بسته 10 امتیازی حمایت از ثبات بازار سرمایه

6208 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، نیما میرزایی کارشناس بازار سرمایه درباره ابلاغ بسته 10 واحدی برای حمایت از بورس گفت: بازار علاوه بر ریزش و وضعیت نوسانی، با کاهش شدید معاملات مواجه است. ارزش دارد و نه خریدار قوی وارد می شود و نه فروش را تعلیق می کند

این کارشناس بازار سرمایه افزود: این بسته می تواند در کوتاه مدت این دو بخش را تحت تاثیر قرار دهد و با بیمه کردن سبد سهامداران زیر 100 میلیون تومان، انگیزه فروش را که تشدید شده کاهش دهد.

وی ادامه داد: افرادی که اقدام به فروش سهام خود کردند می خواستند پول خود را در بانک بگذارند و سود 20 درصدی بگیرند اما با این روش که توسط دولت تضمین می شود می توانند اصل و سود دارایی خود را تثبیت کنند.

وی بیان کرد: در صورت صعود بازار که احتمال وقوع آن در سال آینده وجود دارد، می توانند سهام خود را با بازدهی بالاتر بفروشند، بنابراین انگیزه فروش در این بخش از سهامداران که حدود 96 درصد از فعالان بازار سرمایه را شامل می شود، خواهد شد. بازار به سمت تعادل بیشتر حرکت می کند.

میرزایی بیان کرد: از سوی دیگر در بحث خرید نیز پیش بینی می شود که کمک ها از طریق صندوق های دولتی و با تزریق نقدینگی تقویت شود که انتظار می رود در صورت تحقق کامل و کوتاه مدت، خریداران با اطمینان بیشتر اقدام کنند. با قیمت های فعلی وارد می شوند که با ارزش هستند و تقاضا افزایش می یابد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: هماهنگی بیشتر بانک مرکزی و وزارت اقتصاد می تواند به مرور زمان به حل این چالش کمک کند. مثلا قرار بود سود بین بانکی امسال زیر 20 درصد باشد اما نشد. وی درباره توقف عرضه اولیه نیز گفت: توقف عرضه اولیه اتفاق بسیار مثبتی است، در روزهای اخیر شاهد بودیم که با اشتراک های انجام شده، پشتیبانی فنی مهمی از بازار از بین رفته است، ای کاش این تصمیم ها بود. اما به محض اینکه یک تصمیم قاطع گرفته شود، می تواند به بازار کمک کند.

  سازمان توسعه تجارت ایران، فرمانده بازرگانی خارجی

میرزایی در گفت و گو با شادا خاطرنشان کرد: به طور کلی پیش بینی می شود سازوکار خاصی طراحی شود تا اشتراک ها یا عرضه های اولیه در شرایط باثبات بازار و در شرایطی که جریان نقدی مثبت و ارزش معاملات کافی باشد، انجام شود. از نگرانی های اصلی فعالان بازار کاهش خواهد یافت.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در شرایطی که در دو سال اخیر شاهد نشت نقدینگی بودیم، ورود شرکت های جدید به بورس ممکن است این بحران و شرایط را پیچیده کند و قطعا این تصمیم بر بازار سرمایه تاثیر خواهد گذاشت. .

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید