بشار اسد در تهران؛ آغاز فصل جدیدی در معادلات منطقه ای

13156 خبر اولیه

بر اساس سرمقاله روزنامه العربی الجدید، بشار اسد در بخشی از گزارش خود از سفر روز یکشنبه بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به ایران، برای دومین بار از زمان آغاز بحران سوریه به ایران سفر کرد.

این سفر نشان داد که ایران همچنان یک متحد منطقه ای قوی برای سوریه است. این سفر همچنین پیامی برای کشورهای عربی است که با برقراری روابط با رژیم سوریه و بازگرداندن این کشور به اتحادیه عرب، تلاش می کنند بشار اسد را از ایران دور نگه دارند. محتوای این پیام این است که رژیم سوریه از اتحاد خود با تهران دست نخواهد کشید.

محمد سالم، مدیر تحلیل سیاسی مرکز تحقیقات گفتگوی سوریه، معتقد است که از زمان پیوستن روسیه به اوکراین، تغییرات زیادی رخ داده است. به نظر می رسد روسیه برای مدت طولانی در اوکراین بماند. این امر نقش روسیه در سوریه را کاهش خواهد داد.

وی افزود: سفر اسد به ایران نیز میزان نفوذ ایران در سوریه را نشان می دهد. ایران می تواند از تحولات جدید برای افزایش نفوذ خود در سوریه به ویژه پس از شکست تحریم های ضدایرانی و افزایش قیمت نفت استفاده کند. پیامدهای حمله روسیه به اوکراین در موضوع سوریه باعث شد تا اسد به دنبال تقویت اتحاد سوریه با ایران باشد.

به گزارش العربی الجدید، رشید الحرانی محقق سوری نیز معتقد است که سفر اسد به ایران نشان داده است که ایران از سوریه به عنوان برگ برنده در مذاکرات خود استفاده می کند. این سفر آغاز مرحله جدیدی در روابط ایران و سوریه در حالی است که روسیه در اوکراین می جنگد.

  شناسایی 1820 بیمار جدید عروق کرونر / 23 فوتی دیگر

به گزارش شبکه لبنانی المیادین، امیر موسوی، مدیر مرکز مطالعات راهبردی و روابط بین الملل نیز معتقد است سفر اخیر اسد به تهران با دیگر سفرهای وی متفاوت بوده است. به ویژه، این سفر در شرایطی انجام شد که او تروریسم را شکست داد. در این سفر روابط دوجانبه و مسائل مربوط به تهدیدات جدید و بازسازی سوریه تشریح شد.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید