برگشت تورم ماهانه 10.2 درصد

در حالی که منتقدان دولت شوک تورمی ناشی از اجرای سیاست نرخ ترجیحی ارز در خردادماه را دائمی و ناامیدکننده می دانستند، اولین ماه پس از اجرای این سیاست نادرست بودن ادعای آنها را آشکار کرد.

به گزارش رجانیوز؛ در خرداد ماه امسال، به عنوان اولین ماه پس از اصلاح ارز ترجیحی، تورم ماهانه از 3.5 درصد در اردیبهشت به 12.2 درصد افزایش یافت و تورم نقطه به نقطه (تغییر نسبت به ماه مشابه سال قبل) نیز از 39.3 درصد افزایش یافت. ماه می به 52.5 درصد رسید. ارقامی که توجیه جدیدی به منتقدان دولت سیزدهم داد. اما بلافاصله از تیرماه روند خنثی سازی شوک تورمی حذف ارز ترجیحی آغاز شد، به طوری که تورم ماهانه از 12.2 درصد در خرداد با 7.6 درصد کاهش به 4.6 درصد در تیرماه رسید. یعنی همان پیش بینی ای که دولتمردان و بسیاری از کارشناسان از تاثیرات سیاست ارتقای یارانه ها داشتند. با این حال، در تیرماه، تورم نقطه ای به روند صعودی خود ادامه داد و از 52.5 درصد در خرداد به 54 درصد رسید که ادامه تردیدها را در مورد آینده تورم افزایش داد.

اما آخرین گزارش مرکز آمار ایران در مورد تورم در مردادماه همه تحلیل‌ها و دیدگاه‌های منتقدان را رد کرد. چرا که با گذشت دو ماه از اجرای سیاست اصلاح ارز ترجیحی، تورم ماهانه به شدت کاهش یافت و سپس تورم نقطه ای به روند نزولی ماه های قبل بازگشت.

مقایسه تورم ماهانه مردادماه با خردادماه که شوک تورمی رخ داد، نشان می دهد که این شاخص 10.2 درصد کاهش داشته است به طوری که تورم 12.2 درصدی خردادماه به 2 درصد در مرداد رسید. البته در مقایسه با تورم تیرماه، تورم ماهانه به نصف کاهش یافت، بنابراین در تیرماه تورم ماهانه به 4.6 درصد بازگشت و در مردادماه این نرخ به 2 درصد رسید که 2.6 درصد کمتر از تیرماه است. تورم مواد غذایی در ماه اوت به میزان قابل توجهی کاهش یافت. در حالی که تورم ماهانه مواد غذایی در ژوئن به بالای ۲۵ درصد رسید، این رقم در تیرماه به ۵.۷ درصد و در مرداد به ۱.۴ درصد بازگشت. به این ترتیب، تورم ماهانه مواد غذایی مردادماه نسبت به خردادماه 24 درصد کاهش یافت که نشان می دهد شوک تورمی ناشی از حذف ارز ترجیحی به طور کامل از بین رفته است.

  نقش 3 ویتامین در پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب

در شاخص تورم نقطه به نقطه، برخلاف تیرماه که این شاخص رشد نشان می داد، در مردادماه 1.8 درصد کاهش داشت. این شاخص در تیرماه به 54 درصد رسید و در مردادماه به 2/52 درصد کاهش یافت. در تورم نقطه ای مواد غذایی، تورم از 86 درصد در ماه جولای به 80.4 درصد کاهش یافت.

کاهش 4.3 درصدی تورم ماهانه مواد غذایی

تورم ماهانه مردادماه امسال به 2 درصد رسید که نسبت به ماه قبل 2.6 واحد درصد کاهش داشت. تورم ماهانه گروه های اصلی «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب 1.4 درصد و 2.4 درصد بوده است. تورم ماهانه مواد غذایی در مردادماه نسبت به تیرماه 4.3 درصد و خدمات و کالاهای غیرخوراکی 1.4 درصد نسبت به تیرماه کاهش داشته است.

در عین حال تورم ماهانه خانوارهای شهری 2 درصد بوده و نسبت به ماه قبل 2.5 واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این ضریب برای خانوارهای روستایی 1.7 درصد است که نسبت به ماه قبل 3.1 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم لکه ای غذاها

تورم نقطه ای در ماه اوت به 52.2 درصد رسید. این بدان معناست که خانوارهای کشور 2/52 درصد بیشتر از مرداد 1400 برای خرید «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کردند.

نرخ تورم نقطه ای مرداد 1401 نسبت به ماه قبل 1.8 واحد درصد کاهش داشته است. تورم نقطه‌ای گروه اصلی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و محصولات دخانی» با کاهش 5.6 واحد درصدی به 80.4 درصد رسید و برای گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» بدون تغییر 36.9 درصد باقی ماند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

در عین حال تورم نقطه‌ای خانوارهای شهری 51.1 درصد است که نسبت به ماه قبل 1.7 واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این ضریب برای خانوارهای روستایی 58.4 درصد است که نسبت به ماه قبل 2.3 واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش تورم سالانه خانوارها در کشور

تورم سالانه مرداد 1401 خانوارهای کشور به 41.5 درصد رسید که نسبت به ماه قبل یک واحد درصد افزایش نشان می دهد. همچنین تورم سالانه خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 40.9 درصد و 44.4 درصد بوده که برای خانوارهای شهری 0.9 واحد درصد و خانوارهای روستایی 1.2 درصد افزایش داشته است. در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «ادویه و چاشنی ها» (سس مایونز و سس گوجه فرنگی) و گروه «نان و غلات» (کیک و بیسکویت) بوده است. ). در گروه اصلی «کالاها و خدمات غیرخوراکی»، گروه «مراقبت‌های بهداشتی و درمانی» (انواع دارو)، گروه «هتل‌ها و رستوران‌ها» (غذاهای عرضه‌شده در رستوران‌ها) و اجاره بها بیشترین افزایش قیمت را نسبت به سال گذشته داشته‌اند. ماه گذشته. همچنین در این ماه گروه «گوشت قرمز و مرغ» (گوشت مرغ) و گروه «روغن ها و چربی ها» (روغن نباتی جامد) نسبت به ماه قبل ارزان شده اند.

درصد تغییر شاخص قیمت در دهک های هزینه ای برای کل کشور در آن ماه

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه مرداد ماه 1401 برای دهک های مختلف از 39.5 درصد برای دهک دهم تا 46.4 درصد برای دهک اول است.

دیدگاهتان را بنویسید