به عنوان یک کشور مستقل معاملات تجاری خود را بدون مشمول مقررات اتحادیه اروپا انجام دهد.

بر اساس آخرین آمار رسمی موجود، تنها 63 درصد تجارت خارجی مشمول چنین معاهداتی است. جیمز دودریج که در دولت لیز تراس وزیر بازرگانی بود، در پایان سپتامبر در پاسخ به سوال مخالفان این رقم را اعلام کرد. اخیرا وزارت بازرگانی در پاسخ به تکرار این سوال، مجددا به این پاسخ اشاره کرده است. بر اساس گزارش Doddridge، بریتانیا با اتحادیه اروپا و 71 کشور موافقتنامه تجاری دارد که بریتانیا با آنها در سال گذشته 808 میلیارد پوند (حدود 926 میلیارد یورو) مبادله تجاری داشته است.

نماینده محافل دولتی بریتانیا به دویچه پرس گفت: ما اهداف بلندی را تعیین کرده ایم، اما برای رسیدن به آنها به توافق با ایالات متحده نیاز داریم و واضح است که دولت بایدن معاملات تجاری با دیگر کشورها را در اولویت قرار نمی دهد.

برگزیت و رویاهای از دست رفته برای لندن

در این میان، کار برای رفع موانع تجاری که شرکت‌های انگلیسی در بازار ایالات متحده با آن مواجه هستند و دستیابی به توافقات با دولت‌ها انجام خواهد شد. وزارت بازرگانی بریتانیا اعلام کرده است که در فاز بعدی بر تجارت با هند، کشورهای حاشیه خلیج فارس، کانادا، مکزیک، اسرائیل و منطقه هند و اقیانوسیه تمرکز خواهد کرد.

  اعلام برنامه های فروش خارج از فرآیند قرعه کشی خودرو

اندرو لی، اقتصاددان گفت: “معاملات تجاری در عمل پیچیده هستند و بقیه جهان تجارت با بریتانیا را آنقدر مهم نمی بینند که طرفداران برگزیت فکر می کنند.”

این امر به ویژه در مورد آمریکا صادق است، که همیشه به عنوان “جایزه بزرگ” در نظر گرفته شده است. چنین مذاکراتی با دولت جو بایدن در حال حاضر چندان امیدوارکننده نیست. البته این امر به نوعی از اقتصاد محلی محافظت می کند.

توافق تجاری با اتحادیه اروپا منافع مورد انتظار را برای شرکت‌های بریتانیایی به همراه ندارد: طبق نظرسنجی اتاق بازرگانی بریتانیا، بیش از سه چهارم شرکت‌های مورد بررسی گفتند که توافق برگزیت به آنها کمکی به افزایش فروش نکرده است. نظر سنجی. بیش از نیمی (56 درصد) گزارش کردند که با قوانین جدید معاملاتی مشکل داشتند.

منبع: دیپلماسی ایرانی

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید