بلایی که از مردم گذشته است / از واکسیناسیون جهانی تا روزهای صفر تاج گذاری

به گزارش رجانیوس، خبر شروع واکسیناسیون علیه کرونا در 21 بهمن 1389 شنیده شد، اما محدودیتی برای واکسیناسیون وجود داشت، زیرا هنوز تعداد واکسن های وارداتی زیاد نیست و مهم ترین موضوع در آن زمان اعمال واکسن بود. واکسیناسیون برای همه

با واردات اولین محموله واکسن اسپوتنیک وی از روسیه، از روز سه شنبه 20 بهمن 1396، با وجود خرید 16 میلیون و 800 هزار واکسن از سبد کواچ، واکسیناسیون تاج در ایران با اولویت کارکنان بخش مراقبت های ویژه آغاز شد. هشت میلیون و 400 هزار نفر کافی بود، اما باید واکسن های بیشتری وارد کشور می شد، زیرا این مقدار واکسن کار نمی کرد.

واکسیناسیون با واکسن روسی از روز سه شنبه بر اساس سند واکسیناسیون برای گروه های هدف که در مرحله اول از افراد حاضر در خط مقدم نظام سلامت و بخش مراقبت های ویژه آغاز شد و سپس بقیه کادر درمانی، خانه های سالمندان و به افراد با اولویت بالای 65 سال داده شد. این واکسیناسیون مرحله به مرحله انجام شد.

بلایی که از مردم گذشته است / از واکسیناسیون جهانی تا روزهای صفر تاج گذاری

آغاز واکسیناسیون در ایران سرفصل همه رسانه هاست

شاید در این شرایط عدم آگاهی از ویروس کرونا یکی از مهمترین مسائل واکسیناسیون تاج بود تا همه بتوانند از شر آن خلاص شوند. اما چون واکسن مورد نیاز در کل دنیا محدود بود این محدودیت برای واکسیناسیون هم ایجاد شد اما همین که تیتر همه رسانه ها شروع طرح واکسیناسیون در ایران شد همه را خوشحال کرد چون وعده داده بود. میتونیم واکسن بزنیم بیایید با تاج بجنگیم.

در آن زمان یک دوز واکسن کرونا برای کنترل آن ارائه شد، اما کم کم زمزمه هایی از دوز دوم تا سوم به گوش می رسید، وقتی واکسن کرونا را در کشور می بینیم.

واکسیناسیون تاج در ایران با استفاده از واکسن روسی “اسپوتنیک وی” از روز سه شنبه 20 بهمن 1396 در مراسمی در تالار امام بیمارستان امام خمینی (ره) تهران، “پارسا نمکی” فرزند وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسما آغاز شد. اولین فردی بود که واکسن کرون را در ایران دریافت کرد.

اسپوتنیک پس از پارسا نمکی به دکتر فتاح قاضی متخصص بیهوشی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان امام خمینی به عنوان نفر دوم، سارا گودرزی پرستار بخش مراقبت های ویژه بیمارستان امام خمینی به عنوان نفر سوم و علی آسترکی به عنوان دستیار. سید جمیل، پرستار بخش مراقبت های ویژه بیمارستان امام خمینی (ره) نفر بعدی بود.

  شاسی بلند جدید بیل ساز معروف فرانسوی در راه بازار ایران

واکسیناسیون عروق کرونر روزانه با 1000 نفر در کشور آغاز شد و این واکسن به افرادی که آزمایش PCR منفی داشتند تزریق شد. این واکسیناسیون روند خوبی برای تسریع در برقراری امنیت عمومی در کشور نداشت و با پایین بودن نرخ واردات، هر روز صف های طولانی برای تزریق واکسن تشکیل می شد.

راه اندازی 1400 مرکز یکپارچه واکسیناسیون

برای جلوگیری از ازدحام جمعیت در مراکز بهداشتی درمانی وزارت بهداشت و سایر مراکز واکسیناسیون، از تیرماه 1400 مرکز جامع واکسیناسیون در سراسر کشور راه اندازی شده است تا افراد در این مراکز واکسینه شوند. از آنجایی که اولویت واکسیناسیون نیز از سوی وزارت بهداشت اعلام شده است، نیاز به راه اندازی این مراکز دو برابر شده است تا مردم حداقل مدت کوتاه تری برای دریافت واکسن در صف منتظر بمانند.

واکسیناسیون در این مراکز کار را آسان می کرد، اما باید آمار روزانه واکسن های وارداتی به کشور را برای مراجعه به این مراکز تزریق می داشتیم، زیرا به نوعی همه مشکل داشتند و هر کدام از واکسن های وارد شده به کشور برای افراد خاصی در آن در نظر گرفته شده بود. برای اینکه مردم قبل از هر بازدید اطلاعاتی را دریافت کنند.

اولویت برای تزریق واکسن

وزارت بهداشت اولویت هایی را برای تزریق واکسن تاج تعیین کرده است که در ابتدا کادر درمانی و فعالان حوزه سلامت که روزنامه نگار، راننده، زندانی، کارمند بانک، افراد دیابتی و معلول بودند واکسینه می شوند.

در اولویت های چهارم و دیگر، اساتید و دانشجویان دانشگاه از نیمه مرداد، اساتید از 16 مرداد با صدای نمادین و از 18 مرداد همزمان با عید سعید غدیر خم رسما و دانشجویان از 24 مهرماه و در نهایت واکسیناسیون کودکان بالای 5 سال از اواسط فوریه 1400 در اولویت قرار گرفت.

صف های طولانی پس از اولویت بندی واکسن تاج

پس از اعلام اولویت ها، اهمیت دادن به جامعه به موضوع تزریق واکسن تاج و اینکه مردم متوجه شدند که پس از واکسن تاج، مرگ و میر ناشی از این بیماری کاهش یافته و احتمال ابتلا و شیوع بالای این بیماری کاهش یافته است، تزریق کرونا بهتر است از واکسن استقبال شود. اما صف های طولانی و انتظار طولانی برای واکسن به نوعی همه را ناراحت کرد.

افراد برای هر تزریق پس از صف های طولانی برای ثبت نام وارد مرحله واکسیناسیون می شدند، فرآیندی که به قدری طولانی بود که گاهی اوقات برای دریافت واکسن تاج نیم ساعت طول می کشید. اگرچه این امر برای بسیاری از مردم راضی کننده نبود، اما به محض اینکه متوجه شدند احتمال واکسینه شدن وجود دارد، موضوع را نادیده گرفتند و در صف های طولانی منتظر واکسن ماندند.

  پیمان فر: وزارت خارجه ایران باید با دولت کانادا برخورد کند

بلایی که از مردم گذشته است / از واکسیناسیون جهانی تا روزهای صفر تاج گذاری

ساعت آنلاین تاج واکسن

وقتی اوج تاج را در خرداد و تیر 1400 دیدیم، وزارت بهداشت موضوع واکسیناسیون واکسیناسیون تاج را به صورت آنلاین اعلام کرد و خواستار واکسیناسیون بر اساس اولویت شد که از بزرگسالان و افراد 80 ساله شروع شد و سپس متولدین سال سال های دیگر برای تزریق واکسن نامیده شد.

فراخوان گروه های سنی بود، گروه های مختلف مردم اعم از اساتید دانشگاه، دانش آموزان، معلمان، مدرسان، خبرنگاران، رانندگان، زندانیان، کارمندان بانک، دیابتی ها و معلولان برای تشکیل واکسن ملی برای این واکسن آمدند.

در تیرماه که چهارمین تاج کشور در مسیر دلتا به اوج رسید، خبرهایی مبنی بر واکسیناسیون عمومی در کشور به گوش رسید و در برخی محافل خبر تولید واکسن های خانگی به گوش رسید. تا پایان تیرماه 1400 با تولید صنعتی واکسن در کشور بالغ بر 10 میلیون دوز در ماه، واکسیناسیون عمومی در کشور اعمال خواهد شد.

مرداد ماه اوج تاج گذاری بود و مردم برای دریافت واکسن تاج به مراکز تاج گذاری مراجعه کردند، به همین دلیل از آن زمان از شهروندان خواسته شد که بدون دریافت پیامک به مراکز تاج گذاری مراجعه نکنند.

راه اندازی مراکز شبانه و واکسیناسیون خودرو

1400 یا شاید 500 مرکز تلفیقی واکسیناسیون در کشور وجود نداشت و مراکز واکسیناسیون شبانه در شهرهایی مانند تهران و شهرهایی که داوطلب واکسیناسیون داشتند راه اندازی شد.

با راه اندازی این مراکز، بخشی از حجم وسیع فعالیت مراکز و پایگاه های بهداشتی یکپارچه وزارت بهداشت کاهش یافته است، اما عمومی شدن واکسیناسیون تاج در حال رواج روزافزون است و واکسیناسیون خودرویی نیز رونق می گیرد.

کسانی که نمی‌توانستند روزی را برای واکسن کرون رزرو کنند، خدمات مراکز واکسیناسیون شبانه یا در ماشین‌ها را دریافت کردند، اما این به این دلیل نبود که واکسیناسیون جهانی بود، زیرا مردم در دریافت واکسن علیه تاج بهتر و بهتر می‌شدند. دوز دوم برای همه افراد تزریق شد.

بلایی که از مردم گذشته است / از واکسیناسیون جهانی تا روزهای صفر تاج گذاری

دوز اول و دوم کافی نبود

  رونق دیپلماسی منطقه ای در بازار انرژی / سیزدهمین گام دولت برای بازگرداندن اعتماد از دست رفته به دولت قبل

وقتی مردم 4 تا 6 ماه بعد از دوز اول واکسینه شدند، وزارت بهداشت به آنها دستور داد که نوبت سوم را تزریق کنند و این بار برای نوبت سوم آماده شوند، این ویروس شرور و کشنده را شکست دهید.

در آن زمان دوز اول و دوم ویروس کرونا به مردم تزریق شد و دوز سوم نیز مورد استقبال قرار گرفت.

زمانی که نوبت سوم با اولویت سلامت و افراد مسن از سر گرفته شد، آمار افرادی که بر اثر بیماری عروق کرونر جان خود را از دست دادند نشان داد که 90 درصد افرادی که واکسینه نشده بودند در این مدت جان خود را از دست دادند و این افراد مجبور به تزریق شدند. یک دوز سوم

مردم برای دریافت دوز کرونا بر اساس اولویت واکسن کرونا مشکل داشتند، اما اکنون مردم نوبت سوم کرونا را دریافت می‌کنند و این نشان می‌دهد که چقدر این واکسن در کنترل کرونا موثر بوده که امروز ایران به روزهای جاودانگی رسیده است. وزارت بهداشت خواستار تزریق نوبت چهارم شد تا کادر درمانی و افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای، بیماران خاص و سالمندان واکسینه شوند.

بلایی که از مردم گذشته است / از واکسیناسیون جهانی تا روزهای صفر تاج گذاری

207 میلیون و 988 هزار و 183 دوز واکسن داخلی و وارداتی در کشور وجود دارد که تاکنون بیش از 151 میلیون دوز مصرف شده و بیش از 57 میلیون دوز موجود است که مردم می توانند از دوز دوم و سوم تزریقی استفاده کنند. استفاده شده.

بیش از 14 میلیون نفر هنوز واکسن کراون را دریافت نکرده اند، هفت میلیون نفر دوز دوم و 29 میلیون نفر دوز سوم واکسن کراون را دریافت نکرده اند. و بومی یا بومی کرونا در ایران خواهد بود.

از 12 خرداد، سه روز مرگ از تاج در ایران به صفر رسید و مرگ و میر در ایران ماه هاست که تک رقمی شده و دیگر شهرهای قرمز و نارنجی در ایران نداریم. شهرهای آبی و زرد نقشه ایران را در این ترسیم کردند اگرچه این ارقام بسیار زیباست که مرگ تاج از سه رقمی به تک رقمی و حتی صفر و فراوانی از پنج رقمی به دو رقمی و سه رقمی رسیده است. اما همه این موارد نباید به گونه ای باشد که افراد باعث سهل انگاری و عادی سازی شوند. تاجی که دوباره در ایران بلند شود و عواقب وحشتناک این ویروس را متحمل شود.

دیدگاهتان را بنویسید