بعد از ۸ سال قالیبافان بیمه شدند

تغییر سیاست تامین اجتماعی در سال 1392 توسط دولت روحانی به بهانه کمبود اعتبار و منابع منجر به حذف بیمه قالیبافان و صنایع دستی کشور شد و این قشر از نظر رفاهی و درمانی با چالش هایی مواجه شد.

اکنون با تصویب آیین نامه معافیت بیمه شدگان در هفته گذشته توسط هیات وزیران، پس از هفت سال، این قشر بار دیگر از مزایای تامین اجتماعی برخوردار می شوند.

مصائب قالی سازی

زن ها یکی یکی پشت هر قالی می نشینند و ردیف می سازند. آنقدر ماهرانه قلاب را به سرعت و با مهارت می چرخانند که چشم هر ناظری را خیره می کنند تا نگذارند دیگر حرکات دستانشان را در کارشان ببیند. نخ های رنگی دستشان را سریع عوض می کنند و از گره زدن و بریدن آن صدایی تولید می شود که بیشتر شبیه صدای موسیقی دلنشین محلی است.

اینها بخشی از فعالیت های زنان قالیباف است که همیشه دغدغه آنها امنیت شغلی و آینده است که با تامین اجتماعی پیوند خورده است.

تامین و امنیت کار قالیبافان و فرش دستبافان در کنار کارگران ساختمانی شاید یکی از مهم ترین چالش های حوزه تامین اجتماعی باشد. نشانه آن را می توان در ادامه قوانین سفت و سخت بیمه ای که در سال های اخیر تصویب شده و همچنان به قوت خود باقی است و کاهش دستمزد آنها مشاهده کرد.

بر اساس آمارهای موجود و تایید مرکز ملی فرش به عنوان متولی فرش ایران، نزدیک به یک میلیون قالیباف در کشور وجود دارد که از این تعداد حدود 220 هزار نفر بیمه شده اند.

  تقویت رقابت در بازار برای واردات مواد اولیه دام

با توجه به تغییر سیاست تامین اجتماعی توسط سازمان تامین اجتماعی در دولت قبل، به بهانه کمبود اعتبار و کمبود منابع، بیمه قالیبافان کشور از سال 1392 لغو شد و از آن تاریخ تاکنون، سهمیه تامین اجتماعی برای بیمه قالیبافان و صنعتگران نمی باشد و تنها سهمیه موجود پرداخت حق بیمه رایگان به صندوق بیمه اجتماعی و یا عضویت در صندوق بیمه روستایی و عشایری است که مستلزم سکونت در روستاها یا شهرهای کوچک نیز می باشد. جمعیت زیر 20 هزار نفر است.

حال دولت سیزدهم در لایحه بودجه 1401 بر معافیت کامل بیمه شدگان بدون کارفرما در سازمان تامین اجتماعی اعم از مشمولان قانون بیمه اجتماعی قالیبافان، قالیبافان و صنعتگران دارای شناسنامه تاکید و آن را تصویب کرد. آیین نامه هفته گذشته در هیئت دولت برای اجرا

به نظر می رسد امسال آرزوی دیرینه کارگران این صنعت و همچنین سایر صنعتگران محقق شود.

از گزارش تاریخی بیمه قالی بافان و قالی بافان در سال های اخیر به راحتی می توان به دلیل نگرانی آنها پی برد.

اولین اقدام؛ آغاز فرآیند بیمه ناموفق قالیشویی

تاریخچه بیمه قالیبافان و قالیبافان از سال 1387 آغاز شد و بر اساس مصوبه ای قانونی اعلام شد که بافندگان کشور می توانند از بیمه قالیبافان بهره مند شوند. اما برای داشتن این بیمه شرط آن است که قالیبافان از سازمان فنی و حرفه ای گواهی مهارت بگیرند و ادارات صنعت و معدن که مسئولیت فرش کشور را بر عهده دارند این افراد را تایید کنند.

پس از گذراندن این مراحل، سازمان تامین اجتماعی موظف شد 7 درصد حق بیمه را از افراد مصوب و 23 درصد مابقی را با یارانه دولت تامین اجتماعی دریافت کند.

  کارکنان بانک سپه به عنوان عناصر کلیدی حرکت رزمی برای انجام ماموریت های محوله

همه چیز خوب پیش می رفت تا اینکه به گفته عبدالله بهرامی، مدیر عامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان فرش دستباف، تا سال 2013، حدود 470 هزار نفر که بیشتر آنها زن بودند، در کشور تامین شد.

اما سال 93 سالی بود که روند بیمه این گروه متوقف شد. امسال سازمان تامین اجتماعی به دو دلیل بیمه برخی از بافندگان را حذف کرد. یکی از دلایل تامین اجتماعی این بود که مدعی شد برخی از افرادی که برای قالیبافی بیمه شده اند، قالیباف نیستند و از این بیمه استفاده می کنند. لذا این سازمان برنامه خود را عملی کرد.

دومین دلیل سازمان تامین اجتماعی برای حذف بیمه قالیبافان این بود که این سازمان معتقد بود که دولت کمک مالی خود و بودجه ای را که برای این منظور در نظر گرفته است پرداخت نکرده است. او کوتاه قد بود، بنابراین شروع به حذف بافنده ها در موقعیت های مختلف کرد.

علاوه بر این مشکل، اکثر بافندگان به دلیل ناتوانی مالی به دلیل کاهش دستمزد کمتر از نرخ تورم، قادر به پرداخت حق بیمه نبودند و همین امر منجر به ابطال بیمه آنها توسط سازمان تامین اجتماعی شد. زمان . . از سوی دیگر اکثر بافندگان به دلیل عدم تحصیلات و کهولت سن نمی توانند گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای دریافت کنند و نمی توانند تامین اجتماعی دریافت کنند.

عمل دوم؛ تنظیم دستورالعمل معافیت بیمه ای از دولت سیزدهم

این مشکلات تا روی کار آمدن دولت سیزدهم پابرجا بود. دولت همچنین از این مشاغل برای افزایش اشتغال و توسعه مشاغل خانگی حمایت کرد. در همین راستا دولت امنیت شغلی آنان را به سمت توسعه چنین مشاغلی سوق داد و در لایحه بودجه 1401 طرح معافیت بیمه ای صنعتگران، قالی بافان و قالیبافان را در نظر گرفت که در این قانون بر معافیت کامل بیمه شدگان بدون کارفرما از بیمه تاکید شده است. مشمول ارزیابی آزمون گسترده وزارت کار و در چهار دهک اول درآمدی قرار می گیرد. یعنی اگر بافنده یا صنعتگری در چهار دهک درآمدی اول باشد مشمول معافیت بیمه ای کامل می شود و اگر در دهک های پنجم تا هفتم درآمدی باشد به ازای هر دهک 3 درصد از معافیت بیمه ای موجود کسر می شود. و در صورتی که از دهک هشتم به بالا باشد از بیمه معاف نخواهد بود و باید حداقل 27 درصد حقوق ماهیانه خود را به صورت مستقل پرداخت کند تا بیمه شود.

  تغییرات در توزیع مالیات شرکت ها و مالیات بر ارزش افزوده

عمل سوم؛ دغدغه قالیبافان

همانطور که در قسمت اول این گزارش گفته شد برخی از مشکلات و قوانین بروکراتیک گذشته همچنان پابرجاست و به گفته کارشناسان اقتصادی اگر دولت مشکلات قالیبافان و قالیبافان را حل کند قطعا شاهد رونق این صنعت در صنعت خواهیم بود. آینده.

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید